Reklama
reklama

Muzeum obsadily staré hračky z papíru, plastu, cínu i gumy. Na Vánoce

Desítky hraček vyrobených mezi lety 1890 a 1980 jsou k vidění v břeclavském muzeu pod vodárnou. Zajímavá výstava je vánočním dárek pro všechny návštěvníky. Hraček však byl plný letošní rok.

Hračka provází lidstvo od jeho počátků a za dobu své existence prošla řadou významných změn a proměn. Hračka také provázela návštěvníky našeho muzea po celý rok 2013. Začátkem roku mohli lidé na výstavě Zámecké interiéry v zimě obdivovat hračky šlechtických dětí, hlavní výstavní sezóna představila originální českou stavebnici Merkur a závěr roku bude patřit sto letům hračkářství nejen u nás, ale i ve světě,“ prozradila ředitelka muzea Alena Káňová.

Výstava s názvem Hračka 1890-1980, kouzlo vánočního dárku představí jednu z nejucelenějších kolekcí hraček u nás, a to sbírku soukromé sběratelky Miroslavy Pecháčkové. „Na výstavě jsou k vidění hračky vyráběné jako solitéry, autorské kolekce hraček, hračky tovární produkce, ale i lidové hračky domácích výrobců v zastoupení rozličného materiálu – vosku, papíru, plastu, cínu, látky, skla, gumy,“ doplnila Káňová.

„Unikátní část výstavy patří hračkám břeclavské produkce, především firmě Gumotex, které se podařilo našemu muzeu získat do své sbírky, a hračkám z břeclavských domácností, které nám zapůjčili sami Břeclavané, protože k těmto hračkám mají svůj citový vztah,“ nalákala ředitelka na kus městské historie.

K výstavě je připravena i tradiční vánoční dílnička, která se ponese ve znamení hraček, her a hraní a zakončí tak celoroční cyklus dílniček. Na tvoření se můžete těšit v sobotu 14. prosince od 14. hodin. Výstava je otevřená až do 26. ledna 2014.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře