Reklama
reklama

Ve Valticích vznikne Národní centrum divadla a tance

V areálu zámku ve Valticích  došlo k symbolického poklepu základního kamene akce Národní centrum divadla a tance. Slavnostní zahájení stavby se uskutečnilo jako součást každoročních Valtických vinných trhů.

Stavba „Rekonstrukce barokního divadla, zámecké jízdárny a domku zahradníka na zámku ve Valticích“ je spolufinancována z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Hejtman Hašek vyjádřil v této souvislosti přesvědčení, že po rekonstrukci zámecké jízdárny v Lednici dojde k novému využití další části Lednicko-valtického areálu a tím i k rozvoji celého regionu. „Věřím, že se tak podaří využít potenciál kulturního dědictví, které máme na jižní Moravě,“ uvedl hejtman.

Po opravě vznikne zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění. Sály s jevišti budou postavené tak, aby splnily nároky profesionálů i amatérů, herců a tanečníků. Vedle divadelních a tanečních představení se počítá i s pořádáním tematických výstav.

Připravovaný projekt počítá s rekonstrukcí divadla do původní prostorové podoby jak v interiéru, tak v exteriéru podle dochovaných archivních materiálů. Navrhovaná technologie má umožnit jak historická představení s potřebnými efekty, tak i soudobá s moderními požadavky. V divadle budou v návaznosti na zámek obnoveny všechny původní komunikační systémy. Pro současný provoz budou jako foyer a zázemí pro hosty použity prostory vedlejší bývalé lisovny, šatny pro účinkující budou zřízeny v novém suterénním prostoru podél jižní fasády divadla. Objekt bude zastřešen novým krovem, replikou barokního. Obnova jízdárny spočívá v odstranění nevhodných zásahů a počítá s rehabilitováním prostoru do historické podoby. Přilehlá budova zahradníkova domku bude nově využívána jako technické a provozní zázemí pro jízdárnu. Domek projde kompletní obnovou exteriéru i interiéru.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře