Reklama
reklama

Karel Kříž sbírá stará rádia. V sobotu otevře muzeum a odhalí prvopočátky přístroje

Odjakživa miloval zvuk a hudbu. Před čtrnácti lety začal Karel Kříž sbírat stará rádia. Dokonce velmi stará. Sběratelskou hodnotu pro něj mají pouze kousky datující se do poválečného roku 1946. Teď díky spolupráci s městem Břeclav otevře v sobotu 21. září v 10.00 hodin nadšený sběratel muzeum historické radiotechniky v areálu bývalého autokempu.

Co Vás k této vášni přivedlo?

Velmi kladný vztah ke zvuku, hudbě, ale také k radiím jsem zdědil po otci. V dětství jsem si zkoušel rádia sám skládat. Před čtrnácti lety mě kouzlo prvních rádií nadchlo natolik, až se postupně staly mým největším koníčkem.

Jaká rádia a z kterého období sbíráte?

Sbírám rádia česká i cizí. Zatímco zahraniční sbírám od prvopočátku jejich výroby do roku 1935, česká rádia mám i o deset let mladší. Po těchto letech se již jednotlivé typy rádií začaly vzájemně příliš podobat. Nejstarší můj kousek byl vyrobený v USA v roce 1921, tedy v době, kdy se začala dělat první rádia. Produkce v Československu začala o tři roky později. Mám rádia mnoha značek, z nichž některé vyrábějí dodnes. Kromě toho sběratelské exponáty i restauruji, v prvé řadě po stránce vzhledové, dále pak i po stránce funkčnosti. 

Existuje v Česku komunita radiosběratelů?

Přesto, že jde o nevšední koníček, komunita radiosběratelů je u nás vcelku velká. Historický radioklub československý má asi šest stovek členů, další asi dvě stovky sběratelů nejsou registrované. Čtyřikrát do roka se pořádají aukce, setkáváme se ale i na dalších akcích.

Na co se mohou návštěvníci muzea těšit?

Lidé tu uvidí mnoho desítek mnohdy funkčních rádií, která jsou velmi zajímavá svou technickou konstrukcí i vzhledem. Součástí nejstarších rádií byly mnohdy i amplióny, kterých tu je také dost, navíc s rozličnými tvary a velikostmi. Celá výstava návštěvníky zavede do éry dvacátých a třicátých let, zblízka si budou moci prohlídnout hmatatelnou historii předmětů, jejichž moderní nástupce dnes všichni používají.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře