Reklama
reklama

Zpevnění svahu začíná. Ochrání domy i silnici

Po více než osmi letech, kdy se začal zhoršovat stav svahu nad korytem řeky Dyje v naší obci, začala plánovaná stabilizace. Díky dotaci, kterou jsme získali ze Státního fondu životního prostředí a Evropského fondu regionálního rozvoje, zabezpečíme před sesuvem nejen čtrnáct domů, ale i páteřní silnici vedoucí přes obec, vodovod, plynovod a kanalizaci.

Původně jsme získali díky Státnímu fondu životního prostředí dotaci ve výši téměř 62 milionů korun. Po zářijových sesuvech a nutnosti svah dočasně stabilizovat, vzrostly náklady o téměř osmnáct milionů korun. Jsem proto moc rád, že už během vyhlášeného stavu nebezpečí jsme s pracovníky fondu úzce spolupracovali a hledali řešení.

Na stabilizaci svahu máme desetimilionový úvěr. Celkové náklady však již teď vzrostly na 84 milionů korun. Náš podíl dosahuje výše jedenácti milionů (z původních 9,7 milionu) a o možnosti další podpory jednáme s Jihomoravským krajem.

Práce na stabilizaci začaly ve středu 19. listopadu. Pracovníci firmy Swietelsky v první fázi, tedy do konce tohoto roku, vyhloubí nové koryto řeky Dyje v délce zhruba 300 metrů. To zpevní asi 11 tisíci kubíky těžkého lomového kamene. Vyhloubená zemina pak poslouží na zasypání starého ramene a také kamenů navezených na svah v září a říjnu.

Nové koryto bude hluboké pět metrů. Na zavezení starého koryta a zásyp svahu firma použije přibližně 70 tisíc kubíků zeminy. Pracovat na stavbě, která nejspíše skončí během dubna příštího roku, budou dva bagry, buldozer a asi osm nákladních aut.

Jsem rád, že se nám po mnoha letech podařilo stavbu zahájit. Děkuji všem obyvatelům Bulhar za pochopení, protože můžeme počítat se zvýšeným pohybem těžké techniky. Stabilizace je ale nutná. Letošní podzim byl pro všechny velkou zkouškou a jako starosta chci pro obec jen to nejlepší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře