Reklama
reklama

Hustopečskou nemocnici čeká restrukturalizace, jednodenní chirurgie končí.

Posvěceno. Krajští i hustopečští radní schválili dokument, který řeší budoucí chod nemocnice Hustopeče. Takzvanou dohodu o restrukturalizaci stvrdili na svých jednáních tento týden. Platit by měla od 1. března 2015. Sdělila to starostka Hana Potměšilová na veřejném zasedání zastupitelstva města Hustopeče ve čtvrtek 19. února 2015.

„Dokument utlumil ztrátové provozy a ty neperspektivní vytáhl nahoru. Posílil naopak činnosti, které výkony mají, to jest lůžkovou i ambulantní část,“ upřesnila starostka a doplnila. „V nemocnici zůstanou veškeré ambulance co doposud, rozšíří se lůžka následné péče, naopak skončí operativa, to znamená, že chirurgické oddělení nebude,“ dodala.

Prohlášení starostky vzbudilo obavy u opozičního zastupitele Jiřího Kadrnky, který podané informace vyhodnotil jako omezení zdravotnických služeb pro veřejnost. „Neudržela se akutní péče, přicházíme o ni. Z nemocnice se stává poliklinika,“ obává se. Dostalo se mu ujištění, že navzdory ukončení akutní péče se nejedná o konec nemocnice. „Na dohodě pracoval tým odborníků, pracoval s čísly, řešil kapacitu zařízení. Souhlasili s ní všechny tři strany (město, kraj i zdravotní pojišťovna, poznámka redakce),“ ujistila starostka.

Podle zastupitele Milana Poula, který je pověřen dočasným vedením nemocnice a je zároveň lékařem v hustopečské nemocnici, zůstává provoz i nadále ve formě interního oddělení. „Jednodenní chirurgie nepodávala žádné výkony a byla ztrátová. Proto bude ukončena. Ostatní ambulance budou běžet dál,“ doplnil. Podle Poula akutní péče skomírá. Dle jeho vyjádření začala být ztrátová asi před 15 lety, v první fázi restrukturalizace nemocnice. „Tehdy jsme přišli například o porodnici. Nyní musíme hledat spojence, který pomůže překlenout toto období a zachovat zdravotní péči obyvatelům města,“ zdůraznil.

Sanitky bude provozovat soukromý nájemce
S restrukturalizací souvisí také převod pěti sanitek z nemocnice do správy města. To uzavře smlouvu se soukromým provozovatelem. Důvodem je ztrátový provoz. „Za minulý rok se náklady na dopravní zdravotní službu vyšplhaly k částce kolem 750 tisíc korun. Navíc by se muselo investovat do vybavení sanitek,“ odůvodnila právnička úřadu Alena Fantová. Návrh schválili zastupitelé většinou hlasů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře