Reklama
reklama

„Zločiny“ v zahrádkách: Zahrádkáři se po cestě brodí odpadky

Každé jaro se na tisíce Brňanů vrací na zahrádky a mnozí tam tráví každou volnou chvíli. Na několika místech Brna ale musejí své hobby vykoupit bojem s hromadami komunálního nebo stavebního odpadu. Kvůli vlastnickým právům na pozemky se asi nic nezlepší.

Důchodce z Nového Lískovce, který má ze své zahrádky výhled na vlaky, pravidelně jezdí kolem stále se zvětšujících hromad všeho, co se dá naložit na auto a v tichosti vysypat, aniž by si toho v tuto roční dobu někdo všiml. Není sám. Za pár dnů budou podobný problém řešit téměř všichni sousedé ze zahrádkářské kolonie nedaleko hlavního nádraží.

 

„Jsou tam odpadky z kuchyně i z nějaké dílny, dokonce i stavební suť. Nejhorší je, že toho jen přibývá. Děsím se toho, až se kolem ani nebude dát projet,“ říká zahrádkář. Jméno říct nechce. Mezi původce odpadu totiž podle něj patří i bezdomovci, kteří obývají některé vzdálenější chatky.

 

Jak zjistil redaktor CENTRUM news na místě, kolonie skutečně mnohým slouží jako odkladiště. Podobně jako prostor pod Hády, kterému se redakce věnovala na jaře loňského roku. „Správně se má stavební odpad vozit do sběrného střediska. Slyšel jsem i o firmách, které jej vozí přímo na skládku do Žabčic. Jenže za složení se platí, takže malým firmám, které počítají každou korunu, se vyplatí vysypat odpad do příkopu,“ vysvětlil tehdy „zavedenou praxi“ manažer stavební firmy Martin Bažant. Podle osloveného zahrádkáře je problém i to, kdo vlastní pozemky. „Budou to nejspíše České dráhy, které na uklízení nemají peníze a chuť, když se tu má stavět nové nádraží,“ přemítá. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, pozemky skutečně vlastní dílem České dráhy a dílem Správa železniční dopravní cesty.

 

Podle právničky Gabriely Wolfové nebývá výjimkou, když města likvidují ekologické škody nebo zátěže na soukromých pozemcích, pokud obtěžují okolí a majitelé nemají čas, peníze a energii, aby se do toho pouštěli sami. „Na pozemcích patřících jiné státní organizaci to je ale složitější,“ říká.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře