Reklama
reklama

Muž stáhl film Avatar a mnoho dalších. Porušil autorská práva, škoda je 28 milionů

Sedmatřicetiletý muž z Adamova na Blanensku je obviněn z porušování autorských práv. Na internetu nabídl v 380 případech ke stažení filmové a hudební hity. Například populární film Avatar. Škoda, způsobená držitelům autorských práv, se odhaduje na 28 milionů korun.

Škodu ve výši 28 milionů, tedy jednu z největších, kterou kdy policie na Blanensku šetřila, napáchal jediný člověk. Je jím sedmatřicetiletý muž z Adamova a policisté již zahájili jeho trestní stíhání.

Neobvyklý je i způsob, jak ke škodě došlo. Vše se totiž stalo přes počítač a internet. Muž totiž od roku 2011 ze svého trvalého bydliště v Adamově nahrával na různé internetové servery pod svými účty zaregistrovanými pod přezdívkou Icathan rozmnožená videa, hudbu a filmy. Věděl při tom, že nemá potřebná autorská práva. Tato videa a filmy si pak mohl neomezeně stáhnout z internetu kdokoliv.

Mezi filmy, které podezřelý nahrál na internet a umožnil tak lidem si je bez omezení stahovat, byly filmy jako například Perfektní asistentka, Po životě, Street Fighter: legenda z Hong Kongu nebo Amazing Spider-Man, ale například i populární film Avatar. Jednalo se podle dosavadních zjištění blanenských kriminalistů nejméně o 380 případů. Poškozeným vlastníkům autorských práv vznikla na ušlém zisku škoda ve výši 27,9 milionu korun. Výše škody byla stanovena na základě prodejní ceny nosiče s filmem nebo jinou nahrávkou a počtu nahrání a stažení každého díla.

"Na nelegální činnost muže policii upozornila Česká protipirátská unie. V jeho bytě policisté provedli domovní prohlídku, při níž nalezli a zajistili věci nezbytné pro páchání této trestné činnosti. Mezi nimi byl jeden stolní počítač, dva notebooky, DVD rekordér a také flashdisky. Muž se k této nelegální činnosti přiznal," uvedla k případu mluvčí policie Iva Šebková. Nyní muže policisté obvinili ze spáchání trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Za tento trestný čin muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let, protože svým jednáním způsobil škodu velkého rozsahu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře