Reklama
reklama

Historii a moderní technologie propojí 3D projekce zlatého kočáru Lichtenštejnů

Mimořádnou výstavu se podařilo na letní prázdninové měsíce připravit na zámku Valtice. Soubor unikátních tapisérií věnovaných knížeti Josefu Václavu z Liechtenštejna pruským králem Fridrichem II. je doplněn výstavou obrazů z druhé poloviny 17. stol a z počátku 18. století a v neposlední řadě i 3D prezentací Zlatého kočáru - dalšího artefaktu spojeného s osobností knížete Josefa Václava z Liechtenštejna.  V tomto případě jde o jedinečné spojení historie s nejmodernější technologií.

Od 5. července 2013 mohou návštěvníci Státního zámku Valtice v nově zrekonstruovaných prostorách druhého patra zámku obdivovat výstavu nástěnných tapisérií Valtice – Vídeň – Vaduz a zpět „příběh daru pruského krále“.

 

Jde o jedinečnou možnost seznámit se s osobností knížete Josefa Václava z Liechtensteina, vynikajícího vojáka, diplomata a mecenáše. Šlechtice, který bez nadsázky zachránil císařský trůn pro Marii Terezii a dostalo se mu za to mimořádných poct, a to nejen ze strany vídeňského císařského dvora, ale také z tábora jeho nepřátel. Důkazem tohoto tvrzení je unikátní soubor tapiserií nazvaný "Čínský císař", který knížeti věnoval pruský král Fridrich II. Tento soubor tapiserií až do konce II. světové války tvořil dekoraci tzv. gobelinzimmer v prvním reprezentačním patře valtického zámku. Odtud však byl po válce odcizen a po mnoha peripetiích v roce 2006 znovu zakoupen knížecí rodinou.

 

V červenci a srpnu letošního roku se tak téměř po sedmdesáti letech tento unikátní soubor tapiserií vrací na své původní místo, a to díky zápůjčce z liechtenštejnských knížecích sbírek. Součástí výstavy je i poprvé v České republice realizovaná interaktivní 3D prezentace dalšího jedinečného artefaktu spojeného s osobností knížete Josefa Václava z Liechtenštejna, a to Zlatého kočáru.

 

Je třeba ještě podotknout, že výstava Valtice – Vídeň – Vaduz a zpět "příběh daru pruského krále" představuje první případ, kdy je majetek knížat z Liechtenštejna zapůjčen na objekt, který byl původně v jejich vlastnictví. Vernisáž výstavy ve čtvrtek 4. července 2013. Výstava potrvá do 31. srpna 2013.

 

Historická fotografie gobelínu. Foto SZ Valtice

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře