Reklama
reklama

Břeclavští strážníci hledají místa, kde se v zimě schovávají bezdomovci

Zjištění aktuálního početního stavu lidí žijících bezdomoveckým způsobem života ale i přesných míst, kde konkrétní bezdomovci přečkávají mráz a zimní měsíce vůbec, je cílem akce, kterou v těchto dnech provádí okrskáři břeclavské městské policie. Přidruženým efektem těchto kontrol je i zjišťování, zda některý z na ulici žijících lidí není v takovém zdravotním stavu, který by vyžadoval zajištění okamžité odborné pomoci. V Břeclavi se počet osob, které bývají obvykle za bezdomovce označovány, již druhým rokem pohybuje u hranice čtyř desítek.

„Pro městské policisty je velmi důležité vědět, kde koho vlastně naleznou. Důvod může být různý, třeba ten, že dotyčného městská či republiková policie či jiný úřad potřebuje z nějakého důvodu sehnat, nebo proto, že strážníci například z důvodu extrémních klimatických podmínek chtějí mít alespoň základní přehled o zdravotním stavu lidí žijících opuštěně a bez střechy nad hlavou,“ vysvětluje mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Bezdomovecká problematika má svá specifika. Co do ročního období se z velké části mění místa, kde osoby bez přístřeší přespávají; v zimních měsících dávají tito lidé přednost přebývání větší části dne v alespoň částečně uzavřených objektech, kdežto od jara do podzimu si s nocležištěm příliš starostí dělat nemusí. Někteří z „letních“ bezdomovců navíc na zimu opouští Břeclav nebo se spolu se svými známými pokouší sehnat zimní podnájem v obytných objektech nebo azylovém bydlení. Oproti loňskému roku došlo k mírnému posunu, město opustilo několik v něm dosud pobývajících lidí bez domova, které však nahradila „jména nová“.

Ze strážníky kontaktovaných bezdomovců tvoří 63 procent muži a 36 procent ženy. Při meziročním srovnání 19 procent osob bez vlastního přístřeší město Břeclav opustilo, zemřelo nebo pobývá v některém ze sociálních nebo státních zařízení. Asi 55 procent bezdomovců nynější zimu přečkává v azylových domech, nebo v pronajatých maringotkách, zahradních chatkách, u svých známých či ve společných podnájmech. Zbylých 45 procent osob žije v opuštěných zpustošených nemovitostech, přístěncích a podobně.

Oproti loňské zimě strážníci při stávajících kontrolách nezjistili případ, kdy by k osobě bez střechy nad hlavou bylo nutné volat lékaře. „Situace se však snadno může změnit, až udeří silné a dlouhodobé mrazy. V případě jedné osoby však strážníci její osud a velmi nepříznivé životní podmínky řeší s kompetentními orgány,“ dodal Novák.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře