Reklama
reklama

V Mikulově se v sobotu bude koštovat sýr. Sýraři přijedou z Čech i ze Slovenska

Vinařské město Mikulov zakládá novou tradici, a to sýrařskou. Ve městě pod Pálavou sice žádná firma vyrábějící sýr není, ale v sobotu se na Náměstí sejdou všichni, kdo sýr milují. Bude se konat festival tradičních sýrů Čech, Moravy a Slovenska s podtitulem SÝR 2013. U této příležitosti bude vyhlášen vítěz Národní sýrařské soutěže malých výrobců sýra.

„Na festivalu nenajdete sýry, které znáte z televizních reklam a koupíte v každém hypermarketu, ale sýry, u kterých vám jejich producent dokáže povykládat mnohdy o každé jednotlivé krávě, ovci nebo koze, která na něj dala mléko, o loukách, na kterých se pásla, a o jeho výrobě od začátku až do konce,“ říká za pořadatele Martin Hrabec ze Slow Food Pálava.

Akce začne v deset hodin na Náměstí a spolupořadatel konvivium Slow Food Pálava slibuje řadu novinek, na které není Mikulov doposud zvyklý. „Náměstí se promění v sýrovou tržnici, na které najdete malé sýraře z Čech, Moravy i Slovenska, jejichž sýry budete moci ochutnat a samozřejmě si je i koupit,“ zve na festival Hrabec.

Důležitou doprovodnou akcí festivalu je národní soutěž a hodnocení nejlepších sýrů odbornou porotou pod vedením předsedy Slovenského Cechu bryndziarov Jána Keresteše, jejichž vyhlášení a předání cen proběhne v 16 hodin. Do soutěže je prozatím přihlášeno čtyřicet sýráren s více než sto padesáti vzorky.
Po celé odpoledne bude na Náměstí hrát také cimbálová muzika.

Další doprovodný program budou tvořit semináře pro odbornou i laickou veřejnost – pravda a mýty o legislativě při výrobě sýrů, historie sýra, párování sýrů a vína i sýrů a piva a samozřejmě i dětský program.
Pořadatelé očekávají, že se do Mikulova sjede minimálně tucet sýrařů s čerstvými, pařenými i zrajícími sýry. „V podstatě to není moc, ale pořád to bude největší kumulace malých sýrařů na jednom místě, ke které v České republice kdy došlo,“ říká Hrabec.

Kromě sýrů budou moci návštěvníci ochutnat také vína od místních malovinařů, produkty firmy Naturvini, jako jsou hořčice, marmelády a jiné pochutiny, které se budou degustačně párovat se sýry a vínem. K sýru patří i pivo a o to se postará mikulovský minipivovar Mamut. Nejenom sýrem živ je člověk, a tak na mikulovském Náměstí nebudou chybět ani zabijačkové speciality a klobásky.

„Nápad uspořádat festival tradičních sýrů se nám v hlavách začal rodit prakticky od té chvíle, kdy jsme na podzim roku 2008 poprvé navštívili úžasný festival Cheese, pořádaný hnutím Slow Food International v italském Bra, kam se každé dva roky sjedou z celé Evropy stovky většinou malých sýrařů, vyrábějících své produkty výhradně z nepasterizovaného mléka. Začali jsme pátrat, kdo podobný festival pořádá u nás, a ač se to zdálo v době raketově se rozmáhajících gastrofestivalů a vinařských akcí téměř nepředstavitelné, zjistili jsme, že podobná akce v České republice dosud neexistuje. Pět let jsme si pak tuhle myšlenku pečlivě chovali v hlavách a třásli se strachy, že než si na její realizaci uděláme čas, předběhne nás někdo jiný, ale měli jsme štěstí, a první ročník festivalu SÝR je konečně tu," dodává pořadatel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře