Reklama
reklama

Boří les stále ukrývá tuny munice. Jednání pokračují na ministerstvech

Výbuch. Jeden těžce zraněný, druhý ve velkém šoku. Během pár minut se rozjíždí záchranná akce. Dva chlapci si v Bořím lese hráli s nevybuchlou municí. A ta explodovala.

Takový byl námět taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje. Na místě zásahu jsou policisté, hasiči, pyrotechnici, jednotka Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Na závěr přijíždí i vodní záchranáři.

„Zasažené území má rozlohu asi 1800 hektarů, vyčištěná je část 250 hektarů. Největším problémem je, že se zde pohybují nejen houbaři a návštěvníci Lednicko-valtického areálu, ale i lidé, kteří cíleně munici vyhledávají,“ uvedl krizový tajemník Městského úřadu Břeclav Vilém Vyhnálek. Od konce druhé světové války, kdy muniční sklad vyhodila do povětří sovětská armáda, zemřelo pět lidí, poslední v roce 1990. „Poslední vážné zranění je však z roku 2012, kdy se těžce zranil muž v Sokolovské ulici, tedy v centru města,“ doplnil Vyhnálek.

Právě v roce 2012 se rozběhlo další kolo jednání o vyčištění Bořího lesa. „Ve středu se konala schůzka na ministerstvu vnitra za účasti všech dotčených složek. Vše je ale hlavně o penězích, jeden hektar přijde až na 100 tisíc korun,“ prozradil Vyhnálek. Jen v letošním roce vyjížděli policisté do Bořího lesa třináctkrát. Podle mluvčí Kamily Haraštové mají být lidé v této oblasti opravdu obezřetní. „Pokud najdou munici, ať ihned volají linku 158,“ uvedla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře