Reklama
reklama

Mikulov letos překvapí návštěvníky řadou novinek

Důvodů k návštěvě Mikulovska bylo vždycky dost, od krásné přírody přes historické skvosty až po výborné víno. V letošní sezoně k nim přibudou další tři: zrekonstruovaná synagoga, nově otevřená prvorepubliková pevnost a unikátní výstava v Dietrichsteinské hrobce.

Po tříleté komplexní stavební obnově se na jaře otevře návštěvníkům Horní synagoga, která je nejstarší a dnes jedinou dochovanou židovskou svatyní v Mikulově. Jde o jednu z nejvýznamnějších židovských památek na Moravě založenou již v roce 1550 a později několikrát přestavěnou, naposledy na počátku 18. Století v barokním duchu s východní inspirací. V synagoze bude otevřena stálá expozice „Rabi Löw a židovská vzdělanost na Moravě“, která přiblíží život někdejší početné mikulovské židovské obce.

Regionální muzeum v Mikulově zahájí sezonu 2014 novou stálou expozicí v Dietrichsteinské hrobce nazvanou Od svaté chýše loretánské k hrobnímu kostelu Dietrichsteinů. Barokní stavba s velmi slavnou historií byla významným poutním cílem a v minulosti ji navštěvovala jak evropská aristokracie v čela s Habsburky, tak poutníci za zázračnou Černou matkou Boží. Výstava využije hrobové nálezy získané při archeologickém výzkumu některých rakví, ale také mobiliář, plastiky a obrazy ze sbírek Regionálního muzea.

Do historie míří také zajímavý projekt Po stopách novokřtěnců, který jako první svého druhu podrobně zmapuje působení této zajímavé menšiny na Mikulovsku. Další chystaný projekt se týká obnovy a využití kulturně-historické lokality Svatého kopečku v Mikulově. Příznivci novější vojenské historie zase přivítají nově otevřený pěchotní srub „Svah“ u obce Březí. V pevnosti z roku 1938 je k vidění expozice s dobovými zbraněmi a historií hraničního opevnění.

Jak na veletržní tiskové konferenci informovala ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová Marcela Koňáková, vrcholem turistické sezony v Mikulově bude již sedmašedesátý ročník Pálavského vinobraní. Ve dnech 12. až 14. Září zde návštěvníky čeká třídenní kulturní program s koncerty, historickou tržnicí nebo průvodem družiny s králem Václavem IV. Na vinobraní bude z Brna dopravovat speciální Mikulovský expres a pro zájemce zřízeno stanové městečko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře