Reklama
reklama

Změny na železnici: nový jízdní řád platí od neděle

Do Prahy rychleji, mezi Blanskem a Brnem častěji, z Boskovic autobusem a z Břeclavi do Brna z nástupišť po pravé straně. Tak budou cestovat Jihomoravané vlakem v příštím roce. Nový jízdní řád a změny v něm zveřejnily České dráhy a platit začne už od neděle 9. prosince.

Nový jízdní řád ukázal, že lidé cestující železnicí si výrazně polepší na trase z Brna do Blanska, kde budou ráno a odpoledne jezdit vlaky po patnácti minutách a na cestě do hlavního města.  „Přizpůsobili jsme rozsah dopravy reálné poptávce. Počet cestujících se na trase Brno – Blansko v posledních letech zvýšil ze 4,5 tisíce na více než šest tisíc denně,“ vysvětlil změny ředitel krajského koordinátora dopravy Kordisu Jiří Horský.

 

Dráhy posílí spojení mezi Prahou a Brnem, kdy místo dvou párů D1 Expressů pojedou ve všední dny páry tři a v neděli dva. Cesta navíc bude o pět minut rychlejší, trasu vlak ujede za 2 hodiny 37minut. „D1 Expresy jsou nejrychlejší, jedou průměrnou rychlostí 155 kilometrů za hodinu a nikde nezastavují. V Bistru navíc dostane každý cestující teplé nápoje a noviny zdarma,“ podotkl ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Brně Pavel Karšulín.

 

Více vlaků pojede také ze Skalice nad Svitavou do Boskovic. V pracovní dny přibude šest párů vlaků - dva ráno, jeden odpoledne a tři večer. Naopak dále z Boskovic do Velkých Opatovic provoz zeslábne. Ve všední dny místo současných deseti párů spojů jen osm. V sobotu tudy vlaky nově nepojedou vůbec a v neděli se mohou cestující spolehnout jen na dva páry spojů, které navíc pojedou až odpoledne. Ubude také spojů v nepracovní dny mezi Rakvicemi a Hustopečemi. Zajíždět tam nově bude jen jeden noční vlak s odjezdem z Brna. „Cestující na obou úsecích se nemají čeho bát. Dopravu zajistí autobusové linky,“ podotkl Horský.

 

Po sto čtyřiceti letech také příští neděli skončí levostranný provoz na trati z Břeclavi do Bohumína. „Jde o poslední takovou trať v Česku. Už nyní probíhá kampaň, aby si cestující uvědomili, že vlaky jedou z protějšího nástupiště," dodal.

 

Kuriózní změna se týká cestujících z Omic na Brněnsku, kde na nádraží vandalové opakovaně ničili přístroje na označování jízdenek. Všichni cestující bez jízdenky si od neděle musí v Omicích muset nastoupit do prvního vagonu. V tom si buď zakoupí jízdenku nebo si ji nechají označit průvodčím.

 

Nový jízdní řád Českých drah bude platit až do 14. prosince 2013.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře