Reklama
reklama

Na zámku v Lysicích se znovu otevře zbrojnice. Začíná i výstava o lesnictví

Od čtvrtka jsou pro návštěvníky zámku Lysice připraveny hned dvě novinky. Tou první je znovuotevření zámecké zbrojnice jako součást prohlídkové trasy prvním patrem zámku a druhou novinkou je výstava v předzámčí o historickém lesnictví.

Po více jak roce se pro návštěvníky otevře zámecká zbrojnice společně s knihovnou hraběte Erwina Dubského. Z místností musely být deponovány sbírkové předměty, prostory byly sanovány arekonstruovány po nálezu dřevokazné houby – dřevomorky.  Odstraněny byly veškeré dřevěné prvky včetně táflování,  parketové podlahy  a dřevěná okna.  Současně se pracovalo na odstranění vlhkosti ve zdech západního křídla.

 

Profilová lysická zámecká zbrojnice  byla  vybudována  po roce 1903 hrabětem Quidem a jeho bratrem Ervinem Duskými  jako místnost pro prezentování privátní rozsáhlé zbraní.  Zastoupeny jsou zbraně od gotiky až po romantismus, nechybí ani popravčí nástroje a unikátní sbírka japonských mečů a dýk z období Edo  (1600 – 1872). V době sanace a obnovy zbrojnice se zaměstnanci zámku společně s odborníky soustředili rovněž na ošetření celé rozsáhlé sbírky zbraní, její odborné určení a doplnění původní kolekce o zbraně a zbroj pruské pěchoty, husarské šavle, francouzské palaše či luxusní barokní kulovnice s křesadlovými zámky.  Podařilo se rovněž restaurovat fizilírskou přilbu pruské armády. Díky zbrojnici, tak získává návštěva Státního zámku Lysice opět na atraktivitě.

    

Další novinkou je výstava v předzámčí „Historické lesnictví nejen na  lysickém panství“.  Lesní hospodářství bylo v historii  spojováno  především se šlechtickými rodinami a bylo podstatnou součástí panství. Výstava v předzámčí Státního zámku v Lysicích by měla představit řadu činností i aktivit s tím spojených,  jenž se tohoto oboru dotýkají.

 

Podstatnou část expozice tvoří historické lesnické mapy, ty nejstarší jsou z poloviny 17. století.  Dále přístroje na měření a zaměřování, archiválie jako například darovací listina markraběte moravského Jana Jindřicha  (1373) či říšský  patent císařovny Marie Terezie proti pytláctví (1752).

Nechybí ani lesnické uniformy a lovecké pušky, nábytek či obrazy inspirované lovem či drobné osobní předměty lovců i lesníků. Málo známé pro mnohé mohou být i nástroje pro výsadbu či údržbu lesního porostu. Na výstavě se podíleli také  Národní zemědělské muzeum v Praze, zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, Moravský zemský archiv v Brně.

­­

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře