Reklama
reklama

Zoo v Hodoníně obnoví po deseti letech chov velbloudů dvouhrbých

Lidé, kteří se chystají do hodonínské zoo, se mohou těšit, že opět spatří velbloudy. Po devíti měsících, kdy byl do Zooparku Vyškov po skonu samice Pavlíny odvezen osiřelý samec Akim, spatří ve výběhu, kde donedávna vídali koně, ročního samečka jménem Dali. Zatímco však  bývalý pár tvořili velbloudi jednohrbí, ten budoucí bude složený z dvouhrbých drabařů.

„Chtěli jsme návštěvníkům představit nový druh. Je ale také pravda, že sehnat nepříbuzné dromedáry je problém. Kromě Hodonína, který s jejich chovem skončil, je v rámci Unie českých a slovenských zoo mají už jen ve Vyškově a Dvoře Králové,“ řekl zoolog Jiří Ingr. Podle ředitele zoo však má chov drabařů několik výhod. „Tím, že se s nimi častěji pracuje, vyjma období páření vykazují méně agresivity než dromedáři, jsou mírumilovnější . Také nevyžadují vytápěné stáje, jako tomu bylo u jejich předchůdců,“ uvedl šéf zoo.

 

Roční Dali přišel ze Safariparku v nizozemském Beekse Bergenu a nyní se pro něj a pro samičku, jež za ním v dohledné době přijde ze Zoo Liberec, bude chystat stáj, která vznikne přestavbou té po koních. A ředitel zoo slibuje, že časem získá ještě další samici. „Vytvoříme pohlednou skupinku a jakmile zvířata dospějí, k čemuž dojde ve třetím až šestém roce jejich života, pochopitelně počítáme i s odchovy,“ sdělil své plány se zvířaty, která divoce žijí dnes už  jen v poušti Gobi na pomezí Mongolska a Číny. Jako hospodářská zvířata chovají drabaře v Afghánistánu, Turecku a řadě zemí střední Asie, v Íránu a Číně.

 

Typické pro drabaře jsou dva hrby sloužící jako zásobárny potravy uložené ve formě tuku. Krátké končetiny má uzpůsobené k běhu v kopcovité a skalnaté krajině. Srst, již tvoří hustá vlna, chrání velblouda proti chladu a v létě proti slunečním paprskům. Pohyb v písku mu umožnují chodidla s tlustými pružnými polštáři a roztažitelnými prsty. Oční víčka s dvěma řadami dlouhých řas je chrání před prachem a pískem. Drabař v kohoutku měří 180 až 200 cm, i s hrby má výšku až 230 cm. Dlouhý bývá 350 až 380 cm, a to i s ocasem, který měří až půl metru. Drabaři jsou schopni přečkat dlouhodobě suché pouštní podnebí bez vody.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře