Reklama
reklama

Muzejní noc láká do synagogy v Břeclavi na bohatý program i košer pokrmy

Už popáté se Městské muzeum a galerie Břeclav připojuje k Festivalu muzejních nocí, které se už deset let konají nejen po celé České republice, ale i v dalších městech Evropy. V sobotu 24. května tak v břeclavské synagoze nebude chybět bohatý program i tradiční ochutnávka košer destilátů.

Během muzejních nocí zůstávají návštěvníkům otevřené zajímavé památky. V Břeclavi to bude synagoga, která nabídne příjemné a uvolněné setkávání, poznávání židovské kultury a historie. A to zdarma.

„Úvod večera patří Divadelnímu souboru Ampulka z Třebíče s krátkou úsměvnou dramatizací jedné z povídek českého humoristy židovského původu Vojtěcha Rakouse (1862-1935). Hra nás zavede na český venkov koncem 19. století, kdy i z něj mizí typičtí venkovští židovští obyvatelé se svým ortodoxním světem,“ prozradila ředitelka muzea Alena Káňová.

Jak dodala, následovat bude koncert brněnské skupiny HaChucpa, do jejichž repertoáru patří hebrejské písně, písně v jidiš (jidiš byl po staletí jazykem aškenázských Židů – tedy i Židů z našeho území) a ukázky klezmerové hudby. Ta se vyvinula z lidové hudební tradice židovského osídlení východní Evropy.

„Program muzejního večera doplní komentované prohlídky synagogy a stálé expozice „Židovská Břeclav“. Letos opět nabídneme ochutnávku košer destilátů firmy Jelínek a ukázky židovské kuchyně. Návštěvníci ochutnají orientální jablečný řez all bull, středoevropský židovský „kaviár“ z husích jater či typický chléb chalu, který se peče na sabatové a sváteční hostiny,“ láká na sobotní program Káňová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře