Reklama
reklama

Až patnáctina Evropanů má DNA lovců mamutů z Dolních Věstonic

Podle nových zjištění vědců totiž převládal v době ledové genofond lidí ze sídlišť z okolí Pálavy. Mezinárodního výzkumu mapujícího vývoj populací v Evropě během doby ledové se zúčastnil také Jiří Svoboda, ředitel Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, genetickou studii zveřejnil magazín Nature.

Podle výsledků má 10–15% Evropanů ve své DNA zakódované geny lidí z Dolních Věstonic. Právě z této oblasti pochází některé kosterní pozůstatky, které vědci využili pro analýzu DNA, celkem zkoumali 51 koster z celé Evropy. Výzkum, který přinesl průlomová zjištění, prováděli zejména odborníci z Německa a Spojených států amerických.

Genofond, tedy soubor dědičných vlastností zakódovaných do genové výbavy jedince, lidí z okolí Pálavy svého času ovládl celou Evropu. Členové populace si byli příbuzní a vzájemně podobní, společné znaky byly patrné například ve stavbě kostry. Muži byli s výškou kolem sto osmdesáti centimetrů vysocí, ženy byly pravděpodobně o dvacet centimetrů menší. Podle ředitele ústavu Jiřího Svobody, který se výzkumem zabýval přibližně šest let, tito lovci a k nim patřící lidé rozvinuli silnou, takzvanou gravettienskou kulturu, jejich genofond však postupně vymizel a zhruba před 25 000 až 20 000 lety se po evropském kontinentu rozšířili představitelé dalších genetických skupin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře