Reklama
reklama

Ani déšť nezastavil rytíře v nelítostném klání na lysickém panství

Krásné bujné koně, slavné rytíře v plátovaných zbrojích, vlající vlajky, napínavá klání a nelítostné souboje, to vše obdivovalo v neděli více než 650 návštěvníků zámku Lysice nedaleko Boskovic, kde se udál velký rytířský turnaj na počest Jiřího z Kunštátu a Poděbrad.

Velkolepý turnaj Hold Jiřímu z Kunštátu se odehrál na prvním nádvoří lysického zámku a v rytířských soubojích jste zde mohli obdivovat Hynka Bočka z Kunštátu, Annu z Rožmberka, Monsieur Delacroix či Roberta Vlka ze Šumburku. Přítomen byl osobně i sám český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad se svým věrným Bratrem Palečkem. Jen co se král usadil na trůn, zahájil herold královský pan Olšan z Olšan klání rytířské na kolbišti lysickém.

Rytíři se utkali v souboji sekernickém, kde vítěznou stuhu z rukou krále převzal francouzský rytíř Monsieur Delacroix. V dalších turnajích, například ve střelbě z luku, si velmi dobře vedla dcera pana Petra z Rožmberka, Anna. Na programu bylo i klání s dřevci či ztvárnění legendy O drakovi a svatém Jiří. Spokojenost návštěvníků byla zjevná nejen z jejich rozesmátých tváří, ale i z povzbuzování rytířů během soubojů nebo provolávání slávy králi na panství lysickém. Před závěrem se nad zámkem přehnala dešťová sprška, ale ani ta nenarušila průběh turnaje, naopak prokázala chrabrost a udatnost rytířů, ale i obecenstva.

Rytířský turnaj „Hold Jiřímu z Kunštátu“ byl součástí „Roku pánů z Kunštátu“, výstavní a prezentační akce Národního památkového ústavu.

Rytířský turnaj byl částí tradičních Lysických férií. Během víkendu prošlo zámkem více než 1620 návštěvníků. Užili si nejenom kostýmované prohlídky bohatých zámeckých interiérů, ale i prohlídku zbrojnice, minijarmark na druhém nádvoří, expozici historického kočáru a výstavu o lesnictví nejen na lysickém panství.

Další akcí na Státním zámku Lysice jsou noční prohlídky na téma lesu a lovu "Myslivecká romance", které se konají v sobotu 5. července.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře