Reklama
reklama

Punkevní jeskyně v Moravském krasu osvítí LED diody

V Masarykově dómu v Punkevních jeskyních, který patří podle odborníků k nejkrásnějším podzemním prostorám Moravského krasu, nainstalovali odborníci za milion korun nové osvětlení. Téměř dvě desítky let používaná světla nahradila moderní LED svítidla.

LED diody pomohou chránit vzácné krápníky před takzvanou lampenflorou. Mezi lampenfloru patří sinice, řasy a mechorosty, které v podzemí vznikají v okolí svítidel.

„Toto osvětlení dává daleko lépe vyniknout zdejší bohaté krápníkové výzdobě, je daleko šetrnější k jeskynnímu prostředí a dá se i říci, že ušetříme docela dost peněz v úsporách elektrické energie,“ uvedl vedoucí správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. 

V Evropě i ve světě je osvětlení LED diodami v jeskyních už docela běžné. U nás má stejný systém pouze část jeskyně Balcarka v Moravském krasu a nejnověji právě Masarykův dóm v Punkveních jeskyních.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře