Reklama
reklama

Americký soud: podmínky pro vydání Dahlgrena do České republiky byly splněny

Federální soud ve Virginii rozhodl, že byly splněny podmínky pro vydání Kevina Dahlgrena do České republiky. Podle soudu existuje důvodné podezření, že spáchal čtyřnásobnou vraždu v Brně - Ivanovicích. Podle amerického prokurátora se českým policistům podařilo prokázat, že jeho příbuzní zemřeli obzvlášť brutálním způsobem. Informaci přinesla Česká televize.

Proces v USA pravděpodobně potrvá několik měsíců. Obě strany se totiž proti verdiktu mohou odvolat. Pokud by Spojené státy Kevina Dahlgrena vydaly, soudil by jej brněnský soud. Ten by ho mohl poslat za mříže až na doživotí, hrozí mu totiž výjimečný trest. Pokud ale americká justice podezřelého mladíka nevydá, odejde od soudu jako osvobozený, protože USA nesoudí své občany za činy, které spáchali mimo jejich území.

Důležitým důkazem svědčícím proti Dahlgrenovi jsou stopy krve tří obětí brněnské vraždy na Dahlgrenových kraťasech, které měl na sobě v den příletu do USA.

Dnešnímu procesu přihlížel i zástupce Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu. Podle zástupců ministerstva spravedlnosti je nepravděpodobné, že by konečný verdikt padl po prvním slyšení. Extradiční řízení v USA je zdlouhavé a lze předpokládat, že bude trvat přinejmenším řadu měsíců, možná i let.

Pokud americký soud uzná, že předložené důkazy jsou dostatečné, vydání Dahlgrena musí povolit ještě Ministerstvo zahraničí USA, jde ale spíše o formální krok. Pokud Spojené státy k vydání Dahlgrena svolí, převoz by pravděpodobně zajišťovala česká policie po dohodě s Interpolem.

Kevin Dahlgren je hlavním podezřelým ze čtyřnásobné vraždy v brněnských Ivanovicích. Podle policie vrah útočil mimořádně brutálně. Všechny oběti měly ve tváři desítky bodných a řezných ran. Dahlgren zabil svoji sestřenici, jejího muže a dva syny. Co zůstává stále nejasné, je motiv jeho činu. Dokud soud nevynese závěrečný verdikt, bude Dahlgren i nadále  za mřížemi.

Co se podle policie stalo v domě v Brně-Ivanovicích 22. května:

6:40 - Veronika telefonuje do školy, ve které učila, s tím, že kvůli silným bolestem hlavy ten den do práce nepřijde.

8:00 - Přesně v osm hodin se zastavily hodinky na těle dvou obětí - manželů Veroniky a Martina. Pár pravděpodobně zemřel jako první.

8:00 - 12:00 - Dopoledne zemřel také jejich starší syn Filip. Dahlgren si napsal několik SMS zpráv s nejmladší obětí – Davidem. Podle jeho spolužáků se domlouvali, že si odpoledne půjdou zaběhat.

8:33 - Dahlgren napsal známému zavražděné rodiny SMS zprávu s tím, že se možná vrátí do USA.

9:00 - U domu se objevila pošťačka. Na první zazvonění nikdo neotevřel, tak to zkusila podruhé. O chvíli později se ve dveřích objevil Kevin Dahlgren, aby poštu převzal. Žena kriminalistům vypověděla, že působil rozrušeně.

10:30 - Američan ruší doučování angličtiny. V SMS zprávě matce studenta napsal, že odjíždí do USA.

11:00 - Dveře domu se otevřely podruhé - to když dovnitř vešla paní na úklid. Domácnost chodila pravidelně uklízet vždy ve středu. Tentokrát ale stihla vejít jen do předsíně, kde se srazila s Dahlgrenem. Okamžitě ji poslal pryč. Žena odešla, aniž by tušila, co se uvnitř odehrává.

12:30 - 13:00 - Nejmladší David dorazil domů ze školy okolo půl jedné. Soused rodiny v čase mezi 12:30 a 13:00 slyšel hlasitý mužský výkřik. Tehdy poslední člen rodiny pravděpodobně zemřel.

13:00 - 15:00 - Těla tří obětí pak vrah přesunul do kůlny, kde se je pokusil zapálit. Doutnající oheň později odpoledne upoutal pozornost sousedů. Chtěli jej uhasit, v tu chvíli našli těla zavražděných.

15:00 - Dahlgren opustil dům a autobusem se přesunul z Brna-Ivanovic do centra města. Odsud se nechal taxíkem odvézt na vídeňské letiště.

Jak se vyvíjel případ:

23. května - Dahlgren byl zatčen na letišti ve Washingtonu, kam přiletěl z Vídně.

29. května - Americký soud v Alexandrii rozhodl, že Dahlgren zůstane ve vazbě.

1. června - V Brně Řečkovicích se konal pohřeb zavražděné rodiny.

6. června - Americký soud v Alexandrii odročil jednání o propuštění Dahlgrena na kauci.

25. června - Soud v americké Alexandrii projednal a zamítl stížnosti obhájců na zatčení Dahlgrena, na provedení osobní prohlídky a na vydání osobních věcí, jež byly Dahlgrenovi při zadržení odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování; o propuštění na kauci soud nejednal, protože obhajoba o něj nakonec nepožádala.

8. července - Policie oznámila, že kompletně zpracovala všechny podklady nutné pro jednání o Dahlgrenovo vydání z USA do ČR a předala je Krajskému státnímu zastupitelství v Brně.

12. července - Ministerstvo spravedlnosti předalo na americké ambasádě v Praze žádost o vydání Dahlgrena do ČR, čímž je žádost považována za doručenou.

12. září - Americký soud rozhodl, že byly splněny podmínky pro vydání Kevina Dahlgrena do České republiky. Obhajoba má týden na odvolání. Soud v Alexandrii ve státě Virginie podle České televize dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že Dahlgren je čtyřnásobným vrahem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře