Reklama
reklama

Soud zrušil výjimku ze zákona pro stavbu úseku R52 u Pohořelic

Městský soud v Praze dal za pravdu ekologům, kteří napadli stavbu dálnice z Brna do Vídně přes Mikulov. Vznikla tak další překážka zahájení stavby známé jako R52. Nový rozsudek zrušil výjimku ze zákona pro zásah do biotopu zvláště chráněných druhů u úseku Pohořelice - Ivaň.

Již dříve soud rozhodl stejným způsobem u úseku z Perné do Mikulova na Břeclavsku. "Všechna územní řízení by se tak měla zastavit," uvedlo sdružení Děti Země. Další překážkou stavby jsou chybějící Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje.

Děti Země společně s Ekologickým právním servisem zmíněnou trasu napadaly. "Soud podruhé uznal, že ministerstvo životního prostředí postupovalo nezákonně," uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Podle něj byla chyba, když společně s koridorem na Mikulov nebyly posouzeny i jiné koridory. "Správně se mají nejprve hodnotit různé koridory a až pak varianty," uvedl Patrik. Děti Země opakovaně žádají posouzení alternativní koncepce vedení silnice přes Břeclav s napojením na R55 směrem na Přerov.

Před třemi měsíci však tehdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že už nechce iniciovat debatu o vhodnosti trasování dálnice do Vídně, když už tato debata jednou skončila a zvolila se trasa přes Mikulov. Rakušané směřují stavbu svojí dálnice také na Mikulov a podle aktuálních předpokladů dovedou stavbu k hranicím za pět let. Pro stát je tak nyní prioritou dálniční spojení s Rakouskem po dálnici D3 přes jižní Čechy.    

Úsek Pohořelice – Ivaň je první ze tří staveb, jimiž se stávající část rychlostní silnice R52 vedoucí z Rajhradu do Pohořelic dále rozšíří a na hranicích s Rakouskem naváže na právě budovanou rakouskou dálnici A5. Rychlostní silnice tu povede převážně rovinatým územím tou stejnou trasou, kudy již dnes vede silnice první třídy I/52. Ta byla v roce 1995 zrekonstruována a její parametry v převážné míře již v současné době vyhovují požadavkům rychlostní silnice. Na většině trasy proto proběhne pouze rozšíření stávající silnice na směrově dělenou čtyřproudovou komunikaci s odpovídajícími směrovými, výškovými a zejména šířkovými parametry, jež vyhovují potřebám moderní rychlostní silnice. Obyvatelům celého regionu jednak přinese ještě kvalitnější dopravní spojení, jednak zároveň v maximální možné míře eliminuje dopady na přírodu a krajinu.  

Stavba rychlostní silnice R52 v úseku Pohořelice – Ivaň začíná v místě, kde R52 ve směru od Brna prozatím končí a přechází ve dvouproudovou silnici. Tamní současná úrovňová křižovatka bude nahrazena přeložkou silnice II/381, která přemostí rychlostní silnici R52. Až do napojení na obchvat u Nové Vsi, jediného sídla okrajově dotčeného stavbou, povede R52 podél stávající trasy. V místě napojení na obchvat dojde k celkové rekonstrukci a vybudování estakády přes rybník Čahoun. Za Novou Vsí bude postaveno nové oboustranné odpočívadlo, které na rozdíl od současné situace nabídne řidičům možnost trávit povinné přestávky mimo obydlené oblasti. Úsek Pohořelice – Ivaň uzavře mimoúrovňová křižovatka u obce Ivaň, kde se R52 zkříží se silnicí vedoucí do Pasohlávek. Mimoúrovňová křižovatka významnou měrou přispěje ke zvýšení bezpečnosti celé trasy, kudy dnes vede silnice první třídy.    

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře