Reklama
reklama

Židovské náhrobky už stojí. Prohlédnout si je a ochutnat košer slivovici můžete od neděle

Více než sto šedesát tisíc korun získala Židovská obec Brno dotaci od Ministerstva kultury České republiky na konzervaci, restaurování a znovupostavení židovských náhrobků v Břeclavi. První z nich si mohou zájemci prohlédnout v neděli.

„Ze současného stavu asi 260 náhrobků jsme vybrali asi osmdesátku převážně pískovcových a vápencových náhrobků s největší historickou nebo uměleckou hodnotou. Díky tomu jsme na hřbitově odhalili nejstarší náhrobek, už jsme se posunuli až do roku 1717,“ prozradila novinky ředitelka muzea Alena Káňová.

Ta tak může návštěvníkům zprostředkovat nové poznatky z židovské náhrobní symboliky a objasnit je z kamenného archivu dnes již neexistující židovské obce.

Letošní prohlídka s benefičním koncertem se uskuteční v neděli od 15 do 17 hodin v rámci Dnů evropského dědictví. „Městské muzeum a galerie Břeclav připravuje komentované prohlídky areálu židovského hřbitova a zpřístupnění židovské obřadní síně. Jsem také velmi ráda, že pozvání k benefičnímu hudebnímu vystoupení přijal Vladislav Bláha, přední český kytarista a pedagog na JAMU a Brněnské konzervatoři,“ doplnila Káňová.

V akusticky skvělém interiéru židovské obřadní síně zazní ukázky z jeho bohatého a všestranného kytarového repertoáru. Za dobrovolné finanční přispění na další záchranu náhrobků budou návštěvníci mimo kulturní zážitek odměněni i ochutnávkou košer slivovice firmy Jelínek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře