Reklama
reklama

Minaret u lednického zámku bude mít novou střechu za 4 miliony korun

Jediný minaret v České republice, minaret v Lednicko-valtickém areálu, který je zapsán na seznamu  světového kulturního dědictví UNESCO, se bude opravovat. Zatímco nedaleký lednický zámek září novotou, na romantickou rozhlednu peníze zatím nezbývaly. To se ale nyní změnilo, dělníci už začali opravovat krov minaretu.

Do oprav nyní chtějí památkáři investovat přes čtyři miliony korun. „ Půjde o opravu střechy a krovu, v současné době je v havarijním stavu," uvedla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Na renovaci pak ještě čekají zatím lidem nepřístupné místnosti prvním patře minaretu, které jsou zdobené arabeskami a mozaikovými podlahami

Minaret je jednou z nejoblíbenějších staveb zámeckého areálu. Ročně ho navštíví více než sto tisíc lidí. Minaret byl postaven v letech 1798 až 1805 jako rozhledna. Majitelé zámku ale nechtěli do rozlehlého parku postavit jen tak obyčejnou věž, proto byla stavba pojata v orientálním duchu. Jedná se o nejsevernější minaret v Evropě a jejím stavitelem je vynálezce tužky a zakladatel firmy Koh-i-noor Josef Hardtmuth. Vrchol věže se nachází ve výšce 175 metrů nad mořem. Z nejvyššího vrcholu by za jasného dne měl být vidět i vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Minaret se už opravoval několikrát. V devadesátých letech byla narušena statika minaretu a věž se nakláněla, před čtyřmi lety opravovali dělníci fasádu věže a horní kupoli.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře