Reklama
reklama

Minaret u lednického zámku bude mít novou střechu za 4 miliony korun

Jediný minaret v České republice, minaret v Lednicko-valtickém areálu, který je zapsán na seznamu  světového kulturního dědictví UNESCO, se bude opravovat. Zatímco nedaleký lednický zámek září novotou, na romantickou rozhlednu peníze zatím nezbývaly. To se ale nyní změnilo, dělníci už začali opravovat krov minaretu.

Do oprav nyní chtějí památkáři investovat přes čtyři miliony korun. „ Půjde o opravu střechy a krovu, v současné době je v havarijním stavu," uvedla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Na renovaci pak ještě čekají zatím lidem nepřístupné místnosti prvním patře minaretu, které jsou zdobené arabeskami a mozaikovými podlahami

Minaret je jednou z nejoblíbenějších staveb zámeckého areálu. Ročně ho navštíví více než sto tisíc lidí. Minaret byl postaven v letech 1798 až 1805 jako rozhledna. Majitelé zámku ale nechtěli do rozlehlého parku postavit jen tak obyčejnou věž, proto byla stavba pojata v orientálním duchu. Jedná se o nejsevernější minaret v Evropě a jejím stavitelem je vynálezce tužky a zakladatel firmy Koh-i-noor Josef Hardtmuth. Vrchol věže se nachází ve výšce 175 metrů nad mořem. Z nejvyššího vrcholu by za jasného dne měl být vidět i vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Minaret se už opravoval několikrát. V devadesátých letech byla narušena statika minaretu a věž se nakláněla, před čtyřmi lety opravovali dělníci fasádu věže a horní kupoli.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře