Reklama
reklama

Boří les stále ukrývá tuny munice. Jednání pokračují na ministerstvech

Výbuch. Jeden těžce zraněný, druhý ve velkém šoku. Během pár minut se rozjíždí záchranná akce. Dva chlapci si v Bořím lese hráli s nevybuchlou municí. A ta explodovala.

Takový byl námět taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje. Na místě zásahu jsou policisté, hasiči, pyrotechnici, jednotka Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Na závěr přijíždí i vodní záchranáři.

„Zasažené území má rozlohu asi 1800 hektarů, vyčištěná je část 250 hektarů. Největším problémem je, že se zde pohybují nejen houbaři a návštěvníci Lednicko-valtického areálu, ale i lidé, kteří cíleně munici vyhledávají,“ uvedl krizový tajemník Městského úřadu Břeclav Vilém Vyhnálek. Od konce druhé světové války, kdy muniční sklad vyhodila do povětří sovětská armáda, zemřelo pět lidí, poslední v roce 1990. „Poslední vážné zranění je však z roku 2012, kdy se těžce zranil muž v Sokolovské ulici, tedy v centru města,“ doplnil Vyhnálek.

Právě v roce 2012 se rozběhlo další kolo jednání o vyčištění Bořího lesa. „Ve středu se konala schůzka na ministerstvu vnitra za účasti všech dotčených složek. Vše je ale hlavně o penězích, jeden hektar přijde až na 100 tisíc korun,“ prozradil Vyhnálek. Jen v letošním roce vyjížděli policisté do Bořího lesa třináctkrát. Podle mluvčí Kamily Haraštové mají být lidé v této oblasti opravdu obezřetní. „Pokud najdou munici, ať ihned volají linku 158,“ uvedla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře