Reklama
reklama

Na zámku v Lysicích se znovu otevře zbrojnice. Začíná i výstava o lesnictví

Od čtvrtka jsou pro návštěvníky zámku Lysice připraveny hned dvě novinky. Tou první je znovuotevření zámecké zbrojnice jako součást prohlídkové trasy prvním patrem zámku a druhou novinkou je výstava v předzámčí o historickém lesnictví.

Po více jak roce se pro návštěvníky otevře zámecká zbrojnice společně s knihovnou hraběte Erwina Dubského. Z místností musely být deponovány sbírkové předměty, prostory byly sanovány arekonstruovány po nálezu dřevokazné houby – dřevomorky.  Odstraněny byly veškeré dřevěné prvky včetně táflování,  parketové podlahy  a dřevěná okna.  Současně se pracovalo na odstranění vlhkosti ve zdech západního křídla.

 

Profilová lysická zámecká zbrojnice  byla  vybudována  po roce 1903 hrabětem Quidem a jeho bratrem Ervinem Duskými  jako místnost pro prezentování privátní rozsáhlé zbraní.  Zastoupeny jsou zbraně od gotiky až po romantismus, nechybí ani popravčí nástroje a unikátní sbírka japonských mečů a dýk z období Edo  (1600 – 1872). V době sanace a obnovy zbrojnice se zaměstnanci zámku společně s odborníky soustředili rovněž na ošetření celé rozsáhlé sbírky zbraní, její odborné určení a doplnění původní kolekce o zbraně a zbroj pruské pěchoty, husarské šavle, francouzské palaše či luxusní barokní kulovnice s křesadlovými zámky.  Podařilo se rovněž restaurovat fizilírskou přilbu pruské armády. Díky zbrojnici, tak získává návštěva Státního zámku Lysice opět na atraktivitě.

    

Další novinkou je výstava v předzámčí „Historické lesnictví nejen na  lysickém panství“.  Lesní hospodářství bylo v historii  spojováno  především se šlechtickými rodinami a bylo podstatnou součástí panství. Výstava v předzámčí Státního zámku v Lysicích by měla představit řadu činností i aktivit s tím spojených,  jenž se tohoto oboru dotýkají.

 

Podstatnou část expozice tvoří historické lesnické mapy, ty nejstarší jsou z poloviny 17. století.  Dále přístroje na měření a zaměřování, archiválie jako například darovací listina markraběte moravského Jana Jindřicha  (1373) či říšský  patent císařovny Marie Terezie proti pytláctví (1752).

Nechybí ani lesnické uniformy a lovecké pušky, nábytek či obrazy inspirované lovem či drobné osobní předměty lovců i lesníků. Málo známé pro mnohé mohou být i nástroje pro výsadbu či údržbu lesního porostu. Na výstavě se podíleli také  Národní zemědělské muzeum v Praze, zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, Moravský zemský archiv v Brně.

­­

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře