Reklama
reklama

V Mikulově se v sobotu bude koštovat sýr. Sýraři přijedou z Čech i ze Slovenska

Vinařské město Mikulov zakládá novou tradici, a to sýrařskou. Ve městě pod Pálavou sice žádná firma vyrábějící sýr není, ale v sobotu se na Náměstí sejdou všichni, kdo sýr milují. Bude se konat festival tradičních sýrů Čech, Moravy a Slovenska s podtitulem SÝR 2013. U této příležitosti bude vyhlášen vítěz Národní sýrařské soutěže malých výrobců sýra.

„Na festivalu nenajdete sýry, které znáte z televizních reklam a koupíte v každém hypermarketu, ale sýry, u kterých vám jejich producent dokáže povykládat mnohdy o každé jednotlivé krávě, ovci nebo koze, která na něj dala mléko, o loukách, na kterých se pásla, a o jeho výrobě od začátku až do konce,“ říká za pořadatele Martin Hrabec ze Slow Food Pálava.

Akce začne v deset hodin na Náměstí a spolupořadatel konvivium Slow Food Pálava slibuje řadu novinek, na které není Mikulov doposud zvyklý. „Náměstí se promění v sýrovou tržnici, na které najdete malé sýraře z Čech, Moravy i Slovenska, jejichž sýry budete moci ochutnat a samozřejmě si je i koupit,“ zve na festival Hrabec.

Důležitou doprovodnou akcí festivalu je národní soutěž a hodnocení nejlepších sýrů odbornou porotou pod vedením předsedy Slovenského Cechu bryndziarov Jána Keresteše, jejichž vyhlášení a předání cen proběhne v 16 hodin. Do soutěže je prozatím přihlášeno čtyřicet sýráren s více než sto padesáti vzorky.
Po celé odpoledne bude na Náměstí hrát také cimbálová muzika.

Další doprovodný program budou tvořit semináře pro odbornou i laickou veřejnost – pravda a mýty o legislativě při výrobě sýrů, historie sýra, párování sýrů a vína i sýrů a piva a samozřejmě i dětský program.
Pořadatelé očekávají, že se do Mikulova sjede minimálně tucet sýrařů s čerstvými, pařenými i zrajícími sýry. „V podstatě to není moc, ale pořád to bude největší kumulace malých sýrařů na jednom místě, ke které v České republice kdy došlo,“ říká Hrabec.

Kromě sýrů budou moci návštěvníci ochutnat také vína od místních malovinařů, produkty firmy Naturvini, jako jsou hořčice, marmelády a jiné pochutiny, které se budou degustačně párovat se sýry a vínem. K sýru patří i pivo a o to se postará mikulovský minipivovar Mamut. Nejenom sýrem živ je člověk, a tak na mikulovském Náměstí nebudou chybět ani zabijačkové speciality a klobásky.

„Nápad uspořádat festival tradičních sýrů se nám v hlavách začal rodit prakticky od té chvíle, kdy jsme na podzim roku 2008 poprvé navštívili úžasný festival Cheese, pořádaný hnutím Slow Food International v italském Bra, kam se každé dva roky sjedou z celé Evropy stovky většinou malých sýrařů, vyrábějících své produkty výhradně z nepasterizovaného mléka. Začali jsme pátrat, kdo podobný festival pořádá u nás, a ač se to zdálo v době raketově se rozmáhajících gastrofestivalů a vinařských akcí téměř nepředstavitelné, zjistili jsme, že podobná akce v České republice dosud neexistuje. Pět let jsme si pak tuhle myšlenku pečlivě chovali v hlavách a třásli se strachy, že než si na její realizaci uděláme čas, předběhne nás někdo jiný, ale měli jsme štěstí, a první ročník festivalu SÝR je konečně tu," dodává pořadatel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Komentáře