Reklama
reklama

Znojemská rotunda bude letos zavřená Turisté mohou zamířit do podzemí

Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě bude letos zřejmě kvůli opravám za více než čtyři miliony korun zavřená. Turisté ale mohou navštívit například hrad, Loucký klášter či stezky v podzemí. Radnice totiž otevře tři nové trasy, které jsou určené pro zdatné turisty. Lidé díky nim spatří místa, která dosud veřejnost neměla možnost vidět.

Znojemská rotunda z první poloviny 11. století patří k unikátním románským památkám na Moravě. U rotundy by se měla upravit například i zeď, která odděluje stavbu od areálu pivovaru. Stavba je uvnitř zdobená freskami a byla součástí hradu knížete Břetislava z rodu Přemyslovců, který měl ve Znojmě sídlo jednoho z takzvaných údělů. Opravy by podle plánů radnice měly začít v květnu. „Záleží na rychlosti výběrových řízení a případném odvolání zúčastněných firem. Přibližný termín konce prací je v srpnu či září,“ uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že rotunda bude většinu sezony pro turisty nepřístupná.

Fresky v rotundě pocházejí z 12. století. Stavbu jimi nechal vyzdobit moravský markrabě Konrád II. Ota u příležitosti sňatku s dcerou srbského krále. Podle odborníků svým významem zcela přesahují hranice země. Po úpadku významu Znojma a prodeji znojemského hradu v roce 1710 kaple pustla. Postupně sloužila jako skladiště, nálevna s tančírnou, košíkářská dílna a zřejmě i jako prasečí chlívek. Fresky byly zapomenuty a značně poškozeny, první opravy se dočkaly na konci 19. století. Podle Pastrňákové se město bude snažit památku zpřístupnit podle probíhajících prací alespoň občas skupinám zájemců.

Rotunda však není jedinou památkou, kterou lze ve Znojmě vidět. Město letos otevře další část znojemského podzemí. Nová trasa bude určena milovníkům adrenalinu, které čeká fyzicky náročná cesta úzkým uličkami. Odměnou jim bude prohlídka míst, která zatím viděli jen speleologové. Netradiční prohlídka začne už u vstupu, kde se návštěvníci budou muset převléct do speciálního oblečení, aby si nezničili své vlastní. Do podzemí bude moct jen ten, kdo projde speciálním rámem, který bude velikostí odpovídat nejužšímu průchodu. V labyrintu spletitých chodeb jich totiž na návštěvníky čeká celá řada. Návštěvníci se budou také brodit vodou, procházet nezpevněnými cestami nebo v předklonu pod nízkým stropem.

Nové trasy mají různé obtížnosti a délky. Nejkratší trasa bude měřit zhruba 480 metrů a nejdelší 2020 metrů. Podle geostatiků jsou ale zatím příliš nebezpečné a dělníci je ještě musí zpevnit. Z výsledků geologické dokumentace vyplývá, že experti nalezli v podzemí sedmnáct rizikových míst. Podle specialistů horninový masiv vykazuje vysoký stupeň alterace a je podivné, že v tak vysoce alterovaném horninovém prostředí a pod městskou zástavbou nedochází k četným závalům a vykomínování. „Na doporučení geostatiků musíme kvůli zvýšení bez-pečnosti adrenalinových tras horninový masiv dodatečně vyztužit,“ doplňuje mluvčí Pastrňáková. Turisté si tak na prohlídku nových adrenalinových tras pod Znojmem budou muset přibližně ještě tři měsíce počkat.

Investice do podzemí vyšla na 7 milionů korun, většinu pokryjí evropské dotace. Podzemní labyrint pod Znojmem byl budován od 14. století ve čtyřech patrech pod sebou a se 30 kilometry chodeb patří k největším bludištím ve střední Evropě. Turisté si už nyní mohou projít prohlídkový okruh přístupný ze Slepičího trhu. Jeho součástí je expozice nazvaná Tajemné podzemí s alchymistickou dílnou, ukázkou vězeňských kobek a zvukovými a světelnými efekty. Prohlídka je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře