Reklama
reklama

Staví sportovní halu, našli uhlí z druhohor

Při stavbě sportovní haly v Boskovicích objevili dělníci geologickou raritu, a to druhohorní uhlí. V Boskovické brázdě, v níž se město nachází, jde podle odborníků o velkou zajímavost. Radost z nálezu ale nemá radnice. Základy haly totiž budou muset být pevnější a stavba se tak může prodražit až o několik milionů korun.

„V severních Čechách by byl takový nález zcela běžný, ovšem v Boskovické brázdě jde o velkou zajímavost. Odhalen byl exkluzivní geologický prostor," vysvětlil geolog Mendelova muzea v Brně Ondřej Dostál.

Na uhlí narazili dělníci kvůli problémům se spodní vodou, která se na staveništi objevila při vrtání otvorů pro opěrné sloupy, na nichž má být stavba vztyčena. Rozbory ukázaly, že její složení je agresivní. Podrobnější zkoumání pak odhalilo uhlí. Nalezené uhlí je šedočerné až černé. Nejde však o klasickou uhelnou sloj. Uhlí bylo do těchto míst patrně naplaveno před 95 miliony lety, kdy se na místě dnešních Boskovic nacházelo moře. Místo zkoumají geologové a nový údaj bude zaznamenán do geologické mapy republiky.

Kvůli problémům se spodní vodou byla stavba přerušena. Práce by měly pokračovat od května. Projektanti se nyní snaží najít technické řešení, jak zamezit agresivní vodě, aby nepoškozovala základy budovy, a jak do vrstvy s uhlím, které je plastické, umístit základové pilíře.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře