Reklama
reklama

Ani déšť nezastavil rytíře v nelítostném klání na lysickém panství

Krásné bujné koně, slavné rytíře v plátovaných zbrojích, vlající vlajky, napínavá klání a nelítostné souboje, to vše obdivovalo v neděli více než 650 návštěvníků zámku Lysice nedaleko Boskovic, kde se udál velký rytířský turnaj na počest Jiřího z Kunštátu a Poděbrad.

Velkolepý turnaj Hold Jiřímu z Kunštátu se odehrál na prvním nádvoří lysického zámku a v rytířských soubojích jste zde mohli obdivovat Hynka Bočka z Kunštátu, Annu z Rožmberka, Monsieur Delacroix či Roberta Vlka ze Šumburku. Přítomen byl osobně i sám český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad se svým věrným Bratrem Palečkem. Jen co se král usadil na trůn, zahájil herold královský pan Olšan z Olšan klání rytířské na kolbišti lysickém.

Rytíři se utkali v souboji sekernickém, kde vítěznou stuhu z rukou krále převzal francouzský rytíř Monsieur Delacroix. V dalších turnajích, například ve střelbě z luku, si velmi dobře vedla dcera pana Petra z Rožmberka, Anna. Na programu bylo i klání s dřevci či ztvárnění legendy O drakovi a svatém Jiří. Spokojenost návštěvníků byla zjevná nejen z jejich rozesmátých tváří, ale i z povzbuzování rytířů během soubojů nebo provolávání slávy králi na panství lysickém. Před závěrem se nad zámkem přehnala dešťová sprška, ale ani ta nenarušila průběh turnaje, naopak prokázala chrabrost a udatnost rytířů, ale i obecenstva.

Rytířský turnaj „Hold Jiřímu z Kunštátu“ byl součástí „Roku pánů z Kunštátu“, výstavní a prezentační akce Národního památkového ústavu.

Rytířský turnaj byl částí tradičních Lysických férií. Během víkendu prošlo zámkem více než 1620 návštěvníků. Užili si nejenom kostýmované prohlídky bohatých zámeckých interiérů, ale i prohlídku zbrojnice, minijarmark na druhém nádvoří, expozici historického kočáru a výstavu o lesnictví nejen na lysickém panství.

Další akcí na Státním zámku Lysice jsou noční prohlídky na téma lesu a lovu "Myslivecká romance", které se konají v sobotu 5. července.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře