Reklama
reklama

Karel Kříž sbírá stará rádia. V sobotu otevře muzeum a odhalí prvopočátky přístroje

Odjakživa miloval zvuk a hudbu. Před čtrnácti lety začal Karel Kříž sbírat stará rádia. Dokonce velmi stará. Sběratelskou hodnotu pro něj mají pouze kousky datující se do poválečného roku 1946. Teď díky spolupráci s městem Břeclav otevře v sobotu 21. září v 10.00 hodin nadšený sběratel muzeum historické radiotechniky v areálu bývalého autokempu.

Co Vás k této vášni přivedlo?

Velmi kladný vztah ke zvuku, hudbě, ale také k radiím jsem zdědil po otci. V dětství jsem si zkoušel rádia sám skládat. Před čtrnácti lety mě kouzlo prvních rádií nadchlo natolik, až se postupně staly mým největším koníčkem.

Jaká rádia a z kterého období sbíráte?

Sbírám rádia česká i cizí. Zatímco zahraniční sbírám od prvopočátku jejich výroby do roku 1935, česká rádia mám i o deset let mladší. Po těchto letech se již jednotlivé typy rádií začaly vzájemně příliš podobat. Nejstarší můj kousek byl vyrobený v USA v roce 1921, tedy v době, kdy se začala dělat první rádia. Produkce v Československu začala o tři roky později. Mám rádia mnoha značek, z nichž některé vyrábějí dodnes. Kromě toho sběratelské exponáty i restauruji, v prvé řadě po stránce vzhledové, dále pak i po stránce funkčnosti. 

Existuje v Česku komunita radiosběratelů?

Přesto, že jde o nevšední koníček, komunita radiosběratelů je u nás vcelku velká. Historický radioklub československý má asi šest stovek členů, další asi dvě stovky sběratelů nejsou registrované. Čtyřikrát do roka se pořádají aukce, setkáváme se ale i na dalších akcích.

Na co se mohou návštěvníci muzea těšit?

Lidé tu uvidí mnoho desítek mnohdy funkčních rádií, která jsou velmi zajímavá svou technickou konstrukcí i vzhledem. Součástí nejstarších rádií byly mnohdy i amplióny, kterých tu je také dost, navíc s rozličnými tvary a velikostmi. Celá výstava návštěvníky zavede do éry dvacátých a třicátých let, zblízka si budou moci prohlídnout hmatatelnou historii předmětů, jejichž moderní nástupce dnes všichni používají.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře