Reklama
reklama

Další otrava metanolem: Muž leží v kritickém stavu v boskovické nemocnici

V Nemocnici Boskovice na Blanensku leží dvaapadesátiletý muž otrávený metanolem. Pacient je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a je připojený na umělou plicní ventilaci. Jeho stav je kritický.

Nemocnice přijala muže v pátek. Manželka ho přivezla v obrovských křečích. Upadl do bezvědomí. Lékaři diagnostikovali otravu metanolem a zahájili léčbu.

Případ vyšetřují policisté. „V dopoledních hodinách byl totiž přivezen do boskovické nemocnice třiapadesátiletý muž s podezřením právě na otravu methanolem. Policisté sice u muže doma našli vzorky alkoholu, nechali provést laboratorní testy, nicméně do sobotního dopoledne se nepodařilo zdroj otravy zjistit,“ potvrdila mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Lidé by měli být opatrní a nepít alkohol s nejistým původem nebo s nálepkami likérek, na které policie v souvislosti s metanolovou kauzou upozorňovala.

První příznaky otravy metylalkoholem jsou podobné jako u alkoholu. Otravu provází příznaky opilosti - bolest hlavy, závratě, zvracení, zažívací potíže. U otravy metylalkoholem ale dochází i na křeče a ke ztrátě vědomí.

V těle se metylalkohol odbourává přes kyselinu, která je bohužel pro člověka nebezpečná.

„Při zahájení první pomoci je potřeba látku z těla eliminovat. Doporučuje se podání čistého alkoholu – ethanolu, který je potřeba vpravit do těla. Laicky se doporučuje vypít panáka čistého alkoholu. Pokud ale došlo k těžké otravě, musí se pacient napojit na dialýzu,“ uvedla v souvislosti s otravami metanolem mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Následky otravy metylakoholem jsou různé. Záleží na tom, kolik toho postižený vypil a jaký byl jeho zdravotní stav před otravou. Může dojít k poškození orgánů, mozku, typickým následkem této otravy je poškození zraku až slepota, ale pacient může i zemřít.

Metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má téměř 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře