Reklama
reklama

Mladí z Břeclavi navlékli rukavice a vyrazili za odpadky. Pomohli lesu

Třináct velkých pytlů na odpadky a velká část uklizeného lesa v Kančí oboře. Parta mladých Břeclavanů se rozhodla, že udělají něco pro sebe i pro přírodu.

„Jednou jsme na procházce po Břeclavi a po okolí viděli, kolik odpadků a nepořádku se válí v naší přírodě, kolem cest, kudy chodí domácí a turisté. S kamarádkou jsme si řekly, že je potřeba odpadky uklidit a vyčistit to, co tam lidé nechali. Přemýšlely jsme, kdo to udělá a napadlo nás, že bychom se mohly na čistotě našeho města podílet i my,“ prozradila prvotní impuls ke společné akci Marcela Janků.

Obě dívky mají mnoho přátel, kterým není lhostejný nepořádek, a tak se rozhodly uspořádat zatím malou akci nazvanou Společný úklid lesa aneb Jeden den pro přírodu. „Prostřednictvím sociální sítě jsme shromáždily velkou skupinu zájemců. Překvapilo nás, kolik mladých lidí má chuť jít poslední prázdninovou sobotu uklízet les. A protože počet zájemců stále rostl, potřebovaly jsme vybavení na úklid,“ doplnila Leona Juráčková s tím, že se se žádostí o pytle a ochranné rukavice obrátily na břeclavskou radnici.

„Jsme moc rádi, že nás tyto dívky oslovily. Velmi rádi jsme jim vyšli vstříc. Pokud projeví zájem i další skupiny s podobnými akcemi, můžeme i jim poskytnout nezbytné technické zázemí,“ prozradila vedoucí odboru rozvoje a správy Jana Šupová s tím, že oceňuje pomoc mladých.

V sobotu tak devět dobrovolníků vyrazilo od zimního stadionu dále do Kančí obory, kde sami viděli nejvíce nepořádku. „Mezi nejkurióznější nálezy patřily boty, zrcadlo, dámské kalhotky, kraťasy byly o pár metrů dál, a zámky na kolo. Opravdu nás překvapilo, jaké věci se dají ztratit či odhodit v lese,“ vyjmenovala Marcela Janků nálezy.

Akce trvala asi tři hodiny a dobrovolníkům se podařilo sesbírat třináct pytlů odpadu. „Doufáme, že zájem neopadne a již brzy půjdeme čistit další zaneřáděnou část. Spadeno máme tentokrát na břehy řeky Dyje. Děkujeme městskému úřadu za rady a pomůcky a všem zúčastněným za velkou píli,“ doplnila Leona Juráčková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře