Reklama
reklama

Alejí roku 2013 se stala Jedovnická alej v Moravském krasu

Rekordních 7 086 lidí rozhodlo, v internetovém hlasování plném dramatických zvratů a překvapení, o letošním pořadí přihlášených stromořadí, v anketě „ALEJ ROKU 2013“.

Soutěž pořádaná ekologickým sdružením Arnika má za cíl upozornit na problematiku alejí v kterých za poslední roky ubylo víc jak sto tisíc stromů. Petici pod názvem „Zachraňme stromy“, kterou Arnika iniciovala, podepsalo už více jak třicet tisíc lidí. Díky této aktivitě se podařilo zrušit výjimku povolující kácení stromů v okolí silnic bez povolení.

Z celkového počtu 61 stromořadí z celé ČR si palmu vítězství odnesla Jedovnická alej z Moravského krasu. Ještě v polovině soutěže by na vítězství této málo známé aleje z Moravského krasu vsadil jen skutečný hazardér. Rozdíl téměř 900 hlasů na průběžnou první příčku nedával Jedovnické aleji nejmenší šanci na dobré umístění.

Žáci ze ZŠ v Jedovnicích, studenti ze Střední průmyslové školy společně se svými nadšenými učiteli na to ale měli jiný názor. Roznesli do každé domácnosti v Jedovnicích a přilehlých obcí letáček, oslovili stovky dalších škol a tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií a povolání s prosbou o podporu. Hlasy pro alej přicházely ze všech koutů ČR. Jedněmi z  nejvýraznějších podporovatelů byli studenti Střední lesnické školy ve Šluknově, v čele se svým učitelem Ing. Vladimírem Říhou. Nakonec jako jediná získala Jedovnická alej víc jak 20 procent ze všech zaslaných hlasů.

Mnoho hlasujících také nabízelo svoji fyzickou nebo finanční pomoc. Tou největší pomocí ovšem byla zcela nezištná nabídka odborníků z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví z Průhonic. Nabídli provedení zimního odběru roubů z nejmohutnějších stromů v aleji a jejich dopěstování do stromků vhodných k dosázení mezer. Ty v aleji vznikly vyvrácením po vichřici, která zasáhla alej v roce 2010. Stromořadí tak může být doplněno z původního genetického materiálu, který už prokázal svoji životaschopnost.

Silničáři ze Správy a údržby silnic z Blanska požádali o poskytnutí finančních prostředků na opravu této těžce zkoušené aleje z operačního programu Životní prostředí. Po vyčištění aleje od výmladků a keřů přijde na řadu zdravotní ořez poškozených stromů a výsadba nových stromů za ty vyvrácené.

Pracovníky Správy a údržby silnic z Blanska čeká ještě mnoho namáhavé práce při obnově aleje. Že si s ní umí poradit, ukázali i při vyčištění a úpravě několika úseků alejí, které realizovali na přelomu roku v okolí Vavřince. Provedené úpravy výrazně zvýšily bezpečnost silničního provozu a současně zlepšili estetickou hodnotu krajiny. Můžeme si jen přát, aby se totéž povedlo i v Jedovnické aleji.

Po Novodvorské aleji z Vavřince, která získala titul v roce 2011, se tak ocenění za vítězství v anketě ALEJ ROKU přestěhovalo na druhý konec Moravského krasu, do Jedovnice. Třetí ročník této ankety ukázal na vzrůstající zájem veřejnosti o problematiku alejí. I když v mnohých částech dochází k masivnímu kácení je právě oblast Moravského krasu místem kde místní nadšenci společně se správou CHKO Moravský kras a Správou a údržbou silnic Jihomoravského kraje nachází společnou řeč při jejich ochraně a obnově.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře