Reklama
reklama

Břeclavský zámek čeká rekonstrukce. Město shání peníze

Břeclavskému zámku se po letech chátrání blýská na lepší časy. Oprava zámku patří mezi priority radnice.

"Máme ambici se zámkem něco udělat. Naší výhodou je, že již máme připravený projekt i platné stavební povolení, takže jakmile získáme peníze, můžeme začít stavět," uvedl starosta Břeclavi Pavel Dominik

"Naší snahou je získat dotační prostředky z fondů Evropské unie nebo ze státního rozpočtu, abychom mohli provést celkovou rekonstrukci památky," uvedl místostarosta Milan Vojta s tím, že už letos na podzim by mělo být jasné, zda se na tyto finanční prostředky podaří městu dosáhnout.

Projekt vyčíslil kompletní rekonstrukci zámku na 206 milionů korun, starosta Dominik je ale přesvědčen že pokud by se vypsala veřejná soutěž na dodavatele, byla by skutečná cena o několik desítek milionů korun nižší. Výhodou podle něj také je, že projekt lze realizovat po etapách. To je i záložní plán města pro případ, že by se na dotace prozatím dosáhnout nepodařilo.

Shánění financí ze zdrojů mimo městský rozpočet by podle starosty Dominika také pomohlo, kdyby se podařilo část Břeclavi zařadit do území Lednicko-valtického areálu, který je od poloviny 90. let minulého století zařazen mezi památky Světového dědictví UNESCO.

Pokud by město realizovalo rekonstrukci z vlastních zdrojů, začalo by se s opravou přízemních prostor v jednom zámeckém křídle. "Tyto prostory by měly sloužit muzeu pro vytvoření národopisné expozice Podluží nebo stálé expozice o historii Břeclavi, mělo by zde být také turistické informační centrum," nastínil plány se zámkem místostarosta Milan Vojta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře