Reklama
reklama

Zoo má nového obyvatele. Kočka manul štěká a můžete ji vidět až za šera!

Manula vyhlížejte za šera. Takovou radu dává zoologická zahrada svým návštěvníkům, kteří chtějí vidět nový přírůstek zahrady. Je to divoká kočka manul. Je to samec, který pochází z odchovu zoo Jihlava. Byl umístěn do expozice na cestě k výběhu ledních medvědů a je to noční šelma. "Proto ho návštěvníci mohou vidět zejména ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách," vysvětlila mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Manul je jediná divoká dlouhosrstá kočka, která obývá kamenité stepi asijské části Ruska, Nepálu a Tibetu v nadmořských výškách až 4800 metrů nad mořem. Manul je velký asi jako domácí kočka, ale už na první pohled zaujme hustou, dlouhou srstí. Je to silná a zavalitá šelma, má relativně krátké nohy a krátké uši skryté v srsti. Na rozdíl od jiných malých koček má kulaté zornice. Srst na břiše může být až dvakrát delší než na hřbetě, což je přizpůsobení k pohybu v hlubokém sněhu. Bílé špičky chlupů způsobují, že manul vypadá jako pokrytý jinovatkou. Je to samotář lovící v noci nebo za úsvitu a za soumraku. Jeho hlavní kořistí jsou pišťuchy, hmyzožravci, malí hlodavci nebo ptáci. Přes den spí v doupatech pod kameny, v malých jeskyních a někdy v opuštěných norách jiných zvířat.

 

"Nemňouká, ale vydává zvuky, které znějí jako štěkot malého psa," upozornila na zvláštnost nového obyvatele zoo mluvčí.  O jejich rozmnožování toho není moc známo. Manuli žijící severněji se páří později než jižnější populace, koťata se rodí po 9-10 týdnech. Bývá jich 3 až 6, ale byly popsány i případy, kdy se v jednom vrhu narodilo až 8 koťat. Ve dvou měsících věku jsou už odstavená. Manul se může dožít až 12 let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře