Reklama
reklama

Velké kontejnery zmizí z ulic Břeclavi. Lidé do nich totiž hází vše!

Čím dál větší nepořádek kolem velkoobjemových kontejnerů. A navíc se u nich objevuje odpad, který do nich nepatří. Určené jsou na rostlinný materiál a dřevo. Radnice v Břeclavi se proto rozhodla, že všechny velkoobjemové kontejnery, které jsou spíše zneužívané, odstraní. Lidem však nabídne alternativy, aby nepřišli o možnost správně třídit odpad.

„Ve městě máme přes dvacet velkoobjemových kontejnerů. Jejich skládkování nás vyjde na několik milionů ročně a úklid nepořádku kolem, to jsou další desetitisíce měsíčně. Obyvatelé města si často stěžují, že tam v noci lidé vyvážejí odpad. A u kontejnerů se pak tvoří hromady nepořádku, který se však snažíme co nejrychleji uklízet,“ přiznal špatnou situaci starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

 

Kontejnery jsou v Břeclavi více než dvacet let. Dosud se však nepovedlo zrušit je, protože lidé si přáli jejich zachování i vzhledem k dostupnosti. „V současné době ale mají lidé ve městě možnost třídit ještě více než v minulosti. S Diakonií Broumov má město smlouvu na sběr použitého oblečení, do podzimu lidé obdrží kompostéry na zahrady, v ulicích se objeví velké kontejnery na bioodpad. Do nich ale už nepůjde vhazovat jiný materiál,“ prozradil novinky starosta s tím, že přes léto se připraví změna vyhlášky o odpadech.

 

Od prvního července prodloužil provozní dobu i sběrný dvůr v centru města. Otevřeno má od pondělí až do soboty od osmi do pěti hodin odpoledne. A to až do konce října, kdy přejde na zimní režim. Ukládání odpadu na sběrném dvoře mají obyvatelé města zdarma, a to do 100 kg s výjimkou pneumatik a stavební suti. Podnikatelé mohou odpad ukládat za úplatu.

 

Od září chce město velkoobjemové kontejnery zrušit úplně. „Na vybraná stanoviště, která zavčas zveřejníme v měsíčníku Radnice, na internetu a na dalších místech, přistavíme vždy na určený den  kontejnery. Ale s obsluhou, aby došlo skutečně ke třídění,“ doplnil starosta Ryšavý.

 

Jen v roce 2012 odhalily fotopasti třiadvacet lidí, kteří tvořili černou skládku nebo odhazovali odpad tam, kam nepatří. Jen do letošního června zaznamenaly fotopasti kolem padesáti lidí, kteří jednali stejně.

 

„Na sídlišti ČSA v Poštorné jsme získali 115 snímků aut. Bezmála čtyřicet lidí se přitom u kontejnerů zbavovalo odpadu, který tam nepatří. Proto budou předvolaní k projednání přestupku na městkou policii,“ uvedl mluvčí městské policie Zdeněk Novák.

 

Jak dodal, takto nelegálně se odpadu zbavují jak obyvatelé a podnikatelé z Břeclavi a blízkého okolí, ale i obyvatelé Rakouska či Slovenska.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Komentáře