Reklama
reklama

Historii a moderní technologie propojí 3D projekce zlatého kočáru Lichtenštejnů

Mimořádnou výstavu se podařilo na letní prázdninové měsíce připravit na zámku Valtice. Soubor unikátních tapisérií věnovaných knížeti Josefu Václavu z Liechtenštejna pruským králem Fridrichem II. je doplněn výstavou obrazů z druhé poloviny 17. stol a z počátku 18. století a v neposlední řadě i 3D prezentací Zlatého kočáru - dalšího artefaktu spojeného s osobností knížete Josefa Václava z Liechtenštejna.  V tomto případě jde o jedinečné spojení historie s nejmodernější technologií.

Od 5. července 2013 mohou návštěvníci Státního zámku Valtice v nově zrekonstruovaných prostorách druhého patra zámku obdivovat výstavu nástěnných tapisérií Valtice – Vídeň – Vaduz a zpět „příběh daru pruského krále“.

 

Jde o jedinečnou možnost seznámit se s osobností knížete Josefa Václava z Liechtensteina, vynikajícího vojáka, diplomata a mecenáše. Šlechtice, který bez nadsázky zachránil císařský trůn pro Marii Terezii a dostalo se mu za to mimořádných poct, a to nejen ze strany vídeňského císařského dvora, ale také z tábora jeho nepřátel. Důkazem tohoto tvrzení je unikátní soubor tapiserií nazvaný "Čínský císař", který knížeti věnoval pruský král Fridrich II. Tento soubor tapiserií až do konce II. světové války tvořil dekoraci tzv. gobelinzimmer v prvním reprezentačním patře valtického zámku. Odtud však byl po válce odcizen a po mnoha peripetiích v roce 2006 znovu zakoupen knížecí rodinou.

 

V červenci a srpnu letošního roku se tak téměř po sedmdesáti letech tento unikátní soubor tapiserií vrací na své původní místo, a to díky zápůjčce z liechtenštejnských knížecích sbírek. Součástí výstavy je i poprvé v České republice realizovaná interaktivní 3D prezentace dalšího jedinečného artefaktu spojeného s osobností knížete Josefa Václava z Liechtenštejna, a to Zlatého kočáru.

 

Je třeba ještě podotknout, že výstava Valtice – Vídeň – Vaduz a zpět "příběh daru pruského krále" představuje první případ, kdy je majetek knížat z Liechtenštejna zapůjčen na objekt, který byl původně v jejich vlastnictví. Vernisáž výstavy ve čtvrtek 4. července 2013. Výstava potrvá do 31. srpna 2013.

 

Historická fotografie gobelínu. Foto SZ Valtice

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře