Reklama
reklama

Změny na železnici: nový jízdní řád platí od neděle

Do Prahy rychleji, mezi Blanskem a Brnem častěji, z Boskovic autobusem a z Břeclavi do Brna z nástupišť po pravé straně. Tak budou cestovat Jihomoravané vlakem v příštím roce. Nový jízdní řád a změny v něm zveřejnily České dráhy a platit začne už od neděle 9. prosince.

Nový jízdní řád ukázal, že lidé cestující železnicí si výrazně polepší na trase z Brna do Blanska, kde budou ráno a odpoledne jezdit vlaky po patnácti minutách a na cestě do hlavního města.  „Přizpůsobili jsme rozsah dopravy reálné poptávce. Počet cestujících se na trase Brno – Blansko v posledních letech zvýšil ze 4,5 tisíce na více než šest tisíc denně,“ vysvětlil změny ředitel krajského koordinátora dopravy Kordisu Jiří Horský.

 

Dráhy posílí spojení mezi Prahou a Brnem, kdy místo dvou párů D1 Expressů pojedou ve všední dny páry tři a v neděli dva. Cesta navíc bude o pět minut rychlejší, trasu vlak ujede za 2 hodiny 37minut. „D1 Expresy jsou nejrychlejší, jedou průměrnou rychlostí 155 kilometrů za hodinu a nikde nezastavují. V Bistru navíc dostane každý cestující teplé nápoje a noviny zdarma,“ podotkl ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Brně Pavel Karšulín.

 

Více vlaků pojede také ze Skalice nad Svitavou do Boskovic. V pracovní dny přibude šest párů vlaků - dva ráno, jeden odpoledne a tři večer. Naopak dále z Boskovic do Velkých Opatovic provoz zeslábne. Ve všední dny místo současných deseti párů spojů jen osm. V sobotu tudy vlaky nově nepojedou vůbec a v neděli se mohou cestující spolehnout jen na dva páry spojů, které navíc pojedou až odpoledne. Ubude také spojů v nepracovní dny mezi Rakvicemi a Hustopečemi. Zajíždět tam nově bude jen jeden noční vlak s odjezdem z Brna. „Cestující na obou úsecích se nemají čeho bát. Dopravu zajistí autobusové linky,“ podotkl Horský.

 

Po sto čtyřiceti letech také příští neděli skončí levostranný provoz na trati z Břeclavi do Bohumína. „Jde o poslední takovou trať v Česku. Už nyní probíhá kampaň, aby si cestující uvědomili, že vlaky jedou z protějšího nástupiště," dodal.

 

Kuriózní změna se týká cestujících z Omic na Brněnsku, kde na nádraží vandalové opakovaně ničili přístroje na označování jízdenek. Všichni cestující bez jízdenky si od neděle musí v Omicích muset nastoupit do prvního vagonu. V tom si buď zakoupí jízdenku nebo si ji nechají označit průvodčím.

 

Nový jízdní řád Českých drah bude platit až do 14. prosince 2013.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře