Reklama
reklama

Historické knihy z fary ve Křtinách ukradla uklízečka. Chtěla manželovi koupit samopal

Policistům se podařilo během necelých čtyř měsíců odhalit pachatele neobvyklé krádeže, při níž byly z knihovny na faře ve Křtinách na Blanensku odcizeny historické knihy v celkové hodnotě přesahující 550 tisíc korun. Velká část z těchto ukradených knih již byla policisty zajištěna a bude vrácena na svoje původní místo. Za krádeží stojí žena, která chodila na faru uklízet.

Mezi nalezenými knihami jsou například kniha Opera, Basilae pocházející z let 1519 nebo v kolem roku 1500 v Lionu vydaná kniha autora S. Bernaduse s názvem Sermones de tempore. Vzácností pak je i nalezená česká Bible z roku 1570 autora Jiříka Melantricha z Aventina. Další knihy pak pocházejí převážně z 18. století.

Policisté zjistili nejen to, kdo knihy z fary ukradl, ale také to, že knihy dále prodávali dva muži na internetu. "Mezi podezřelými je tak v současné době šestatřicetiletá žena ze Křtin na Blanensku, která chodila na faru pomáhat a využila svého povědomí o tom, kde jsou uloženy klíče a vzácné knihy z farního úřadu odvezla," uvedla mluvčí policie Iva Šebková.

Vše se ale zřejmě událo už vloni na podzim, krádež byla ale policistům oznámena až letos koncem ledna. Žena následně začala historické knihy nabízet obchodníkům na internetu s tím, že je zdědila po svých příbuzných. Chtěla totiž podle svých slov získat peníze, aby mohla koupit svému manželovi dárek, historický samopal z 2. světové války, který vyšel na asi 100 tisíc korun.

Žena je tak nyní podezřelá ze spáchání trestného činu krádeže. Vzhledem k tomu, že svým jednáním způsobila značnou škodu, hrozí jí trest odnětí svobody až na 8 let. Historická zbraň u ní byla také zajištěna a v současné době je na odborné expertíze. V šetření zůstává i skutečnost, zda se žena nedopustila trestného činu nedovolené ozbrojování.

Kromě ní však policisté zadrželi ještě čtyřiačtyřicetiletého muže z Přerovska. Ten postupně historické knihy od ženy vykupoval a dále je prodával na internetu. Dalším podezřelým je ještě třetí třicetiletý muž, jenž také knihy od ženy přebíral a dále prodával.

Při domovních prohlídkách pak policisté ale našli i dalších několik knih, které nepocházejí z farní knihovny ve Křtinách. V současné době proto policisté hledají jejich majitele a pátrají po tom, zda tyto knihy nepocházejí z další trestné činnosti.

Případ se podařilo zdárně ukončit i díky výzvě zveřejněné v médiích. Na jejím základě se totiž ozval kněz z východních Čech, který si všiml toho, že knihy popsané policií někdo již prodává na internetu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře