Reklama
reklama

Punkevní jeskyně v Moravském krasu osvítí LED diody

V Masarykově dómu v Punkevních jeskyních, který patří podle odborníků k nejkrásnějším podzemním prostorám Moravského krasu, nainstalovali odborníci za milion korun nové osvětlení. Téměř dvě desítky let používaná světla nahradila moderní LED svítidla.

LED diody pomohou chránit vzácné krápníky před takzvanou lampenflorou. Mezi lampenfloru patří sinice, řasy a mechorosty, které v podzemí vznikají v okolí svítidel.

„Toto osvětlení dává daleko lépe vyniknout zdejší bohaté krápníkové výzdobě, je daleko šetrnější k jeskynnímu prostředí a dá se i říci, že ušetříme docela dost peněz v úsporách elektrické energie,“ uvedl vedoucí správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. 

V Evropě i ve světě je osvětlení LED diodami v jeskyních už docela běžné. U nás má stejný systém pouze část jeskyně Balcarka v Moravském krasu a nejnověji právě Masarykův dóm v Punkveních jeskyních.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře