Reklama
reklama

Muž stáhl film Avatar a mnoho dalších. Porušil autorská práva, škoda je 28 milionů

Sedmatřicetiletý muž z Adamova na Blanensku je obviněn z porušování autorských práv. Na internetu nabídl v 380 případech ke stažení filmové a hudební hity. Například populární film Avatar. Škoda, způsobená držitelům autorských práv, se odhaduje na 28 milionů korun.

Škodu ve výši 28 milionů, tedy jednu z největších, kterou kdy policie na Blanensku šetřila, napáchal jediný člověk. Je jím sedmatřicetiletý muž z Adamova a policisté již zahájili jeho trestní stíhání.

Neobvyklý je i způsob, jak ke škodě došlo. Vše se totiž stalo přes počítač a internet. Muž totiž od roku 2011 ze svého trvalého bydliště v Adamově nahrával na různé internetové servery pod svými účty zaregistrovanými pod přezdívkou Icathan rozmnožená videa, hudbu a filmy. Věděl při tom, že nemá potřebná autorská práva. Tato videa a filmy si pak mohl neomezeně stáhnout z internetu kdokoliv.

Mezi filmy, které podezřelý nahrál na internet a umožnil tak lidem si je bez omezení stahovat, byly filmy jako například Perfektní asistentka, Po životě, Street Fighter: legenda z Hong Kongu nebo Amazing Spider-Man, ale například i populární film Avatar. Jednalo se podle dosavadních zjištění blanenských kriminalistů nejméně o 380 případů. Poškozeným vlastníkům autorských práv vznikla na ušlém zisku škoda ve výši 27,9 milionu korun. Výše škody byla stanovena na základě prodejní ceny nosiče s filmem nebo jinou nahrávkou a počtu nahrání a stažení každého díla.

"Na nelegální činnost muže policii upozornila Česká protipirátská unie. V jeho bytě policisté provedli domovní prohlídku, při níž nalezli a zajistili věci nezbytné pro páchání této trestné činnosti. Mezi nimi byl jeden stolní počítač, dva notebooky, DVD rekordér a také flashdisky. Muž se k této nelegální činnosti přiznal," uvedla k případu mluvčí policie Iva Šebková. Nyní muže policisté obvinili ze spáchání trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Za tento trestný čin muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let, protože svým jednáním způsobil škodu velkého rozsahu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře