Reklama
reklama

Břeclav si bude užívat od adventu až do Silvestra

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu, adventní koncerty, jarmarky provoněné svařeným vínem i představení nového alba Dana Bárty či bleší trhy. Břeclav přichystala pro své obyvatele i návštěvníky na poslední měsíc v roce bohatou a pestrou kulturní nadílku, která by měla potěšit všechny generace a navodit tu správnou vánoční pohodu.

Začátek adventu ve městě bude tradičně patřit okouzlujícím inspiracím, které přinese přehlídka námětů na vánoční výzdobu v tamní synagoze v sobotu 30. listopadu. Den na to se mohou lidé těšit na slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí, které doprovodí program pro děti. Ve tři hodiny odpoledne bude v kině Koruna čarovat Magda Reifová s Františkem z oblíbeného televizního pořadu Kouzelná školka. Poté se veselí přesune před kino a v sedmnáct hodin se rozzáří vyzdobený symbol Vánoc u kostela svatého Václava.

Adventní Břeclav přinese také řadu vánočních koncertů. V neděli 8. prosince od půl osmé večer břeclavské kino Koruna rozezní rockový zpěvák Jiří Zonyga v netradičním spojení s Břeclavským komorním orchestrem a dětským sborem. Výtěžek z benefičního koncertu poputuje do Domova svaté Agáty v Poštorné, jenž poskytuje pomoc v nouzi těhotným ženám a matkám s dětmi. V úterý 10. prosince v 19 hodin zapěje v tamní synagoze slavný mužský sbor Schola Gregoriana Pragensis, s nímž se představí i jeho zakladatel a jeden z bratrů Ebenů David.

Slavné hudební tváře se v Břeclavi sejdou i další týden. V sobotu 14. prosince zavítá do města při svém turné k novému albu Maratonika známý zpěvák Dan Bárta se svou doprovodnou kapelou Illustratosphere. Ta letos prošla obměnou sestavy a slibuje hutnější kytarový zvuk a ještě větší odklon od jazzu k „poučenému popu“, jak Bárta rád říká. Koncert v sále kina Koruna začne o půl osmé večer.

Stříbrná neděle letos zahájí vánoční trhy na pěší zóně před gymnáziem pestrou hudební směsí, v níž se sejde řada nositelů domácích hudebních cen. Ve čtrnáct hodin zahájí minifestival Anděly ověnčení Žamboši ze Vsetína se svou chytlavou představou o folku. Na pódiu je poté vystřídá vynikající akordeonista Mario Bihári s kapelou Bachtale Apsa. Jeho hudební talent je známý především díky působení v kapelách zpěvačky Zuzany Navarové. Trojici skupin pak  doplní blues rocková kapela Bandaband z Ostravy, kterou rád poslouchá i frontman legendárních Buty Radek Pastrňák.

Po další tři odpoledne bude pěší zóna před gymnáziem žít koledami zpěváčků z místních školek a škol, pásmy folkloristů, jazzem i adventním jarmarkem. Program začne vždy v šestnáct hodin. V pátek 20. listopadu poskytnou prodejní stánky po roce zázemí i adventním bleším trhům. Oblíbený jarmark svaté Lucie v Poštorné potěší lidi tradičně Na Rovnici, a to už 13. a 14. prosince.

Vánoční melodie se ponesou také ve čtvrtek 19. prosince při Vánočním vinšování s folklorním souborem Old Stars, jejich hudeckou muzikou a dětskými hosty v synagoze. Dva dny na to rozezní folkloristé i sokolovnu v Charvátské Nové Vsi a kulturní dům v Poštorné. Večer před Štědrým dnem navodí vánoční atmosféru Břeclavánek v kulturním domě ve Staré Břeclavi. Tam 21. prosince pozvou na živý betlém, s nímž tradičně vyrazí i do ulic.

Nabitý prosinec uzavřou silvestrovské oslavy na náměstí v centru města, kde bude příchozí čekat půlnoční ohňostroj či diskotéka před kinem Koruna. Ta začne hodinu před půlnocí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Komentáře