Reklama
reklama

Znojemský extajemník Krejčíř stojí před soudem. S ním i sedm podnikatelů

Více než dva roky trvalo než policie a státní zástupce dostali před soud bývalého tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře. Je obžalován z korupce - ze spáchání zločinu přijetí úplatku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu, že skončí až na dvanáct let ve vězení.

Kauza začala v září 2010, kdy na úřad ve Znojmě vtrhlo komando protikorupční policie. Tajemníka Krejčíře tenkrát odvedli policisté přímo z práce s pouty na rukou. Krejčíř si měl nezákonně přijít nejméně na 1,9 milionu korun v penězích i různých materiálních výhodách jako stavbě tenisového kurtu či bazénu. K soudu proto také zamířilo i sedm podnikatelů ze Znojemska, kteří Krejčíře měli uplácet. Proces před brněnským krajským soudem začal v úterý, výslechem obžalovaných bude pokračovat ve středu a další jednání jsou nařízena na leden.

 

Osmapadesátiletý bývalý tajemník znojemské radnice přišel k soudu dobře naladěn. "Jsem naprosto nevinný. Kdyby na mě policie, která mě půl roku sledovala a odposlouchávala, něco měla, už by mě chytla za ruku. Na všechny služby a peníze mám doklady. Úplatky kategoricky odmínám," řekl novinám Centrumnews v krátké přestávce hlavního líčení Vladimír Krejčíř.

 

 

Předsedkyně senátu Halina Černá začala s výslechem obviněných podnikatelů. Ti se měli podle státního zástupce Ivana Hrazdíry dopustit zločinu podplacení, tím, že poskytli úplatek. 

 

Z prvních výpovědí bylo jasné, že ve hře jsou kromě podplácení také vzájemné vztahy mezi podnikateli, tajemníkem a dalšími zaměstnanci radnice, kteří jsou příbuznými obviněných. Kromě peněz viní obžaloba Krejčíře například z toho, že si jako úplatek odstřelil tři srnce, muflona a v rakouských Alpách dokonce dva sviště. "Jsem vášnivý lovec a tyto služby byly jen protislužbou od známých z jiných mysliveckých spolků," tvrdil u soudu Krejčíř.

O úplatních v podobě financí hovořili všichni obžalovaní jako o sponzorském daru nebo dobrovolném příspěvku městu Znojmu.

 

Na korupční praktiky extajemníka upozornila bývalá úřednice znojemské radnice Renata Horáková. Z práce sice dostala výpověď, její čin ale ocenil Janečkův Nadační fond proti korupci. I ona bude jako svědek vypovídat u soudu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře