Reklama
reklama

Stříbrné mince z Boskovického pokladu možná budou k vidění přímo v Boskovicích

Muzeum Boskovicka usiluje o to, aby mohlo vystavit nedávno nalezený Boskovický poklad. Soubor stovek stříbrných mincí z 15. až 17. století, který objevil amatérský hledač nedaleko Boskovic, získalo Moravské zemské muzeum Brno. Obě instituce teď spolu jednají, za jakých okolností by bylo možné unikátní nález ve městě vystavit.

Moravské zemské muzeum chce takzvaný Boskovický poklad poprvé vystavit na podzim příštího roku.

„Budeme spolupracovat na propagaci a nabízí se to, aby boskovická veřejnost byla seznámena s tímto nálezem. A považujeme za zcela přirozené, aby tento nález byl vystaven, byť formou třeba krátkodobé výstavy, i v tom místě, kde byl nalezen,“ uvedla Českému rozhlasu ředitelka Muzea Boskovicka Dagmar Hamalová.

Takzvaný Boskovický poklad nalezl už před třemi lety devětatřicetiletý muž z Blanenska, když s detektorem kovů pročesával les na vrchu nazývaném Zlatník. Místo aby nález odevzdal státu, prodal jej sběrateli z Brněnska, který s mincemi dál obchodoval a většinu stihl zpeněžit. Policisty na případ upozornil loni na podzim anonym. Hliněný džbán byl plný stříbrných mincí z 15. až 17. století.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře