Reklama
reklama

ZVEME VÁS NA DŘEVORUBECKÉ KLÁNÍ NA ŠLAKHAMR!

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, přijměte pozvání na Šlakhamr, technickou památku ve správě Technického muzea v Brně. V sobotu 4. srpna tu proběhne 1. ročník Dřevorubeckého klání.

Šlakhamr leží v srdci Českomoravské vrchoviny, pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Ve středověku tu stával hamr, kde se zpracovávala železná ruda, od 17. století ho nahradil mlýn. Obilí se zde mlelo až do 2. světové války, kdy byl mlýn ve vlastnictví rodiny Brdíčků. Brdíčkův mlýn mu někteří místní říkají dodnes. Od roku 1976 je ve vlastnictví Technického muzea v Brně (dále TMB), které Šlakhamr v roce 2011 slavnostně otevřelo pro veřejnost.

 

První srpnovou sobotu (4. 8. 2012) vás sem TMB zve na ojedinělou podívanou – Dřevorubecké klání. Uvidíte ukázky některých disciplín dřevorubeckého sportu. U nás je tento sport dost mladý, mistrovství zde má teprve šestiletou tradici. Dřevorubecký sport je dost náročný – vyžaduje velkou sílu, výdrž, ale také zručnost, obratnost a přesnost. V soutěžích se nehodnotí pouze čas výkonu, ale také přesnost a kvalita řezů. Většina disciplín simuluje klasickou práci v lese, např. přesekávání padlých stromů, kácení sekerou apod. Kromě tradičních nástrojů, jako jsou pila a sekera, se využívá i moderní technika – motorová pila a pila s extrémně silným motorem.

 

 

 

Kromě mistrů dřevorubců můžete na Šlakhamru pozorovat umění mistrů kovářů při kování na kovadlině nebo hamru, poháněném vodním kolem. Účast přislíbil také žďárský výtvarník Michal Olšiak, jehož betonové plastiky ozvláštňují zdejší kraj. Socha mamuta se nachází v bezprostřední blízkosti Šlakhamru. Pro milovníky starých vozů připravili své ukázky členové Veterán klubu ze Žďáru nad Sázavou.

 

„A nezapomněli jsme ani na děti“ uvedla Alena Najbertová z TMB. „Hlavním tématem bude také dřevo, např. poznávání různých druhů stromů. A kromě tradičních kvízů máme připraveno malování na dřevěné kotouče, které dřevorubci připraví. Originální dřevěný obrázek vám pak bude připomínat den, strávený s vaší rodinou na Šlakhamru.“

 

Bližší informace na www.technicalmuseum.cz

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře