Reklama
reklama

Ani déšť nezastavil rytíře v nelítostném klání na lysickém panství

Krásné bujné koně, slavné rytíře v plátovaných zbrojích, vlající vlajky, napínavá klání a nelítostné souboje, to vše obdivovalo v neděli více než 650 návštěvníků zámku Lysice nedaleko Boskovic, kde se udál velký rytířský turnaj na počest Jiřího z Kunštátu a Poděbrad.

Velkolepý turnaj Hold Jiřímu z Kunštátu se odehrál na prvním nádvoří lysického zámku a v rytířských soubojích jste zde mohli obdivovat Hynka Bočka z Kunštátu, Annu z Rožmberka, Monsieur Delacroix či Roberta Vlka ze Šumburku. Přítomen byl osobně i sám český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad se svým věrným Bratrem Palečkem. Jen co se král usadil na trůn, zahájil herold královský pan Olšan z Olšan klání rytířské na kolbišti lysickém.

Rytíři se utkali v souboji sekernickém, kde vítěznou stuhu z rukou krále převzal francouzský rytíř Monsieur Delacroix. V dalších turnajích, například ve střelbě z luku, si velmi dobře vedla dcera pana Petra z Rožmberka, Anna. Na programu bylo i klání s dřevci či ztvárnění legendy O drakovi a svatém Jiří. Spokojenost návštěvníků byla zjevná nejen z jejich rozesmátých tváří, ale i z povzbuzování rytířů během soubojů nebo provolávání slávy králi na panství lysickém. Před závěrem se nad zámkem přehnala dešťová sprška, ale ani ta nenarušila průběh turnaje, naopak prokázala chrabrost a udatnost rytířů, ale i obecenstva.

Rytířský turnaj „Hold Jiřímu z Kunštátu“ byl součástí „Roku pánů z Kunštátu“, výstavní a prezentační akce Národního památkového ústavu.

Rytířský turnaj byl částí tradičních Lysických férií. Během víkendu prošlo zámkem více než 1620 návštěvníků. Užili si nejenom kostýmované prohlídky bohatých zámeckých interiérů, ale i prohlídku zbrojnice, minijarmark na druhém nádvoří, expozici historického kočáru a výstavu o lesnictví nejen na lysickém panství.

Další akcí na Státním zámku Lysice jsou noční prohlídky na téma lesu a lovu "Myslivecká romance", které se konají v sobotu 5. července.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře