Reklama
reklama

V Býčí skále v Moravském krasu našli novou krápníkovou chodbu a velký dóm

Fantastický objev udělali speleologové v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku. To, že je vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství, potvrdili ve čtvrtek 2. října, kdy objevili stometrovou chodbu zdobenou krápníky, dvě propasti a prostorný dóm široký sedm a dlouhý 20 metrů.

Speleologům se podařilo v jednom z komínů nad Hlinitými síněmi proniknout do volných prostor. „Jde o horizontální chodbu o šíři asi 1 metr, výšce 2 až 5 metrů. Nachází se ve výšce  60 metrů nad aktivním tokem jedovnického potoka. Její délka je cca 100 metrů, a její konec je tvořen dómem o velikosti 7 x 20 metrů a výšce cca 12 metrů,“ uvedl Milan Skoupý ze speleologické skupiny ZO ČSS 6-01 Býčí skála.

Směr chodby zatím odborníci přesně neurčili. Místy se v ní ale nachází bohatá sintrová výzdoba. V celé délce chodby jsou dvě propasti a několik komínů, kde je viditelné další volné pokračování. V celých prostorech se nachází pouze vápencové bloky, sedimentu je tam minimální množství. Nebyly nalezeny žádné říční štěrky, ani rohovce. Objev dostal název Kočárová chodba  po Kočárové cestě vedoucí na povrchu nad jeskyněmi. Kdysi ji nechal vybudovat knížecí rod Lichtenštejnů jako trasu pro romantické vyjížďky do zalesněné krajině krasu.

Do objevů je zatím vstup přísně zakázaný, prvně musí dojít k zabezpečení přístupové chodby, poté k focení, mapování.

Býčí skála je jedním z největších zimovišť netopýrů v České republice. Z důvodu ochrany zimujících netopýrů je jeskyně od 1. 10. do 30. 4. pro exkurze zcela uzavřena! 

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny.  Byla v minulosti pravděpodobně svatyní. Jindřich Wankel, který prozkoumával Moravský kras, v ní v roce 1872 objevil obětiště ze starší doby železné a bronzovou sošku býčka, podle které nese jeskyně jméno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře