Reklama
reklama

Děti si v Břeclavi vyzkouší, jaké to je stát před tabulí ve staré škole

Městské muzeum a galerie Břeclav si jako první výstavní projekt letošního roku připravilo ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově výstavu s názvem „Máma mele maso aneb Kdysi před tabulí“. Výstava ukazuje, jak to vypadalo ve škole za dob našich babiček.

Jedná se o výsledek spolupráce, která započala již před třemi lety. V roce 2011 představilo MMG Břeclav vývoj školství na konci 19. století, období obecných škol za časů Habsburků v c. k. rakouském mocnářství. Děti si tak mohly prožít hodinu ve starodávné škole. Mimo jiné psát na břidlicové tabulky nebo do dobových předpisů namáčecími pery, pro ty nezbednější byla připravena oslovská lavice.

Druhý výstavní projekt představí vývoj školství ve dvou významných etapách našeho státu – třídu z období vzniku republiky po skončení druhé světové války (1918-1945) a poválečné školství s počátky „budování socialismu“ (1945-1955). "Obě třídy budou interaktivní, děti, rodiče i pamětníci do nich mohou zasednout a vyzkoušet si „rozdílnost“ obou představených období. Zatímco v době Habsburků by děti seděly v „škamnech“ po čtyřech, pěti nebo šesti, v masarykovské třídě a v poválečné době v „klasické“ lavici pro dva žáky, avšak každá by vypadala jinak," uvedla kurátorka výstavy Eva Sadílková.

Zajímavý je také vývoj psacích pomůcek, které si mohou návštěvníci také vyzkoušet. Od dob rakousko-uherského mocnářství až do konce třicátých let 20. století se používaly břidlicové tabulky s olůvkem, které v pozdější době vystřídaly obyčejné tužky a papír. Děti, které zvládly základní nácvik psaní, se mohly pustit do psaní inkoustem, ve starším období to bylo psaní seříznutými husími brky, později se jednalo o psaní namáčecími pery. V polovině 20. století se začalo běžně používat plnicí pero, které žáci prvních tříd společně s namáčecím perem dostávali ve státem darované výbavě.

Ve vitrínách si mohou návštěvníci prohlédnout řadu názorných didaktických pomůcek, které často přetrvaly od konce 19. století až do období poválečného, pokud byly shledány jako nezávadné po stránce výchovné i politické. Největší proměnou prošly školní obrazy. Od malých obrázků především německých reprodukcí, se dostáváme až k cyklu Živá abeceda, která se využívala pro nácvik čtení ještě v 80. letech 20. stol. Jistě zajímavá je proměna celého interiéru třídy – portrét císaře vystřídal portrét „tatíčka Masaryka“ a v 50. letech portréty dvou státníků, československého prezidenta Klementa Gottwalda a představitele Sovětského svazu Josifa Vissarionoviče Stalina. Proměnila se také proklamovaná hesla na nástěnkách a zdech. Nejen „fyzickou“ proměnou tříd, ale především ideologickou změnou přešlo demokratické školství první republiky k době budování a utužování socialismu.

Výstava v objektu „pod vodárnou“ potrvá do 27. dubna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře