Reklama
reklama

Velké kontejnery zmizí z ulic Břeclavi. Lidé do nich totiž hází vše!

Čím dál větší nepořádek kolem velkoobjemových kontejnerů. A navíc se u nich objevuje odpad, který do nich nepatří. Určené jsou na rostlinný materiál a dřevo. Radnice v Břeclavi se proto rozhodla, že všechny velkoobjemové kontejnery, které jsou spíše zneužívané, odstraní. Lidem však nabídne alternativy, aby nepřišli o možnost správně třídit odpad.

„Ve městě máme přes dvacet velkoobjemových kontejnerů. Jejich skládkování nás vyjde na několik milionů ročně a úklid nepořádku kolem, to jsou další desetitisíce měsíčně. Obyvatelé města si často stěžují, že tam v noci lidé vyvážejí odpad. A u kontejnerů se pak tvoří hromady nepořádku, který se však snažíme co nejrychleji uklízet,“ přiznal špatnou situaci starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

 

Kontejnery jsou v Břeclavi více než dvacet let. Dosud se však nepovedlo zrušit je, protože lidé si přáli jejich zachování i vzhledem k dostupnosti. „V současné době ale mají lidé ve městě možnost třídit ještě více než v minulosti. S Diakonií Broumov má město smlouvu na sběr použitého oblečení, do podzimu lidé obdrží kompostéry na zahrady, v ulicích se objeví velké kontejnery na bioodpad. Do nich ale už nepůjde vhazovat jiný materiál,“ prozradil novinky starosta s tím, že přes léto se připraví změna vyhlášky o odpadech.

 

Od prvního července prodloužil provozní dobu i sběrný dvůr v centru města. Otevřeno má od pondělí až do soboty od osmi do pěti hodin odpoledne. A to až do konce října, kdy přejde na zimní režim. Ukládání odpadu na sběrném dvoře mají obyvatelé města zdarma, a to do 100 kg s výjimkou pneumatik a stavební suti. Podnikatelé mohou odpad ukládat za úplatu.

 

Od září chce město velkoobjemové kontejnery zrušit úplně. „Na vybraná stanoviště, která zavčas zveřejníme v měsíčníku Radnice, na internetu a na dalších místech, přistavíme vždy na určený den  kontejnery. Ale s obsluhou, aby došlo skutečně ke třídění,“ doplnil starosta Ryšavý.

 

Jen v roce 2012 odhalily fotopasti třiadvacet lidí, kteří tvořili černou skládku nebo odhazovali odpad tam, kam nepatří. Jen do letošního června zaznamenaly fotopasti kolem padesáti lidí, kteří jednali stejně.

 

„Na sídlišti ČSA v Poštorné jsme získali 115 snímků aut. Bezmála čtyřicet lidí se přitom u kontejnerů zbavovalo odpadu, který tam nepatří. Proto budou předvolaní k projednání přestupku na městkou policii,“ uvedl mluvčí městské policie Zdeněk Novák.

 

Jak dodal, takto nelegálně se odpadu zbavují jak obyvatelé a podnikatelé z Břeclavi a blízkého okolí, ale i obyvatelé Rakouska či Slovenska.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře