Reklama
reklama

Muzeum obsadily staré hračky z papíru, plastu, cínu i gumy. Na Vánoce

Desítky hraček vyrobených mezi lety 1890 a 1980 jsou k vidění v břeclavském muzeu pod vodárnou. Zajímavá výstava je vánočním dárek pro všechny návštěvníky. Hraček však byl plný letošní rok.

Hračka provází lidstvo od jeho počátků a za dobu své existence prošla řadou významných změn a proměn. Hračka také provázela návštěvníky našeho muzea po celý rok 2013. Začátkem roku mohli lidé na výstavě Zámecké interiéry v zimě obdivovat hračky šlechtických dětí, hlavní výstavní sezóna představila originální českou stavebnici Merkur a závěr roku bude patřit sto letům hračkářství nejen u nás, ale i ve světě,“ prozradila ředitelka muzea Alena Káňová.

Výstava s názvem Hračka 1890-1980, kouzlo vánočního dárku představí jednu z nejucelenějších kolekcí hraček u nás, a to sbírku soukromé sběratelky Miroslavy Pecháčkové. „Na výstavě jsou k vidění hračky vyráběné jako solitéry, autorské kolekce hraček, hračky tovární produkce, ale i lidové hračky domácích výrobců v zastoupení rozličného materiálu – vosku, papíru, plastu, cínu, látky, skla, gumy,“ doplnila Káňová.

„Unikátní část výstavy patří hračkám břeclavské produkce, především firmě Gumotex, které se podařilo našemu muzeu získat do své sbírky, a hračkám z břeclavských domácností, které nám zapůjčili sami Břeclavané, protože k těmto hračkám mají svůj citový vztah,“ nalákala ředitelka na kus městské historie.

K výstavě je připravena i tradiční vánoční dílnička, která se ponese ve znamení hraček, her a hraní a zakončí tak celoroční cyklus dílniček. Na tvoření se můžete těšit v sobotu 14. prosince od 14. hodin. Výstava je otevřená až do 26. ledna 2014.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře