Reklama
reklama

FOTOGALERIE: Hasiči zachraňovali lidi z kabiny lanovky. Cvičně

Každoročně cvičí lezci a letečtí záchranáři Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje záchranu osob z lanovky v Moravském krasu. Také letos si asi dvacet hasičů vyzkoušelo různé způsoby záchrany v případě, kdy se kabina zasekne a lidé zůstanou uvězněni několik metrů nad zemí.

Výcvik byl specifický v tom, že hasiči zvolili netradiční způsob záchrany. Běžně využívají v těchto situacích palubní jeřáb helikoptéry a s jeho pomocí se spustí z vrtulníku ke kabině lanovky. Tentokrát zkoušeli s posádkou policejního vrtulníku variantu s podvěsem, kdy záchranář visí pod vrtulníkem po celou dobu zásahu ve stejné výšce. Tato situace by mohla nastat v případě poruchy palubního jeřábu.

„Jde však o způsob, který je neefektivní a méně bezpečný. Neumožňuje rychlý transport zachraňovaných osob na palubu vrtulníku. S každým zachráněným totiž musí vrtulník odletět do bezpečí. Tím se prodlužuje celková doba záchranné akce,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči si vyzkoušeli také záchranu pomocí lanové techniky, kdy se lezci dostanou ke kabině lanovky svépomocí bez nasazení vrtulníku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře