Reklama
reklama

Mladí z Břeclavi navlékli rukavice a vyrazili za odpadky. Pomohli lesu

Třináct velkých pytlů na odpadky a velká část uklizeného lesa v Kančí oboře. Parta mladých Břeclavanů se rozhodla, že udělají něco pro sebe i pro přírodu.

„Jednou jsme na procházce po Břeclavi a po okolí viděli, kolik odpadků a nepořádku se válí v naší přírodě, kolem cest, kudy chodí domácí a turisté. S kamarádkou jsme si řekly, že je potřeba odpadky uklidit a vyčistit to, co tam lidé nechali. Přemýšlely jsme, kdo to udělá a napadlo nás, že bychom se mohly na čistotě našeho města podílet i my,“ prozradila prvotní impuls ke společné akci Marcela Janků.

Obě dívky mají mnoho přátel, kterým není lhostejný nepořádek, a tak se rozhodly uspořádat zatím malou akci nazvanou Společný úklid lesa aneb Jeden den pro přírodu. „Prostřednictvím sociální sítě jsme shromáždily velkou skupinu zájemců. Překvapilo nás, kolik mladých lidí má chuť jít poslední prázdninovou sobotu uklízet les. A protože počet zájemců stále rostl, potřebovaly jsme vybavení na úklid,“ doplnila Leona Juráčková s tím, že se se žádostí o pytle a ochranné rukavice obrátily na břeclavskou radnici.

„Jsme moc rádi, že nás tyto dívky oslovily. Velmi rádi jsme jim vyšli vstříc. Pokud projeví zájem i další skupiny s podobnými akcemi, můžeme i jim poskytnout nezbytné technické zázemí,“ prozradila vedoucí odboru rozvoje a správy Jana Šupová s tím, že oceňuje pomoc mladých.

V sobotu tak devět dobrovolníků vyrazilo od zimního stadionu dále do Kančí obory, kde sami viděli nejvíce nepořádku. „Mezi nejkurióznější nálezy patřily boty, zrcadlo, dámské kalhotky, kraťasy byly o pár metrů dál, a zámky na kolo. Opravdu nás překvapilo, jaké věci se dají ztratit či odhodit v lese,“ vyjmenovala Marcela Janků nálezy.

Akce trvala asi tři hodiny a dobrovolníkům se podařilo sesbírat třináct pytlů odpadu. „Doufáme, že zájem neopadne a již brzy půjdeme čistit další zaneřáděnou část. Spadeno máme tentokrát na břehy řeky Dyje. Děkujeme městskému úřadu za rady a pomůcky a všem zúčastněným za velkou píli,“ doplnila Leona Juráčková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře