Reklama
reklama

Aqualand je vlna zábavy. Pozor však na zranění a sundejte stříbro. Ve vodě černá

Od otevření jednoho z největších aquaparků v republice je kolem něj rušno. Nejdřív se probírala vysoká cena za vstupné, pak drahé jídlo v restauracích a nakonec bezpečnost nebo nebezpečnost tobogánů. V současné době už zranění návštěvníci jednají s Aqualandem Moravia, který stojí v Pasohlávkách přímo na břehu Novomlýnských nádrží, o odškodnění. Redakce Centrumnews proto na vlastní kůži vyzkoušela aquapark a hledala jeho chyby i pozitiva.

Ze statistik jihomoravských záchranářů vyplývá, že od začátku srpna do 10. září vyjeli do oblasti Aqualandu Moravia dvaadvacetkrát. Mluvčí bazénového komplexu přiznává osmnáct drobných zranění.

Aqualand je ale opravdu „land“. Je obrovský. Velkorysá bazénová plocha s mnoha chrliči a předěly – Neptunárium a pak hala s tobogány Adrenalium je větší než cokoliv, co jsem kdy v souvislosti s bazény jako plavec a s tobogány v roli rodiče dvou kluků, viděla. Bazény v sousedním Rakousku v Laa jsou oproti Pasohlávkám jen plivátka.

Zábavní park je otevřen krátce, a proto překvapuje, že lidé, kteří byli u projektu a jeho realizace, nemysleli na to, že plavci budou u bazénu a pod tobogány chodit bosí. Podlaha prakticky všude pekelně klouže, pod tobogány se tvoří louže a na některých místech je navíc znát, že šlapeme po čistícím přípravku, který skluz ještě podporuje. Na nerezové podlaze na můstcích ve vnitřní části bazénu musíte přímo balancovat. Že je povrch kluzký, upozorňuje cedulka.

Že se tedy v Aqualandu někdo zraní, mě nepřekvapuje. Přepočteno ale na velikost plochy a počet návštěvníků – kapacita je 8000 tisíc lidí - se určitě dá počet zranění srovnat s počtem zranění na běžném bazénu. Do Aqualandu navíc nejdete ležet, nebo volně plavat. Jdete se bavit, což také podporuje možnost zranění. A tobogány? U těch, u kterých to nepředpokládáte, jsou pekelně rychlé. Na jiném se zas klidně můžete odstrkovat rukama. Například dvouproudová skluzavka Niagára vypadá „na začátek“ že ji sjedou i malé děti, ale rychlostí, kterou jsem vletěla do bazénu, mi poskočil žaludek. Ten se zatočí i v zatáčkách tobogánů Wild River, Yellow Crash nebo Sky Drive. Mají ale nejnižší náročnost – na rozjezd.

Nejzajímavějším tobogánem je Magic Hole. Nepoužívá se tam raft a jedním z dílů tobogánu jsou dva průhledné bloky. Zhluboka jsem se nadechla a vteřinu doufala, že to není díra a že přejedu.

Samotnou kapitolou jsou pro tobogány tři osoby. Raft není pro dva, ale pro tři. Tobogán pak není o průřezu klasického kruhu, ale ve tvaru ležaté nuly a jsou tam skokánky.

Pokud chcete opravdu adrenalin, doporučuji vnitřní U-Wave, což je obrovská U rampa nebo Supecrater - trychtýř. Právě na něm ale dochází k nejvíce zraněním, raft je totiž při vjezdu do trychtýře náchylný k převrhnutí. Ale co je důležité! Necáká tu jen voda, ale i adrenalin. Šli jsme do toho, jednou, dvakrát, třikrát – jako malé děti.

Pozor musíte dávat na různá omezení pro děti. Někde jsou atrakce omezeny výškou 120 a 140 cm, někde i věkem. Co mně ve vnitřním komplexu chybělo, ven jsme se na konci září odvážili proplavat jen do teplého bazénu, byla atrakce pro děti mezi pěti až devíti roky. Dvě malé skluzavky v brouzdališti jim už nestačí a na 105 metrů dlouhý tobogán, kde se musí posadit samotní na raft, ještě nestačí.

Parkoviště před aquaparkem (300 míst) je docela velké, otázkou je , zda o víkendech pojme všechna auta návštěvníků.  Vstupné se dočkalo úpravy. Za snížené tam ve všední den můžete přijít na tři hodiny i dopoledne. Celým pobytem v Pasohlávkách provází  „hodinky“ s čipem, na který můžete po celém komplexu nakupovat do limitu 1800 Kč. Co se týče jídla, je skvělé, ale extrémně předražené. V každém takovémto komplexu to ale tak je. Lidé nikam jinam jít nemůžou, takže za to zaplatí.

Fajn věcí jsou velké – opravdu velké vířivky ve vnitřní hale Neptunaria, ve kterých je geotermální voda o teplotě 35 °C. Stejná voda je i v hlavním bazénu. Tady ale pozor! Voda pravděpodobně obsahuje sirovodík a pokud na sobě máte stříbrné šperky, zčernají. I když na tento fakt údajně upozorňují piktogramy u bazénu, nevšimla jsem si jich. Možná by mohla varovat slečna v pokladně, nebo paní, která v hale upozorňuje, kde si máte vyzout boty.

Aqualand ale určitě doporučuji navštívit. V okolí žádný takový komplex není a zábavy nejen na tobogánech jsme si užili neskutečně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře