Reklama
reklama

V jeskyni v Moravském krasu uvízla žena, její vyproštění trvalo tři hodiny

V jeskyni Kostelík u jeskynního komplexu Býčí skála na Blanensku zůstala dnes odpoledne zaklíněná dvaatřicetiletá žena. Záchranáři ji více než tři hodiny vyprošťovali.

Jeskyní prochází turistická cesta z Adamova do Křtin. Kromě hlavní průchozí chodby má Kostelíček ještě několik dalších bočních chodeb a skalních oken.

První jednotka záchranářů přijela na místo už za tmy, po půl páté odpoledne. Zjistila, že mladá turistka zůstala zaklíněná ve štěrbině asi tři metry od vstupu do jeskyně. Vzhledem k tomu, že byla na místě už asi tři hodiny, zajistili jí hasiči spolu se Speleologickými záchranáři tepelo.

„Ženu nemohli záchranáři vyprostit standardními postupy. Zvolili proto mikrotrhací práce. Touto speciální technikou se jim podařilo odstranit malý kousek skály a ženu bezpečně krátce po půl sedmé večer vyprostit,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Ženu, která byla po celou dobu zásahu při vědomí a komunikovala, transportovali záchranáři k posádce Zdravotnické záchranné služby. Při zásahu se podle hasičů osvědčila úzká spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou, speleologickými záchranáři a hasiči, která se shodou okolností procvičovala v nedaleké jeskyni Býčí skála začátkem října.

V jeskyni Kostelík t nebylo poprvé, kdy museli hasiči v podobné situaci zasahovat. Již před léty tam zůstal zaklíněný muž.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře