Reklama
reklama

Díla autorky Makové panenky a motýla Emanuela vystavují v synagoze

Díla malířky a ilustrátorky Gabriely Dubské, která je autorkou večerníčku O Makové panence a motýlu Emanuelovi mohou od čtvrtka vidět návštěvníci  v břeclavské synagoze. Samotnou Makovou panenku však mezi obrazy nenajdou, kurátor výstavy Karel Křivánek se zaměřil na autorčina méně známá díla. Výstava je součástí projektu, který má za cíl lidem připomenout neprávem pozapomenuté břeclavské umělce.

Gabriela Dubská, rodným příjmením Finkesová, se narodila 8. března 1915 v Břeclavi. Studovala v Brně, později i v Paříži. Podle Křivánka je v její tvorbě výrazně vidět posun a období, jakým si zrovna procházela. Například válečná díla jsou podle něj temná.

Dubská také působila 25 let jako výtvarná a vedoucí redaktorka v nakladatelství Dětské knihy a Albatros. Její doménou se stala ilustrační tvorba pro děti. Soustředila se na knihy pro nejmenší. Přispívala i do časopisů Mateřídouška a Ohníček.  Ilustrátorka zemřela 22. srpna 2003 v Kosoři.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře