Reklama
reklama

Nový okruh na zámku Lednice potěší technické typy. S elektrorozvodnou

V zámku Lednice otevřeli pro návštěvníky nový okruh. Technický s historickou elektrorozvodnou a kotelnou. Zámky si obvykle spojujeme s barokními šaty, vysokými účesy, cenným mobiliářem nebo prostě s noblesou aristokratického života. Řada šlechtických sídel však sloužila jako každodenní bydlení šlechty až do poloviny 20. století. Šlechta se tedy rozhodně technickému vývoji nebránila, svědčí o tom právě moderní vybavení, které se stalo součástí jejich života.

Na zámku v Lednici jsou k vidění hned dvě původní technická zařízení, přinášející zámeckému bydlení komfort současné úrovně – elektřinu a „ústřední“ vytápění. Kompletní elektrifikace zámku Lednice proběhla na začátku 20. století, v letech 1901–1903. Náročnou zakázkou byla pověřena firma Siemens Schuckert, která elektrifikaci vyprojektovala, dodala veškeré elektroinstalační komponenty a nakonec elektrický proud do zámku i přivedla. Elektřina se vyráběla ve vzdáleném mlýně a odtud byla vedena do zámku a dále do Valtic.

Součástí elektrické soustavy bylo jedno z prvních opravdu dálkových elektrických vedení podzemním kabelem. Kabel se táhl ve vzdálenosti 17 kilometrů až z Nejdku, kde se mlýn nacházel. Na tu dobu to bylo velmi inovativní řešení, které bylo také citlivé vzhledem k zámku a jeho okolí. Krásné panorama novogotického zámku tak nenarušily žádné sloupy elektrického vedení

„Restaurování tohoto zařízení je vlastně taková maličkost, ale velice významná, protože dochovaných památek tohoto typu je velice málo.“ říká kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková.  Ve většině případů bylo totiž nejstarší technické zázemí zámků při postupných modernizacích zlikvidováno. Rozvodna z roku 1903 a trafostanice z roku 1911 lednického zámku se sice zachovaly, byly však v dezolátním stavu. Peníze na restaurování elektrorozvodny věnovala firma Siemens – na opravy a renovaci přispěla částkou 230 tisíc korun. „Stejně jako před 111 lety, i dnes dodáváme špičkové technologie a výrobky a přinášíme inovativní řešení. Jsme hrdí na to, že pomáháme nejen firmám a podnikům efektivně fungovat a růst, ale i takové kulturní památce jako je zámek v Lednici,“ říká Eduard Palíšek, generální ředitel společnosti Siemens Česká republika.

Renovace se týkala transformační stanice a rozvodny – vypínačů, světel a kabelů.  Renovovaná část elektroinstalace, byla dokonce osazena původními komponenty značky Siemens Halske a Siemens Schuckert. Další úpravy byly provedeny pod vedením Národního památkového ústavu.

Od 13. května je díky dokončení restaurování elektrorozvodny dnešní IV. prohlídková trasa lednickým zámkem významně rozšířena. Jeho návštěvníci začnou prohlídku nahlídnutím do elektrorozvodny, následně projdou grottou – tedy sálem napodobujícím krápníkovou jeskyni, a nakonec se v rozlehlé části zámeckého sklepa seznámí s původními autenticky dochovanými topeništi. Pod značnou částí zámku se totiž dosud nachází velké „pece“, v nichž se zatápělo dřevem a z nichž byl horký vzduch rozváděn systémem rour a kanálů do všech pater zámku; ozdobné mříže, kterými teplo proudilo do obytných místností, je možné vidět v rámci první prohlídkové trasy. Topeniště zatím neprošla obnovou, přesto je možné jejich část návštěvníkům ukázat. V příštích letech pak kastelánka Ivana Holásková plánuje zpřístupnit každý rok další části sklepních prostorů, které skrývají nové a nové technické zajímavosti – například výtahový stroj.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Komentáře