Reklama
reklama

Znojemská rotunda bude letos zavřená Turisté mohou zamířit do podzemí

Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě bude letos zřejmě kvůli opravám za více než čtyři miliony korun zavřená. Turisté ale mohou navštívit například hrad, Loucký klášter či stezky v podzemí. Radnice totiž otevře tři nové trasy, které jsou určené pro zdatné turisty. Lidé díky nim spatří místa, která dosud veřejnost neměla možnost vidět.

Znojemská rotunda z první poloviny 11. století patří k unikátním románským památkám na Moravě. U rotundy by se měla upravit například i zeď, která odděluje stavbu od areálu pivovaru. Stavba je uvnitř zdobená freskami a byla součástí hradu knížete Břetislava z rodu Přemyslovců, který měl ve Znojmě sídlo jednoho z takzvaných údělů. Opravy by podle plánů radnice měly začít v květnu. „Záleží na rychlosti výběrových řízení a případném odvolání zúčastněných firem. Přibližný termín konce prací je v srpnu či září,“ uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že rotunda bude většinu sezony pro turisty nepřístupná.

Fresky v rotundě pocházejí z 12. století. Stavbu jimi nechal vyzdobit moravský markrabě Konrád II. Ota u příležitosti sňatku s dcerou srbského krále. Podle odborníků svým významem zcela přesahují hranice země. Po úpadku významu Znojma a prodeji znojemského hradu v roce 1710 kaple pustla. Postupně sloužila jako skladiště, nálevna s tančírnou, košíkářská dílna a zřejmě i jako prasečí chlívek. Fresky byly zapomenuty a značně poškozeny, první opravy se dočkaly na konci 19. století. Podle Pastrňákové se město bude snažit památku zpřístupnit podle probíhajících prací alespoň občas skupinám zájemců.

Rotunda však není jedinou památkou, kterou lze ve Znojmě vidět. Město letos otevře další část znojemského podzemí. Nová trasa bude určena milovníkům adrenalinu, které čeká fyzicky náročná cesta úzkým uličkami. Odměnou jim bude prohlídka míst, která zatím viděli jen speleologové. Netradiční prohlídka začne už u vstupu, kde se návštěvníci budou muset převléct do speciálního oblečení, aby si nezničili své vlastní. Do podzemí bude moct jen ten, kdo projde speciálním rámem, který bude velikostí odpovídat nejužšímu průchodu. V labyrintu spletitých chodeb jich totiž na návštěvníky čeká celá řada. Návštěvníci se budou také brodit vodou, procházet nezpevněnými cestami nebo v předklonu pod nízkým stropem.

Nové trasy mají různé obtížnosti a délky. Nejkratší trasa bude měřit zhruba 480 metrů a nejdelší 2020 metrů. Podle geostatiků jsou ale zatím příliš nebezpečné a dělníci je ještě musí zpevnit. Z výsledků geologické dokumentace vyplývá, že experti nalezli v podzemí sedmnáct rizikových míst. Podle specialistů horninový masiv vykazuje vysoký stupeň alterace a je podivné, že v tak vysoce alterovaném horninovém prostředí a pod městskou zástavbou nedochází k četným závalům a vykomínování. „Na doporučení geostatiků musíme kvůli zvýšení bez-pečnosti adrenalinových tras horninový masiv dodatečně vyztužit,“ doplňuje mluvčí Pastrňáková. Turisté si tak na prohlídku nových adrenalinových tras pod Znojmem budou muset přibližně ještě tři měsíce počkat.

Investice do podzemí vyšla na 7 milionů korun, většinu pokryjí evropské dotace. Podzemní labyrint pod Znojmem byl budován od 14. století ve čtyřech patrech pod sebou a se 30 kilometry chodeb patří k největším bludištím ve střední Evropě. Turisté si už nyní mohou projít prohlídkový okruh přístupný ze Slepičího trhu. Jeho součástí je expozice nazvaná Tajemné podzemí s alchymistickou dílnou, ukázkou vězeňských kobek a zvukovými a světelnými efekty. Prohlídka je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře