Reklama
reklama

Alejí roku 2013 se stala Jedovnická alej v Moravském krasu

Rekordních 7 086 lidí rozhodlo, v internetovém hlasování plném dramatických zvratů a překvapení, o letošním pořadí přihlášených stromořadí, v anketě „ALEJ ROKU 2013“.

Soutěž pořádaná ekologickým sdružením Arnika má za cíl upozornit na problematiku alejí v kterých za poslední roky ubylo víc jak sto tisíc stromů. Petici pod názvem „Zachraňme stromy“, kterou Arnika iniciovala, podepsalo už více jak třicet tisíc lidí. Díky této aktivitě se podařilo zrušit výjimku povolující kácení stromů v okolí silnic bez povolení.

Z celkového počtu 61 stromořadí z celé ČR si palmu vítězství odnesla Jedovnická alej z Moravského krasu. Ještě v polovině soutěže by na vítězství této málo známé aleje z Moravského krasu vsadil jen skutečný hazardér. Rozdíl téměř 900 hlasů na průběžnou první příčku nedával Jedovnické aleji nejmenší šanci na dobré umístění.

Žáci ze ZŠ v Jedovnicích, studenti ze Střední průmyslové školy společně se svými nadšenými učiteli na to ale měli jiný názor. Roznesli do každé domácnosti v Jedovnicích a přilehlých obcí letáček, oslovili stovky dalších škol a tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií a povolání s prosbou o podporu. Hlasy pro alej přicházely ze všech koutů ČR. Jedněmi z  nejvýraznějších podporovatelů byli studenti Střední lesnické školy ve Šluknově, v čele se svým učitelem Ing. Vladimírem Říhou. Nakonec jako jediná získala Jedovnická alej víc jak 20 procent ze všech zaslaných hlasů.

Mnoho hlasujících také nabízelo svoji fyzickou nebo finanční pomoc. Tou největší pomocí ovšem byla zcela nezištná nabídka odborníků z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví z Průhonic. Nabídli provedení zimního odběru roubů z nejmohutnějších stromů v aleji a jejich dopěstování do stromků vhodných k dosázení mezer. Ty v aleji vznikly vyvrácením po vichřici, která zasáhla alej v roce 2010. Stromořadí tak může být doplněno z původního genetického materiálu, který už prokázal svoji životaschopnost.

Silničáři ze Správy a údržby silnic z Blanska požádali o poskytnutí finančních prostředků na opravu této těžce zkoušené aleje z operačního programu Životní prostředí. Po vyčištění aleje od výmladků a keřů přijde na řadu zdravotní ořez poškozených stromů a výsadba nových stromů za ty vyvrácené.

Pracovníky Správy a údržby silnic z Blanska čeká ještě mnoho namáhavé práce při obnově aleje. Že si s ní umí poradit, ukázali i při vyčištění a úpravě několika úseků alejí, které realizovali na přelomu roku v okolí Vavřince. Provedené úpravy výrazně zvýšily bezpečnost silničního provozu a současně zlepšili estetickou hodnotu krajiny. Můžeme si jen přát, aby se totéž povedlo i v Jedovnické aleji.

Po Novodvorské aleji z Vavřince, která získala titul v roce 2011, se tak ocenění za vítězství v anketě ALEJ ROKU přestěhovalo na druhý konec Moravského krasu, do Jedovnice. Třetí ročník této ankety ukázal na vzrůstající zájem veřejnosti o problematiku alejí. I když v mnohých částech dochází k masivnímu kácení je právě oblast Moravského krasu místem kde místní nadšenci společně se správou CHKO Moravský kras a Správou a údržbou silnic Jihomoravského kraje nachází společnou řeč při jejich ochraně a obnově.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře