Reklama
reklama

Jeskyňáři z Býčí skály hledali "mrtvého" pionýra. Pojmenovali po něm jeskyni

Na konci letošního června našel Tomáš Kolbábek v bezejmenné jeskyni před Býčí skálou doklady Tomáše Kulhánka, které zde zanechal asi v roce 1961. Malou jeskyňku v boční skalce na louce pojmenoval  „Jeskyně mrtvého pionýra“. Jeskyňáři poprosili veřejnost o pomoc s hledáním dnešního bydliště Tomáše Kulhánka, chtěli se dozvědět, proč tehdy čtrnáctiletý chlapec doklady v jeskyni nechal. Dnes ráno se jim podařilo s majitelem dokladů, který se těší dobrému zdraví, spojit.

Vchod do jeskyňky se nachází mezi jeskyňářskou základnou a vchodem do jeskyně, poblíž informačních cedulí „Cesty železa". Jde o velmi malou dutinu začínající asi 5 metrů dlouhou „plazivkou" a končící asi 4 metry hlubokou propástkou. Při důkladné prohlídce se v ní podařilo nalézt soubor dokladů a dalších tiskovin. Ty díky znalosti restaurování a archeologie dokázal očistit další z členů jeskyňářského oddílu Martin Golec. Z průkazky Československého svazu tělesné výchovy se podařilo vyčíst jméno, část příjmení a ulici - „TOMÁŠ KUL(dále nečitelné), BRNO MÁŠOVA UL." „Oslovil jsem několik starších kolegů o pomoc v identifikaci a přišel mi e-mail od bývalého předsedy skupiny Vojtěcha  A. Gregora, který nyní žije v Kanadě. Majitelem dokladů byl prý jeho spolužák ze základní školy. Jmenoval se Tomáš Kulhánek, mezi spolužáky nazývaný Kula,“  říká Kolbábek.   

 

„Byl drobné postavy, útlý, tmavé vlnité a lehce zkudrnatělé vlasy, tmavohnědé oči. Byl to můj spolužák na základní osmileté (později devítileté) škole na Komenského náměstí.  Tomáš byl většinou tichý a zamlklý, málokdy se usmál, a myslím si, že nebyl šťastný. Rok 1961 byl rokem, kdy jsme ze základky vycházeli. Já jsem pokračoval přímo na gympl. Jaký byl Tomášův další osud nevím, nikdy jsem ho už neviděl. Nevím o tom, že by Kula měl sklony ke krasu a jeskyním. Spíše, jako já v té době, k elektrotechnice a speciálně elektronice. Jednou jsem byl u něj doma. Měl krásnou sbírku historických radiopřijímačů. Z ní mi daroval nádhernou krystalku a čtyřlampovku na sluchátka,“ vzpomínal na chlapce, který nechal svoje doklady v Býčí skále, Vojtěch A. Gregor.

 

Jeskyňáři pátrali, jak se ty dokumenty do té jeskyně dostaly a jaký byl další osud jejich majitele. Součástí dokumentů bylo třeba povolení na provozování radiostanice pro žáka 8. třídy a dokonce se zachoval i fragment elektrického zapojení nebo lékařská zpráva z traumatologie nemocnice na Ponávce. „Bylo by pěkné se pana Kulhánka zeptat: Co Vás vedlo k uložení těch dokumentů a průkazek v jeskyni před Býčí Skálou?. Jak jste té jeskyni říkali?.  Čí byla výherní vkladní knížka, kterou jste nemohl vlastnit?. A průkazku Červeného kříže vlastnili dárci krve, což žák 8. třídy ještě nemohl. Malou jeskyňku na louce jsem zatím jen s dovolením spontánně pojmenoval po Vás - Jeskyně mrtvého pionýra,“ vzkázal neznámému Tomáš Kolbábek.

 

Dnes ráno se Tomáš Kulhánek našel. "Přes tři telefonáty se mi dnes před osmou hodinou podařilo spojit s Tomášem Kulhánkem. Již se ví, jak se v jeskyni doklady ocitly! Doklady mu budou předány ještě dnes," potvrdil Martin Golec. Jeskyně mrtvého pionýra není skutečností, ale jen názvem.

 

  

 

  

 

  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře