Reklama
reklama

Břeclav ovládnou rajčata. Sušená, nakládaná, plněná i s vodkou jako Bloody Mary

Rajčata červená, žlutá i černá. Sušená, nakládaná i plněná. V salátech a špízech, sýrech, paštikách i těstovinách. A také v polévkách a omáčkách, v kombinaci s masem, pálivými papričkami či na grilu. Dokonce i s vodkou coby slavným míchaným drinkem Bloody Mary. Břeclav v sobotu 16. srpna oslaví pro region typickou plodinu ve všemožných chuťových variantách a kulinářských úpravách. Akce s podtitulem Rajská Břeclav jako celorepubliková novinka zaplní od devíti do šestnácti hodin uličku u synagogy. Dojde i na bohatý doprovodný program, vstup bude zdarma.

„Rajčata jsou v Břeclavi a okolí velmi populární zeleninou, od poloviny léta pokrývá typicky červená barva políčka zahrádkářů za městem i balkóny panelových domů v centru. S rajčaty se dá v kuchyni navíc skvěle a rozmanitě pracovat. Na rozdíl od mandlí, chřestu, meruněk nebo všudypřítomného vína však rajčata zatím nikdo jako téma neuchopil. I proto jsme při rozvaze nad gastronomickou akcí zvolili právě rajské jablíčko,“ vysvětloval Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice, jež pilotní ročník akce pořádá.

Návštěvníky akce tak bude čekat pestrá ochutnávka včetně různých národních pokrmů. Největší prostor samozřejmě dostanou typická italská a španělská jídla, dojde však třeba i na kavkazskou kuchyni. „Prostor dostanou zejména břeclavské restaurace, obchůdky se zdravou výživou a zemědělci, aby představili svou kuchyni, vybrané zboží či výpěstky. K dostání tak budou vzácnosti jako rajčatový čaj, mýdla nebo olej. Naproti tomu si budou moct lidé nakoupit rajčata v bio kvalitě od místních firem a zahrádkářů,“ doplnil Vlasák.

Kromě degustací studených a teplých tradičních pokrmů i specialit z rajčat bude přichystaný také doprovodný program. V devět hodin přímo před synagogou zahraje Neoveská cimbálová muzika, v jedenáct ji s jazzovými standardy vystřídá mikulovská kapela Jazz Petit. Hodinu po poledni se o slovo přihlásí pouliční artisté z olomouckého Cirkusu LeVitare, kteří si připravili speciální kuchařsko-artistickou show. Dojít by mělo i na žonglování s rajčaty. Koho jejich umění zaujme, bude se jej moct pod zkušeným vedením naučit. Od čtrnácti hodin zahraje i pražská bluesová kapela Plum Jam.

„Ve vinotéce Lichtenštejnského domu budou probíhat přednášky zaměřené na pěstování rajčat, inspirovat se budou moct lidé i ve vystavených kuchařkách z obsáhlého fondu břeclavské městské knihovny. V synagoze zase budou moci navštívit aktuální výstavu fotografií,“ uzavřel Vlasák s tím, že zahajující ročník akce budí zájem daleko za hranicemi města už před svým začátkem. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře