Reklama
reklama

Mikulov letos překvapí návštěvníky řadou novinek

Důvodů k návštěvě Mikulovska bylo vždycky dost, od krásné přírody přes historické skvosty až po výborné víno. V letošní sezoně k nim přibudou další tři: zrekonstruovaná synagoga, nově otevřená prvorepubliková pevnost a unikátní výstava v Dietrichsteinské hrobce.

Po tříleté komplexní stavební obnově se na jaře otevře návštěvníkům Horní synagoga, která je nejstarší a dnes jedinou dochovanou židovskou svatyní v Mikulově. Jde o jednu z nejvýznamnějších židovských památek na Moravě založenou již v roce 1550 a později několikrát přestavěnou, naposledy na počátku 18. Století v barokním duchu s východní inspirací. V synagoze bude otevřena stálá expozice „Rabi Löw a židovská vzdělanost na Moravě“, která přiblíží život někdejší početné mikulovské židovské obce.

Regionální muzeum v Mikulově zahájí sezonu 2014 novou stálou expozicí v Dietrichsteinské hrobce nazvanou Od svaté chýše loretánské k hrobnímu kostelu Dietrichsteinů. Barokní stavba s velmi slavnou historií byla významným poutním cílem a v minulosti ji navštěvovala jak evropská aristokracie v čela s Habsburky, tak poutníci za zázračnou Černou matkou Boží. Výstava využije hrobové nálezy získané při archeologickém výzkumu některých rakví, ale také mobiliář, plastiky a obrazy ze sbírek Regionálního muzea.

Do historie míří také zajímavý projekt Po stopách novokřtěnců, který jako první svého druhu podrobně zmapuje působení této zajímavé menšiny na Mikulovsku. Další chystaný projekt se týká obnovy a využití kulturně-historické lokality Svatého kopečku v Mikulově. Příznivci novější vojenské historie zase přivítají nově otevřený pěchotní srub „Svah“ u obce Březí. V pevnosti z roku 1938 je k vidění expozice s dobovými zbraněmi a historií hraničního opevnění.

Jak na veletržní tiskové konferenci informovala ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová Marcela Koňáková, vrcholem turistické sezony v Mikulově bude již sedmašedesátý ročník Pálavského vinobraní. Ve dnech 12. až 14. Září zde návštěvníky čeká třídenní kulturní program s koncerty, historickou tržnicí nebo průvodem družiny s králem Václavem IV. Na vinobraní bude z Brna dopravovat speciální Mikulovský expres a pro zájemce zřízeno stanové městečko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře