Reklama
reklama

Brněnské firmy bojují s nedostatkem IT odborníků, zájem je o vzdělávací kurzy

IT profese jsou v Brně a okolí v kurzu, poptávka firem po odbornících je značná a jejich uplatnitelnost vysoká. Podniky však musí paradoxně čelit nedostatku dostupných kandidátů. Největší zájem je dlouhodobě o vývojáře aplikací a systémů, IT analytiky a konzultanty, softwarové architekty, testery a správce aplikačního softwaru či systémů a sítí. Firmy se s aktuální situací vyrovnávají i rostoucím zájem o IT kurzy. Potvrzuje to Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas, která musela dokonce některé vzdělávací programy rozšířit, aby vykryla potřeby firem v Brně.

Brno a Praha patří k městům, kde zaměstnavatelé nejvíce poptávají odborníky z oblasti informačních technologií. Počet dostupných uchazečů na IT pozice ale patří při mezioborovém srovnání již delší dobu k nejnižším. Problém má navíc i další rovinu. „Firmy kladou stále větší nároky na erudovanost vlastních zaměstnanců, kteří musí na IT pozicích držet krok s technologickým vývojem, orientovat se v novinkách a řešit problémy, s nimiž se dříve nesetkávali,“ říká Dvořák.

 

„Brno je známé vysokou koncentrací IT firem a společností, které jsou napojené na IT průmysl. A protože se specializujeme na vzdělávání v oblasti informačních technologií, zaznamenáváme v posledních měsících zvýšený zájem o školení IT odborníků, středního managementu i kancelářských pracovníků. V minulých měsících jsme rozšířili nabídku kursů tak, abychom pokryli poptávku. Vzdělávání stávajících pracovníků je pro řadu zaměstnavatelů způsobem, jak se vyrovnat s nelehkou situací na trhu práce v jihomoravském regionu,“ dodává Dvořák.

 

Brno předehnalo Prahu v počtu volných IT pozic, vysokou poptávku po specialistech v celé řadě IT profesí v brněnském regionu potvrzuje i server Jobs.cz. "Při přepočtu na počet obyvatel má však nyní Brno vyšší počet nových míst v IT než Praha,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz.

 

Největší zájem je dlouhodobě o programátory - vývojáře aplikací a systémů. Jde o bezmála 700 pozic v Brně a okolí. Nástupní mzdy v IT patří v jihomoravském i celorepublikovém kontextu k nadstandardním. „Konkrétní částky se přitom výrazně liší s ohledem na specializaci i na velikost a zaměření firmy, která pozici obsazuje. Průměrná mzda v IT dosahuje v Jihomoravském kraji bezmála 35 tisíc korun.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře