Reklama
reklama

V domech v Břeclavi bude půl roku bezpečněji. Díky domovníkům

Čtyři domovníci začali v červenci pomáhat strážníkům v městských domech v Riegrově ulici a v Domě s pečovatelskou službou. "Využili jsme dalšího preventivního projektu ministerstva vnitra a díky dotaci 153 tisíc korun chceme zlepšit stav sousedských vztahů i majetku města," uvedl starosta města Oldřich Ryšavý.

„Konfliktům ve společnosti se dá předcházet, poučili jsme se z mnoha událostí, které se v České republice za poslední roky udály. Jsem moc rád, že Břeclav zareagovala na projekty, které ministerstvo vnitra městům a obcím nabídlo. Ať už se jedná o kamerový systém, bezpečnou lokalitu, asistenty prevence kriminality nebo nově domovníky. Města musejí chtít,“ prozradil Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality  ministerstva vnitra.

 

Projekt reaguje na stávající potřeby obcí zvýšit bezpečnost a veřejný pořádek, posílit osobní odpovědnost obyvatel za dodržování bezpečnostních standardů, společenských norem. Tím pádem dojde k tomu, že pokud se cítí v bezpečí obyvatel dané lokality, cítí se tak i lidé v celém domě a následně i v dané oblasti.

 

„Využíváme možností, které nám ministerstvo vnitra v této oblasti nabízí. Domy ve vyloučené lokalitě jsme zabezpečili kamerovým systémem, jsou tam i bezpečnostní dveře. V okolí, ale i v dalších částech města se pohybují už tři asistenti prevence kriminality, nově pomohou i domovníci. V blízké době by i na dění v ulicích měly dohlížet tři nové kamerové body. Chceme, aby se obyvatelé dotčených domů, ale i lidé v okolí, cítili bezpečně,“ prozradil starosta města Oldřich Ryšavý.

 

„Domovníci budou zatím v těchto oblastech působit půl roku, po vyhodnocení i ministerstvo vnitra rozhodne, jestli byl pilotní projekt úspěšný. Vybrali jsme čtyři muže, kteří v domech žijí, dostali dohodu o provedení práce,“ uvedla Dagmar Gasnárková, která je garantkou projektu za město Břeclav.

 

V minulém týdnu se čtveřice domovníků sešla na městském úřadu se školitelem z ministerstva vnitra, asistenty prevence kriminality, vedením městské policie a hasiči. „Pakliže jsou asistenti prevence kriminality pravou rukou strážníků při řešení situací, pak domovníci jsou tou levou. Všichni musejí táhnout za jeden provaz, musí si pomáhat, jen tak dosáhneme úspěchu,“ motivoval všechny přítomné Zdeněk Pankrác z ministerstva.

 

Na začátku nového týdne se noví domovníci sešli také s obyvateli dotčených domů, aby se představili, vysvětlili jim svoji úlohu a začali společně všichni pracovat na zlepšení života v daných lokalitách.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře