Reklama
reklama

Zahájení činnosti ambulantní sociálně právní poradny, která je součástí projektu Bezpečná lokalita - bezpečné bydlení

Mezinárodně oceněný projekt s názvem Bezpečná lokalita – bezpečné bydlení, který výrazně přispěl ke snížení kriminality v dříve problémovém domě v Koniklecové ulici č. 5 v Novém Lískovci učinil 24. července další důležitý krok k lepšímu soužití ubytovaných osob. Nájemníci, z nichž mnozí patří k osobám ohroženým sociálním vyloučením, mohou ode dneška využívat kontaktního místa Občanské poradny Brno, a to přímo v prostorách svého domu. 

Takzvaná Ambulantní sociálně právní poradna poskytuje vždy v úterý a ve čtvrtek právní rady, informace a pomoc obyvatelům domu. Pomůže jim hledat východiska z tíživých životních situací, jako jsou sousedské a partnerské neshody, dluhy, nesplacené pohledávky a podobně.

 

Série doplňujících se opatření se tedy znovu rozrostla. V dosavadních etapách projektu byla například zřízena funkce domovníka, který detailně zná problémy jednotlivých nájemníků. Proběhla regenerace domu tak, aby se minimalizovaly výdaje na energii a lidé žijící v domě snížili riziko zadlužení a v části dřívějších sklepních prostor funguje klubovna, v níž mohou děti účelně trávit svůj volný čas. Po dohodě a se souhlasem nájemníků monitorují společné prostory chodeb bezpečnostní kamery.

 

Podporu pro rozvoj projektu zajišťuje Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a jednotlivé brněnské městské části, které doporučují nájemníky do volných bytových jednotek. V minulosti se podařilo získat také účelovou dotaci od Ministerstva vnitra České republiky.

Důležitou součástí projektu je i úzká a velmi konkrétní spolupráce s Městskou policií Brno. Jejím výsledkem je přímá, účinná a bezprostřední komunikace se strážníky ve svěřené lokalitě.

 

V roce 2011 získaly Brno a městská policie 1. místo v prestižní mezinárodní soutěži Urban Security Award. Vyhlášení vítězů soutěže se stalo součástí první Mezinárodní konference o nových technologiích pro bezpečnost ve městě, pořádané organizací SAFE CITY EUROMED, sdružující země, regiony a města Evropy, Afriky a Asie kolem Středozemního moře, EFUS – Evropského fóra pro bezpečnost ve městech a města Janova. Pilotní projekt byl v Novém Lískovci zahájen již před třemi lety a účinně řeší sociálně patologické jevy, požáry a v neposlední řadě i narušování veřejného pořádku a občanského soužití. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře