Reklama
reklama

ZVEME VÁS NA DŘEVORUBECKÉ KLÁNÍ NA ŠLAKHAMR!

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, přijměte pozvání na Šlakhamr, technickou památku ve správě Technického muzea v Brně. V sobotu 4. srpna tu proběhne 1. ročník Dřevorubeckého klání.

Šlakhamr leží v srdci Českomoravské vrchoviny, pár kilometrů od Žďáru nad Sázavou. Ve středověku tu stával hamr, kde se zpracovávala železná ruda, od 17. století ho nahradil mlýn. Obilí se zde mlelo až do 2. světové války, kdy byl mlýn ve vlastnictví rodiny Brdíčků. Brdíčkův mlýn mu někteří místní říkají dodnes. Od roku 1976 je ve vlastnictví Technického muzea v Brně (dále TMB), které Šlakhamr v roce 2011 slavnostně otevřelo pro veřejnost.

 

První srpnovou sobotu (4. 8. 2012) vás sem TMB zve na ojedinělou podívanou – Dřevorubecké klání. Uvidíte ukázky některých disciplín dřevorubeckého sportu. U nás je tento sport dost mladý, mistrovství zde má teprve šestiletou tradici. Dřevorubecký sport je dost náročný – vyžaduje velkou sílu, výdrž, ale také zručnost, obratnost a přesnost. V soutěžích se nehodnotí pouze čas výkonu, ale také přesnost a kvalita řezů. Většina disciplín simuluje klasickou práci v lese, např. přesekávání padlých stromů, kácení sekerou apod. Kromě tradičních nástrojů, jako jsou pila a sekera, se využívá i moderní technika – motorová pila a pila s extrémně silným motorem.

 

 

 

Kromě mistrů dřevorubců můžete na Šlakhamru pozorovat umění mistrů kovářů při kování na kovadlině nebo hamru, poháněném vodním kolem. Účast přislíbil také žďárský výtvarník Michal Olšiak, jehož betonové plastiky ozvláštňují zdejší kraj. Socha mamuta se nachází v bezprostřední blízkosti Šlakhamru. Pro milovníky starých vozů připravili své ukázky členové Veterán klubu ze Žďáru nad Sázavou.

 

„A nezapomněli jsme ani na děti“ uvedla Alena Najbertová z TMB. „Hlavním tématem bude také dřevo, např. poznávání různých druhů stromů. A kromě tradičních kvízů máme připraveno malování na dřevěné kotouče, které dřevorubci připraví. Originální dřevěný obrázek vám pak bude připomínat den, strávený s vaší rodinou na Šlakhamru.“

 

Bližší informace na www.technicalmuseum.cz

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce v ulici Hladíkova v Brně-Černovicích započali dnes 24. března 2018. Pro Brňany to znamená uzavření pravého jízdní pruhu směrem do centra. Uzavírka z důvodu oprav krytu vozovky potrvá...
24.03.2018 - 12:00
Centrum města se dlouhodobě potýká s nedostatečným počtem veřejných toalet. Městská část Brno- -střed vymyslela poněkud zvláštní řešení.
24.03.2018 - 09:08
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Komentáře