Reklama
reklama

Znojemský extajemník Krejčíř stojí před soudem. S ním i sedm podnikatelů

Více než dva roky trvalo než policie a státní zástupce dostali před soud bývalého tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře. Je obžalován z korupce - ze spáchání zločinu přijetí úplatku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu, že skončí až na dvanáct let ve vězení.

Kauza začala v září 2010, kdy na úřad ve Znojmě vtrhlo komando protikorupční policie. Tajemníka Krejčíře tenkrát odvedli policisté přímo z práce s pouty na rukou. Krejčíř si měl nezákonně přijít nejméně na 1,9 milionu korun v penězích i různých materiálních výhodách jako stavbě tenisového kurtu či bazénu. K soudu proto také zamířilo i sedm podnikatelů ze Znojemska, kteří Krejčíře měli uplácet. Proces před brněnským krajským soudem začal v úterý, výslechem obžalovaných bude pokračovat ve středu a další jednání jsou nařízena na leden.

 

Osmapadesátiletý bývalý tajemník znojemské radnice přišel k soudu dobře naladěn. "Jsem naprosto nevinný. Kdyby na mě policie, která mě půl roku sledovala a odposlouchávala, něco měla, už by mě chytla za ruku. Na všechny služby a peníze mám doklady. Úplatky kategoricky odmínám," řekl novinám Centrumnews v krátké přestávce hlavního líčení Vladimír Krejčíř.

 

 

Předsedkyně senátu Halina Černá začala s výslechem obviněných podnikatelů. Ti se měli podle státního zástupce Ivana Hrazdíry dopustit zločinu podplacení, tím, že poskytli úplatek. 

 

Z prvních výpovědí bylo jasné, že ve hře jsou kromě podplácení také vzájemné vztahy mezi podnikateli, tajemníkem a dalšími zaměstnanci radnice, kteří jsou příbuznými obviněných. Kromě peněz viní obžaloba Krejčíře například z toho, že si jako úplatek odstřelil tři srnce, muflona a v rakouských Alpách dokonce dva sviště. "Jsem vášnivý lovec a tyto služby byly jen protislužbou od známých z jiných mysliveckých spolků," tvrdil u soudu Krejčíř.

O úplatních v podobě financí hovořili všichni obžalovaní jako o sponzorském daru nebo dobrovolném příspěvku městu Znojmu.

 

Na korupční praktiky extajemníka upozornila bývalá úřednice znojemské radnice Renata Horáková. Z práce sice dostala výpověď, její čin ale ocenil Janečkův Nadační fond proti korupci. I ona bude jako svědek vypovídat u soudu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře