Reklama
reklama

Břeclavští strážníci hledají místa, kde se v zimě schovávají bezdomovci

Zjištění aktuálního početního stavu lidí žijících bezdomoveckým způsobem života ale i přesných míst, kde konkrétní bezdomovci přečkávají mráz a zimní měsíce vůbec, je cílem akce, kterou v těchto dnech provádí okrskáři břeclavské městské policie. Přidruženým efektem těchto kontrol je i zjišťování, zda některý z na ulici žijících lidí není v takovém zdravotním stavu, který by vyžadoval zajištění okamžité odborné pomoci. V Břeclavi se počet osob, které bývají obvykle za bezdomovce označovány, již druhým rokem pohybuje u hranice čtyř desítek.

„Pro městské policisty je velmi důležité vědět, kde koho vlastně naleznou. Důvod může být různý, třeba ten, že dotyčného městská či republiková policie či jiný úřad potřebuje z nějakého důvodu sehnat, nebo proto, že strážníci například z důvodu extrémních klimatických podmínek chtějí mít alespoň základní přehled o zdravotním stavu lidí žijících opuštěně a bez střechy nad hlavou,“ vysvětluje mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Bezdomovecká problematika má svá specifika. Co do ročního období se z velké části mění místa, kde osoby bez přístřeší přespávají; v zimních měsících dávají tito lidé přednost přebývání větší části dne v alespoň částečně uzavřených objektech, kdežto od jara do podzimu si s nocležištěm příliš starostí dělat nemusí. Někteří z „letních“ bezdomovců navíc na zimu opouští Břeclav nebo se spolu se svými známými pokouší sehnat zimní podnájem v obytných objektech nebo azylovém bydlení. Oproti loňskému roku došlo k mírnému posunu, město opustilo několik v něm dosud pobývajících lidí bez domova, které však nahradila „jména nová“.

Ze strážníky kontaktovaných bezdomovců tvoří 63 procent muži a 36 procent ženy. Při meziročním srovnání 19 procent osob bez vlastního přístřeší město Břeclav opustilo, zemřelo nebo pobývá v některém ze sociálních nebo státních zařízení. Asi 55 procent bezdomovců nynější zimu přečkává v azylových domech, nebo v pronajatých maringotkách, zahradních chatkách, u svých známých či ve společných podnájmech. Zbylých 45 procent osob žije v opuštěných zpustošených nemovitostech, přístěncích a podobně.

Oproti loňské zimě strážníci při stávajících kontrolách nezjistili případ, kdy by k osobě bez střechy nad hlavou bylo nutné volat lékaře. „Situace se však snadno může změnit, až udeří silné a dlouhodobé mrazy. V případě jedné osoby však strážníci její osud a velmi nepříznivé životní podmínky řeší s kompetentními orgány,“ dodal Novák.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře