Reklama
reklama

Hustopečskou nemocnici čeká restrukturalizace, jednodenní chirurgie končí.

Posvěceno. Krajští i hustopečští radní schválili dokument, který řeší budoucí chod nemocnice Hustopeče. Takzvanou dohodu o restrukturalizaci stvrdili na svých jednáních tento týden. Platit by měla od 1. března 2015. Sdělila to starostka Hana Potměšilová na veřejném zasedání zastupitelstva města Hustopeče ve čtvrtek 19. února 2015.

„Dokument utlumil ztrátové provozy a ty neperspektivní vytáhl nahoru. Posílil naopak činnosti, které výkony mají, to jest lůžkovou i ambulantní část,“ upřesnila starostka a doplnila. „V nemocnici zůstanou veškeré ambulance co doposud, rozšíří se lůžka následné péče, naopak skončí operativa, to znamená, že chirurgické oddělení nebude,“ dodala.

Prohlášení starostky vzbudilo obavy u opozičního zastupitele Jiřího Kadrnky, který podané informace vyhodnotil jako omezení zdravotnických služeb pro veřejnost. „Neudržela se akutní péče, přicházíme o ni. Z nemocnice se stává poliklinika,“ obává se. Dostalo se mu ujištění, že navzdory ukončení akutní péče se nejedná o konec nemocnice. „Na dohodě pracoval tým odborníků, pracoval s čísly, řešil kapacitu zařízení. Souhlasili s ní všechny tři strany (město, kraj i zdravotní pojišťovna, poznámka redakce),“ ujistila starostka.

Podle zastupitele Milana Poula, který je pověřen dočasným vedením nemocnice a je zároveň lékařem v hustopečské nemocnici, zůstává provoz i nadále ve formě interního oddělení. „Jednodenní chirurgie nepodávala žádné výkony a byla ztrátová. Proto bude ukončena. Ostatní ambulance budou běžet dál,“ doplnil. Podle Poula akutní péče skomírá. Dle jeho vyjádření začala být ztrátová asi před 15 lety, v první fázi restrukturalizace nemocnice. „Tehdy jsme přišli například o porodnici. Nyní musíme hledat spojence, který pomůže překlenout toto období a zachovat zdravotní péči obyvatelům města,“ zdůraznil.

Sanitky bude provozovat soukromý nájemce
S restrukturalizací souvisí také převod pěti sanitek z nemocnice do správy města. To uzavře smlouvu se soukromým provozovatelem. Důvodem je ztrátový provoz. „Za minulý rok se náklady na dopravní zdravotní službu vyšplhaly k částce kolem 750 tisíc korun. Navíc by se muselo investovat do vybavení sanitek,“ odůvodnila právnička úřadu Alena Fantová. Návrh schválili zastupitelé většinou hlasů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře