Reklama
reklama

Břeclav ovládnou rajčata. Sušená, nakládaná, plněná i s vodkou jako Bloody Mary

Rajčata červená, žlutá i černá. Sušená, nakládaná i plněná. V salátech a špízech, sýrech, paštikách i těstovinách. A také v polévkách a omáčkách, v kombinaci s masem, pálivými papričkami či na grilu. Dokonce i s vodkou coby slavným míchaným drinkem Bloody Mary. Břeclav v sobotu 16. srpna oslaví pro region typickou plodinu ve všemožných chuťových variantách a kulinářských úpravách. Akce s podtitulem Rajská Břeclav jako celorepubliková novinka zaplní od devíti do šestnácti hodin uličku u synagogy. Dojde i na bohatý doprovodný program, vstup bude zdarma.

„Rajčata jsou v Břeclavi a okolí velmi populární zeleninou, od poloviny léta pokrývá typicky červená barva políčka zahrádkářů za městem i balkóny panelových domů v centru. S rajčaty se dá v kuchyni navíc skvěle a rozmanitě pracovat. Na rozdíl od mandlí, chřestu, meruněk nebo všudypřítomného vína však rajčata zatím nikdo jako téma neuchopil. I proto jsme při rozvaze nad gastronomickou akcí zvolili právě rajské jablíčko,“ vysvětloval Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice, jež pilotní ročník akce pořádá.

Návštěvníky akce tak bude čekat pestrá ochutnávka včetně různých národních pokrmů. Největší prostor samozřejmě dostanou typická italská a španělská jídla, dojde však třeba i na kavkazskou kuchyni. „Prostor dostanou zejména břeclavské restaurace, obchůdky se zdravou výživou a zemědělci, aby představili svou kuchyni, vybrané zboží či výpěstky. K dostání tak budou vzácnosti jako rajčatový čaj, mýdla nebo olej. Naproti tomu si budou moct lidé nakoupit rajčata v bio kvalitě od místních firem a zahrádkářů,“ doplnil Vlasák.

Kromě degustací studených a teplých tradičních pokrmů i specialit z rajčat bude přichystaný také doprovodný program. V devět hodin přímo před synagogou zahraje Neoveská cimbálová muzika, v jedenáct ji s jazzovými standardy vystřídá mikulovská kapela Jazz Petit. Hodinu po poledni se o slovo přihlásí pouliční artisté z olomouckého Cirkusu LeVitare, kteří si připravili speciální kuchařsko-artistickou show. Dojít by mělo i na žonglování s rajčaty. Koho jejich umění zaujme, bude se jej moct pod zkušeným vedením naučit. Od čtrnácti hodin zahraje i pražská bluesová kapela Plum Jam.

„Ve vinotéce Lichtenštejnského domu budou probíhat přednášky zaměřené na pěstování rajčat, inspirovat se budou moct lidé i ve vystavených kuchařkách z obsáhlého fondu břeclavské městské knihovny. V synagoze zase budou moci navštívit aktuální výstavu fotografií,“ uzavřel Vlasák s tím, že zahajující ročník akce budí zájem daleko za hranicemi města už před svým začátkem. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře