Reklama
reklama

Zoo má nového obyvatele. Kočka manul štěká a můžete ji vidět až za šera!

Manula vyhlížejte za šera. Takovou radu dává zoologická zahrada svým návštěvníkům, kteří chtějí vidět nový přírůstek zahrady. Je to divoká kočka manul. Je to samec, který pochází z odchovu zoo Jihlava. Byl umístěn do expozice na cestě k výběhu ledních medvědů a je to noční šelma. "Proto ho návštěvníci mohou vidět zejména ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách," vysvětlila mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Manul je jediná divoká dlouhosrstá kočka, která obývá kamenité stepi asijské části Ruska, Nepálu a Tibetu v nadmořských výškách až 4800 metrů nad mořem. Manul je velký asi jako domácí kočka, ale už na první pohled zaujme hustou, dlouhou srstí. Je to silná a zavalitá šelma, má relativně krátké nohy a krátké uši skryté v srsti. Na rozdíl od jiných malých koček má kulaté zornice. Srst na břiše může být až dvakrát delší než na hřbetě, což je přizpůsobení k pohybu v hlubokém sněhu. Bílé špičky chlupů způsobují, že manul vypadá jako pokrytý jinovatkou. Je to samotář lovící v noci nebo za úsvitu a za soumraku. Jeho hlavní kořistí jsou pišťuchy, hmyzožravci, malí hlodavci nebo ptáci. Přes den spí v doupatech pod kameny, v malých jeskyních a někdy v opuštěných norách jiných zvířat.

 

"Nemňouká, ale vydává zvuky, které znějí jako štěkot malého psa," upozornila na zvláštnost nového obyvatele zoo mluvčí.  O jejich rozmnožování toho není moc známo. Manuli žijící severněji se páří později než jižnější populace, koťata se rodí po 9-10 týdnech. Bývá jich 3 až 6, ale byly popsány i případy, kdy se v jednom vrhu narodilo až 8 koťat. Ve dvou měsících věku jsou už odstavená. Manul se může dožít až 12 let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře