Reklama
reklama

Další otrava metanolem: Muž leží v kritickém stavu v boskovické nemocnici

V Nemocnici Boskovice na Blanensku leží dvaapadesátiletý muž otrávený metanolem. Pacient je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a je připojený na umělou plicní ventilaci. Jeho stav je kritický.

Nemocnice přijala muže v pátek. Manželka ho přivezla v obrovských křečích. Upadl do bezvědomí. Lékaři diagnostikovali otravu metanolem a zahájili léčbu.

Případ vyšetřují policisté. „V dopoledních hodinách byl totiž přivezen do boskovické nemocnice třiapadesátiletý muž s podezřením právě na otravu methanolem. Policisté sice u muže doma našli vzorky alkoholu, nechali provést laboratorní testy, nicméně do sobotního dopoledne se nepodařilo zdroj otravy zjistit,“ potvrdila mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Lidé by měli být opatrní a nepít alkohol s nejistým původem nebo s nálepkami likérek, na které policie v souvislosti s metanolovou kauzou upozorňovala.

První příznaky otravy metylalkoholem jsou podobné jako u alkoholu. Otravu provází příznaky opilosti - bolest hlavy, závratě, zvracení, zažívací potíže. U otravy metylalkoholem ale dochází i na křeče a ke ztrátě vědomí.

V těle se metylalkohol odbourává přes kyselinu, která je bohužel pro člověka nebezpečná.

„Při zahájení první pomoci je potřeba látku z těla eliminovat. Doporučuje se podání čistého alkoholu – ethanolu, který je potřeba vpravit do těla. Laicky se doporučuje vypít panáka čistého alkoholu. Pokud ale došlo k těžké otravě, musí se pacient napojit na dialýzu,“ uvedla v souvislosti s otravami metanolem mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Následky otravy metylakoholem jsou různé. Záleží na tom, kolik toho postižený vypil a jaký byl jeho zdravotní stav před otravou. Může dojít k poškození orgánů, mozku, typickým následkem této otravy je poškození zraku až slepota, ale pacient může i zemřít.

Metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má téměř 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře