Reklama
reklama

V Býčí skále v Moravském krasu našli novou krápníkovou chodbu a velký dóm

Fantastický objev udělali speleologové v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku. To, že je vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství, potvrdili ve čtvrtek 2. října, kdy objevili stometrovou chodbu zdobenou krápníky, dvě propasti a prostorný dóm široký sedm a dlouhý 20 metrů.

Speleologům se podařilo v jednom z komínů nad Hlinitými síněmi proniknout do volných prostor. „Jde o horizontální chodbu o šíři asi 1 metr, výšce 2 až 5 metrů. Nachází se ve výšce  60 metrů nad aktivním tokem jedovnického potoka. Její délka je cca 100 metrů, a její konec je tvořen dómem o velikosti 7 x 20 metrů a výšce cca 12 metrů,“ uvedl Milan Skoupý ze speleologické skupiny ZO ČSS 6-01 Býčí skála.

Směr chodby zatím odborníci přesně neurčili. Místy se v ní ale nachází bohatá sintrová výzdoba. V celé délce chodby jsou dvě propasti a několik komínů, kde je viditelné další volné pokračování. V celých prostorech se nachází pouze vápencové bloky, sedimentu je tam minimální množství. Nebyly nalezeny žádné říční štěrky, ani rohovce. Objev dostal název Kočárová chodba  po Kočárové cestě vedoucí na povrchu nad jeskyněmi. Kdysi ji nechal vybudovat knížecí rod Lichtenštejnů jako trasu pro romantické vyjížďky do zalesněné krajině krasu.

Do objevů je zatím vstup přísně zakázaný, prvně musí dojít k zabezpečení přístupové chodby, poté k focení, mapování.

Býčí skála je jedním z největších zimovišť netopýrů v České republice. Z důvodu ochrany zimujících netopýrů je jeskyně od 1. 10. do 30. 4. pro exkurze zcela uzavřena! 

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny.  Byla v minulosti pravděpodobně svatyní. Jindřich Wankel, který prozkoumával Moravský kras, v ní v roce 1872 objevil obětiště ze starší doby železné a bronzovou sošku býčka, podle které nese jeskyně jméno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře