Reklama
reklama

Znojemský extajemník Krejčíř stojí před soudem. S ním i sedm podnikatelů

Více než dva roky trvalo než policie a státní zástupce dostali před soud bývalého tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře. Je obžalován z korupce - ze spáchání zločinu přijetí úplatku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu, že skončí až na dvanáct let ve vězení.

Kauza začala v září 2010, kdy na úřad ve Znojmě vtrhlo komando protikorupční policie. Tajemníka Krejčíře tenkrát odvedli policisté přímo z práce s pouty na rukou. Krejčíř si měl nezákonně přijít nejméně na 1,9 milionu korun v penězích i různých materiálních výhodách jako stavbě tenisového kurtu či bazénu. K soudu proto také zamířilo i sedm podnikatelů ze Znojemska, kteří Krejčíře měli uplácet. Proces před brněnským krajským soudem začal v úterý, výslechem obžalovaných bude pokračovat ve středu a další jednání jsou nařízena na leden.

 

Osmapadesátiletý bývalý tajemník znojemské radnice přišel k soudu dobře naladěn. "Jsem naprosto nevinný. Kdyby na mě policie, která mě půl roku sledovala a odposlouchávala, něco měla, už by mě chytla za ruku. Na všechny služby a peníze mám doklady. Úplatky kategoricky odmínám," řekl novinám Centrumnews v krátké přestávce hlavního líčení Vladimír Krejčíř.

 

 

Předsedkyně senátu Halina Černá začala s výslechem obviněných podnikatelů. Ti se měli podle státního zástupce Ivana Hrazdíry dopustit zločinu podplacení, tím, že poskytli úplatek. 

 

Z prvních výpovědí bylo jasné, že ve hře jsou kromě podplácení také vzájemné vztahy mezi podnikateli, tajemníkem a dalšími zaměstnanci radnice, kteří jsou příbuznými obviněných. Kromě peněz viní obžaloba Krejčíře například z toho, že si jako úplatek odstřelil tři srnce, muflona a v rakouských Alpách dokonce dva sviště. "Jsem vášnivý lovec a tyto služby byly jen protislužbou od známých z jiných mysliveckých spolků," tvrdil u soudu Krejčíř.

O úplatních v podobě financí hovořili všichni obžalovaní jako o sponzorském daru nebo dobrovolném příspěvku městu Znojmu.

 

Na korupční praktiky extajemníka upozornila bývalá úřednice znojemské radnice Renata Horáková. Z práce sice dostala výpověď, její čin ale ocenil Janečkův Nadační fond proti korupci. I ona bude jako svědek vypovídat u soudu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře