Reklama
reklama

Zmáčknutí tlačítka může zachránit život. Projekt tísňové péče se rozjíždí na Břeclavsku

Takzvaná tísňová péče, která má pomoci především seniorům v krizových okamžicích, kdy si jednoduchým stisknutím tlačítka přivolají pomoc, začne od nového roku fungovat na Břeclavsku. Podobný projekt již například funguje v Brně, kde jsou senioři připojeni na centrální pult městské policie.

Nová služba by měla seniorům vrátit pocit bezpečí a jistoty. „Funguje to tak, že senior stiskne tlačítko, dovolá se tak k našemu operátorovi. Ten má možnost zavolat na to zařízení zpět. Zařízení je vybaveno hlasitým odposlechem, takže může ověřit situaci, za jaké došlo ke stisknutí tlačítka. A pokud se jedná o situaci, kdy senior potřebuje pomoc, tak náš operátor kontaktuje osoby, které si uživatel sám uvedl jako kontakt v případě krizové situace. Pokud nikoho nemá, tak pomoc řešíme my,“ vysvětluje spoluautor projektu Miroslav Prchal z občanského sdružení Girasole.

Přístroj si hradí uživatel sám, jeho pořizovací cena se pohybuje okolo pěti tisíc korun. Občanské sdružení plánuje, že osobám, které prokáží nízké příjmy, zařízení zdarma zapůjčí. 

V regionu žije spousta osamělých seniorů, kterým toto zařízení může pomoci. Tísňová péče bude fungovat zatím jen na Břeclavsku, v případě rozšíření projektu chce občanské sdružení najmout více dispečerů a dát na těchto pozicích práci hlavně zdravotně postiženým.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře