Reklama
reklama

„Zločiny“ v zahrádkách: Zahrádkáři se po cestě brodí odpadky

Každé jaro se na tisíce Brňanů vrací na zahrádky a mnozí tam tráví každou volnou chvíli. Na několika místech Brna ale musejí své hobby vykoupit bojem s hromadami komunálního nebo stavebního odpadu. Kvůli vlastnickým právům na pozemky se asi nic nezlepší.

Důchodce z Nového Lískovce, který má ze své zahrádky výhled na vlaky, pravidelně jezdí kolem stále se zvětšujících hromad všeho, co se dá naložit na auto a v tichosti vysypat, aniž by si toho v tuto roční dobu někdo všiml. Není sám. Za pár dnů budou podobný problém řešit téměř všichni sousedé ze zahrádkářské kolonie nedaleko hlavního nádraží.

 

„Jsou tam odpadky z kuchyně i z nějaké dílny, dokonce i stavební suť. Nejhorší je, že toho jen přibývá. Děsím se toho, až se kolem ani nebude dát projet,“ říká zahrádkář. Jméno říct nechce. Mezi původce odpadu totiž podle něj patří i bezdomovci, kteří obývají některé vzdálenější chatky.

 

Jak zjistil redaktor CENTRUM news na místě, kolonie skutečně mnohým slouží jako odkladiště. Podobně jako prostor pod Hády, kterému se redakce věnovala na jaře loňského roku. „Správně se má stavební odpad vozit do sběrného střediska. Slyšel jsem i o firmách, které jej vozí přímo na skládku do Žabčic. Jenže za složení se platí, takže malým firmám, které počítají každou korunu, se vyplatí vysypat odpad do příkopu,“ vysvětlil tehdy „zavedenou praxi“ manažer stavební firmy Martin Bažant. Podle osloveného zahrádkáře je problém i to, kdo vlastní pozemky. „Budou to nejspíše České dráhy, které na uklízení nemají peníze a chuť, když se tu má stavět nové nádraží,“ přemítá. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, pozemky skutečně vlastní dílem České dráhy a dílem Správa železniční dopravní cesty.

 

Podle právničky Gabriely Wolfové nebývá výjimkou, když města likvidují ekologické škody nebo zátěže na soukromých pozemcích, pokud obtěžují okolí a majitelé nemají čas, peníze a energii, aby se do toho pouštěli sami. „Na pozemcích patřících jiné státní organizaci to je ale složitější,“ říká.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře