Reklama
reklama

Muzeum obsadily staré hračky z papíru, plastu, cínu i gumy. Na Vánoce

Desítky hraček vyrobených mezi lety 1890 a 1980 jsou k vidění v břeclavském muzeu pod vodárnou. Zajímavá výstava je vánočním dárek pro všechny návštěvníky. Hraček však byl plný letošní rok.

Hračka provází lidstvo od jeho počátků a za dobu své existence prošla řadou významných změn a proměn. Hračka také provázela návštěvníky našeho muzea po celý rok 2013. Začátkem roku mohli lidé na výstavě Zámecké interiéry v zimě obdivovat hračky šlechtických dětí, hlavní výstavní sezóna představila originální českou stavebnici Merkur a závěr roku bude patřit sto letům hračkářství nejen u nás, ale i ve světě,“ prozradila ředitelka muzea Alena Káňová.

Výstava s názvem Hračka 1890-1980, kouzlo vánočního dárku představí jednu z nejucelenějších kolekcí hraček u nás, a to sbírku soukromé sběratelky Miroslavy Pecháčkové. „Na výstavě jsou k vidění hračky vyráběné jako solitéry, autorské kolekce hraček, hračky tovární produkce, ale i lidové hračky domácích výrobců v zastoupení rozličného materiálu – vosku, papíru, plastu, cínu, látky, skla, gumy,“ doplnila Káňová.

„Unikátní část výstavy patří hračkám břeclavské produkce, především firmě Gumotex, které se podařilo našemu muzeu získat do své sbírky, a hračkám z břeclavských domácností, které nám zapůjčili sami Břeclavané, protože k těmto hračkám mají svůj citový vztah,“ nalákala ředitelka na kus městské historie.

K výstavě je připravena i tradiční vánoční dílnička, která se ponese ve znamení hraček, her a hraní a zakončí tak celoroční cyklus dílniček. Na tvoření se můžete těšit v sobotu 14. prosince od 14. hodin. Výstava je otevřená až do 26. ledna 2014.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře