Reklama
reklama

Břeclavský zámek čeká rekonstrukce. Město shání peníze

Břeclavskému zámku se po letech chátrání blýská na lepší časy. Oprava zámku patří mezi priority radnice.

"Máme ambici se zámkem něco udělat. Naší výhodou je, že již máme připravený projekt i platné stavební povolení, takže jakmile získáme peníze, můžeme začít stavět," uvedl starosta Břeclavi Pavel Dominik

"Naší snahou je získat dotační prostředky z fondů Evropské unie nebo ze státního rozpočtu, abychom mohli provést celkovou rekonstrukci památky," uvedl místostarosta Milan Vojta s tím, že už letos na podzim by mělo být jasné, zda se na tyto finanční prostředky podaří městu dosáhnout.

Projekt vyčíslil kompletní rekonstrukci zámku na 206 milionů korun, starosta Dominik je ale přesvědčen že pokud by se vypsala veřejná soutěž na dodavatele, byla by skutečná cena o několik desítek milionů korun nižší. Výhodou podle něj také je, že projekt lze realizovat po etapách. To je i záložní plán města pro případ, že by se na dotace prozatím dosáhnout nepodařilo.

Shánění financí ze zdrojů mimo městský rozpočet by podle starosty Dominika také pomohlo, kdyby se podařilo část Břeclavi zařadit do území Lednicko-valtického areálu, který je od poloviny 90. let minulého století zařazen mezi památky Světového dědictví UNESCO.

Pokud by město realizovalo rekonstrukci z vlastních zdrojů, začalo by se s opravou přízemních prostor v jednom zámeckém křídle. "Tyto prostory by měly sloužit muzeu pro vytvoření národopisné expozice Podluží nebo stálé expozice o historii Břeclavi, mělo by zde být také turistické informační centrum," nastínil plány se zámkem místostarosta Milan Vojta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře