Reklama
reklama

„Zločiny“ v zahrádkách: Zahrádkáři se po cestě brodí odpadky

Každé jaro se na tisíce Brňanů vrací na zahrádky a mnozí tam tráví každou volnou chvíli. Na několika místech Brna ale musejí své hobby vykoupit bojem s hromadami komunálního nebo stavebního odpadu. Kvůli vlastnickým právům na pozemky se asi nic nezlepší.

Důchodce z Nového Lískovce, který má ze své zahrádky výhled na vlaky, pravidelně jezdí kolem stále se zvětšujících hromad všeho, co se dá naložit na auto a v tichosti vysypat, aniž by si toho v tuto roční dobu někdo všiml. Není sám. Za pár dnů budou podobný problém řešit téměř všichni sousedé ze zahrádkářské kolonie nedaleko hlavního nádraží.

 

„Jsou tam odpadky z kuchyně i z nějaké dílny, dokonce i stavební suť. Nejhorší je, že toho jen přibývá. Děsím se toho, až se kolem ani nebude dát projet,“ říká zahrádkář. Jméno říct nechce. Mezi původce odpadu totiž podle něj patří i bezdomovci, kteří obývají některé vzdálenější chatky.

 

Jak zjistil redaktor CENTRUM news na místě, kolonie skutečně mnohým slouží jako odkladiště. Podobně jako prostor pod Hády, kterému se redakce věnovala na jaře loňského roku. „Správně se má stavební odpad vozit do sběrného střediska. Slyšel jsem i o firmách, které jej vozí přímo na skládku do Žabčic. Jenže za složení se platí, takže malým firmám, které počítají každou korunu, se vyplatí vysypat odpad do příkopu,“ vysvětlil tehdy „zavedenou praxi“ manažer stavební firmy Martin Bažant. Podle osloveného zahrádkáře je problém i to, kdo vlastní pozemky. „Budou to nejspíše České dráhy, které na uklízení nemají peníze a chuť, když se tu má stavět nové nádraží,“ přemítá. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, pozemky skutečně vlastní dílem České dráhy a dílem Správa železniční dopravní cesty.

 

Podle právničky Gabriely Wolfové nebývá výjimkou, když města likvidují ekologické škody nebo zátěže na soukromých pozemcích, pokud obtěžují okolí a majitelé nemají čas, peníze a energii, aby se do toho pouštěli sami. „Na pozemcích patřících jiné státní organizaci to je ale složitější,“ říká.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře