Reklama
reklama

Muž stáhl film Avatar a mnoho dalších. Porušil autorská práva, škoda je 28 milionů

Sedmatřicetiletý muž z Adamova na Blanensku je obviněn z porušování autorských práv. Na internetu nabídl v 380 případech ke stažení filmové a hudební hity. Například populární film Avatar. Škoda, způsobená držitelům autorských práv, se odhaduje na 28 milionů korun.

Škodu ve výši 28 milionů, tedy jednu z největších, kterou kdy policie na Blanensku šetřila, napáchal jediný člověk. Je jím sedmatřicetiletý muž z Adamova a policisté již zahájili jeho trestní stíhání.

Neobvyklý je i způsob, jak ke škodě došlo. Vše se totiž stalo přes počítač a internet. Muž totiž od roku 2011 ze svého trvalého bydliště v Adamově nahrával na různé internetové servery pod svými účty zaregistrovanými pod přezdívkou Icathan rozmnožená videa, hudbu a filmy. Věděl při tom, že nemá potřebná autorská práva. Tato videa a filmy si pak mohl neomezeně stáhnout z internetu kdokoliv.

Mezi filmy, které podezřelý nahrál na internet a umožnil tak lidem si je bez omezení stahovat, byly filmy jako například Perfektní asistentka, Po životě, Street Fighter: legenda z Hong Kongu nebo Amazing Spider-Man, ale například i populární film Avatar. Jednalo se podle dosavadních zjištění blanenských kriminalistů nejméně o 380 případů. Poškozeným vlastníkům autorských práv vznikla na ušlém zisku škoda ve výši 27,9 milionu korun. Výše škody byla stanovena na základě prodejní ceny nosiče s filmem nebo jinou nahrávkou a počtu nahrání a stažení každého díla.

"Na nelegální činnost muže policii upozornila Česká protipirátská unie. V jeho bytě policisté provedli domovní prohlídku, při níž nalezli a zajistili věci nezbytné pro páchání této trestné činnosti. Mezi nimi byl jeden stolní počítač, dva notebooky, DVD rekordér a také flashdisky. Muž se k této nelegální činnosti přiznal," uvedla k případu mluvčí policie Iva Šebková. Nyní muže policisté obvinili ze spáchání trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Za tento trestný čin muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let, protože svým jednáním způsobil škodu velkého rozsahu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře