Reklama
reklama

Za vínem a historií na jižní Moravu

České dráhy a Technické muzeum v Brně Vás v sobotu 13. 10. 2012 zvou na zážitkový výlet do Šatova, který si můžete zpříjemnit produkty vinařské společnosti Znovín Znojmo nebo spojit s vlastním cyklovýletem.

Přijďte zavzpomínat na dobu nedávno minulou. Historický vlak vás přenese do 80. let 20. století, do doby existence tzv. železné opony, kdy dostat se přes stání hranici bylo velmi složité.

 

Vlak bude sestaven z lokomotivy T 478.1001 „Bardotka“, která byla vyrobena v 60. letech a z historických vozů 3. třídy „Rybák“. Do vlaku je zařazen také cyklovůz pro přepravu jízdních kol (přeprava jízdních kol je zdarma) a  bufetový vůz s občerstvením a víny ze Znovínu Znojmo, a.s.

 

Samotnou jízdu vlaku do Šatova oživí dobově oděné osoby s ukázkami z kontroly  cestujících přes státní hranice v 80. letech 20. století. Ve vlaku budou působit příslušníci Sboru ozbrojené ochrany železnic, Pohraniční stráže, Oddělení pasové kontroly a Celní správy.

 

 

V Šatově se nachází Areál československého opevnění, který je ve správě Technického muzea v Brně. Máte možnost prohlídek pěchotního srubu MJ–S 3 Zahrada, u repliky signální stěny uvidíte příslušníky Pohraniční stráže při zadržování narušitele hranic. Bližší informace k ukázkám najdete na www.technicalmuseum.cz. Dále bude mimořádně zpřístupněn i další pěchotní srub MJ–S 4 Zatáčka u obce Chvalovice, který je ve správě Klubu vojenské historie „ROTO Chvalovice“.

 

 

Doprovodný program nabízí také Cyklo Klub Kučera ze Znojma. Můžete zde získat materiály k cykloturistice na Znojemsku, ale také informace k technickému stavu kola. Dále se na programu podílí Znovín Znojmo, a.s., který má své hlavní sídlo právě v Šatově. Nabízí např. ochutnávky vín přímo ve známé vinici Šobes nebo burčák v Louckém klášteře ve Znojmě. Velký labužnický zážitek slibuje také návštěva Moravského sklípku v Šatově.

 

 Z hlavního nádraží v Brně vlak odjíždí v 8.30, odjezdy z jiných stanic najdete na http://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/681-historicky-cyklovlak-velo-pody...

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře