Reklama
reklama

Historické knihy z fary ve Křtinách ukradla uklízečka. Chtěla manželovi koupit samopal

Policistům se podařilo během necelých čtyř měsíců odhalit pachatele neobvyklé krádeže, při níž byly z knihovny na faře ve Křtinách na Blanensku odcizeny historické knihy v celkové hodnotě přesahující 550 tisíc korun. Velká část z těchto ukradených knih již byla policisty zajištěna a bude vrácena na svoje původní místo. Za krádeží stojí žena, která chodila na faru uklízet.

Mezi nalezenými knihami jsou například kniha Opera, Basilae pocházející z let 1519 nebo v kolem roku 1500 v Lionu vydaná kniha autora S. Bernaduse s názvem Sermones de tempore. Vzácností pak je i nalezená česká Bible z roku 1570 autora Jiříka Melantricha z Aventina. Další knihy pak pocházejí převážně z 18. století.

Policisté zjistili nejen to, kdo knihy z fary ukradl, ale také to, že knihy dále prodávali dva muži na internetu. "Mezi podezřelými je tak v současné době šestatřicetiletá žena ze Křtin na Blanensku, která chodila na faru pomáhat a využila svého povědomí o tom, kde jsou uloženy klíče a vzácné knihy z farního úřadu odvezla," uvedla mluvčí policie Iva Šebková.

Vše se ale zřejmě událo už vloni na podzim, krádež byla ale policistům oznámena až letos koncem ledna. Žena následně začala historické knihy nabízet obchodníkům na internetu s tím, že je zdědila po svých příbuzných. Chtěla totiž podle svých slov získat peníze, aby mohla koupit svému manželovi dárek, historický samopal z 2. světové války, který vyšel na asi 100 tisíc korun.

Žena je tak nyní podezřelá ze spáchání trestného činu krádeže. Vzhledem k tomu, že svým jednáním způsobila značnou škodu, hrozí jí trest odnětí svobody až na 8 let. Historická zbraň u ní byla také zajištěna a v současné době je na odborné expertíze. V šetření zůstává i skutečnost, zda se žena nedopustila trestného činu nedovolené ozbrojování.

Kromě ní však policisté zadrželi ještě čtyřiačtyřicetiletého muže z Přerovska. Ten postupně historické knihy od ženy vykupoval a dále je prodával na internetu. Dalším podezřelým je ještě třetí třicetiletý muž, jenž také knihy od ženy přebíral a dále prodával.

Při domovních prohlídkách pak policisté ale našli i dalších několik knih, které nepocházejí z farní knihovny ve Křtinách. V současné době proto policisté hledají jejich majitele a pátrají po tom, zda tyto knihy nepocházejí z další trestné činnosti.

Případ se podařilo zdárně ukončit i díky výzvě zveřejněné v médiích. Na jejím základě se totiž ozval kněz z východních Čech, který si všiml toho, že knihy popsané policií někdo již prodává na internetu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře